REKLAMA
WEBINAR

"Regionalne przetargi bardziej osiągalne dla polskich firm". Emilewicz o inwestycjach na Ukrainie

2023-06-03 07:01
publikacja
2023-06-03 07:01

Przetargi dla inwestorów, organizowane przez ukraińskie regiony, mogą okazać się atrakcyjniejsze i bardziej osiągalne dla polskich firm - oceniła wiceszefowa MFiPR Jadwiga Emilewicz. Zapowiedziała, że w czerwcu ma ukazać się katalog przetargów opracowany przez PAIH.

"Regionalne przetargi bardziej osiągalne dla polskich firm". Emilewicz o inwestycjach na Ukrainie
"Regionalne przetargi bardziej osiągalne dla polskich firm". Emilewicz o inwestycjach na Ukrainie
fot. Adam Chełstowski / / FORUM

Jak zwróciła uwagę pełnomocnik rządu ds. polsko-ukraińskiej współpracy rozwojowej, wiceminister funduszy i polityki regionalnej, „Ukraina jest krajem silnie zregionalizowanym, a tamtejsze regiony, w których również odbywają się przetargi, mają dużą autonomię”. Dlatego według niej istotne jest "stworzenie katalogu, który będzie nie tylko zaciągał dane z największych przetargów kijowskich, ale też z regionalnych". Dodała, że mogą one być "potencjalnie bardziej atrakcyjne dla naszych firm - bardziej osiągalne, biorąc pod uwagę ich możliwości".

"Zadaniem Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu będzie opracowanie takiego katalogu przetargów, w którym mogłyby uczestniczyć polskie firmy - taka publikacja powinna się ukazać do końca czerwca, wraz z ponownym otwarciem biura PAIH w Kijowie" - zapowiedziała Jadwiga Emilewicz.

Wiceminister funduszy i polityki regionalnej zaznaczyła, że "gospodarka ukraińska wprawdzie na pół gwizdka, ale wciąż pracuje".

W ocenie Emilewicz polskie firmy, które mają największe szanse na wzięcie udziału w powojennej odbudowie Ukrainy, to w pierwszej kolejności te z szerokorozumianego sektora wykończeniowego oraz budowlanego. Dodała, że odbywa spotkania z przedsiębiorstwami, którzy chcą uczestniczyć w tym procesie. "Jestem już po rozmowie ze wszystkimi większymi polskimi firmami, które prowadzą działalność na Ukrainie" - powiedziała Emilewicz.

Poinformowała, że rozmawiała niedawno np. z prezesem Oknoplastu, który jest gotowy wejść na Ukrainę nie tylko z towarami, ale też budować tam fabrykę okien. "Okna wymienia się już dziś na Ukrainie, nie tylko z powodu działań wojennych, ale również dlatego, że trwają tam procesy modernizacyjne. Polska jest największym producentem okien w Europie - możemy wesprzeć Ukrainę w tym zakresie, a jednocześnie stworzyć szansę na rozwój dla innych polskich firm" - dodała. Wskazała też na przedstawicieli branży budowlanej - m.in. Unibep, które na Ukrainie były obecne przed wojną "i są tam również dzisiaj, uczestniczą w przetargach".

Jak podkreśliła Emilewicz, Ukraina jest ogromnym rynkiem - gdy proces odbudowy ruszy szerszą falą, "to ssanie na rynku na towary - np. cement, styropian, okna będzie bardzo duże". Oceniła, że największa gospodarka europejska i największe firmy z UE nie poradzą sobie samodzielnie z zapewnieniem dostaw na tamtejszy rynek. "Trzeba będzie budować łańcuchy wartości, a europejskie firmy będą musiały ze sobą współpracować, żeby nie wycofać się z rodzimego rynku, na którym też prowadzone są inwestycje" - stwierdziła.

Na temat odbudowy Ukrainy Emilewicz rozmawiała też z "ze wszystkimi polskimi organizacjami biznesu". Zwróciła uwagę, że niektóre są aktywne na Ukrainie już dzisiaj - np. Związek Przedsiębiorców i Pracodawców otworzył przedstawicielstwo w Kijowie. "We współpracy z ZPP działa think-tank WEI, który także planuje uruchomić swoje oddziały na tamtejszym rynku. Starają się łączyć firmy ukraińskie z polskimi, identyfikują także firmy ukraińskie, które są aktywne w Polsce" - wskazała wiceminister. Dodała, że opracowywane obecnie przez rząd rozwiązania mające wspierać firmy zainteresowane wejściem na ukraińskim rynku "będą usługą nie tylko dla polskich firm, ale też podmiotów zagranicznych".

Emilewicz zwróciła też uwagę na największych polskich inwestorów na Ukrainie - Kredobank PKO Bank Polski Group i PZU. Poinformowała, że Kredobak będzie jednym z gości podczas spotkania w Londynie Platformy Koordynacyjnej Donorów Grupy G7, które zaplanowano na 21 czerwca. "Premier Wielkiej Brytanii zaprosił na to spotkanie premiera Mateusz Morawieckiego. Będzie się ono różnić od poprzednich w ramach platformy tym, że został na nie zaproszony również sektor prywatny" - wskazała. Zauważyła, że szacowne wstępnie przez Bank Światowy kwoty pomocy w odbudowie Ukrainy "wielokrotnie przekraczają możliwości państw, kontrybucję musi złożyć również sektor prywatny".

Wiceszefowa MFiPR zapowiedziała na czerwiec pierwsze spotkania z polskimi branżami, które chcą inwestować na Ukrainie - tzw. stoły branżowe. "Po Bożym Ciele chcielibyśmy się spotkać w pierwszej kolejności z branża budowlaną, a w kolejnym tygodniu z branżą transportową, logistyczną i spedycyjną" - powiedziała. Wyjaśniła, że w pierwszej kolejności będą to rozmowy z podmiotami polskimi. "Chcę wysłuchać przedstawicieli tych firm, czego oni najbardziej potrzebują z naszej strony. Będziemy rozmawiać z tymi, którzy zadeklarowali gotowość wejścia rynek ukraińsku, są na to zdecydowani i ważą ryzyka" - stwierdziła.

Pełnomocnik rządu ds. polsko-ukraińskiej współpracy rozwojowej planuje też wyjazd do Kijowa. "Jestem po rozmowie z ambasadorem (Polski na Ukrainie - PAP) Bartoszem Cichockim w tej sprawie. Oprócz spotkania z przedstawicielami administracji ukraińskiej, liczę również na rozmowy ze środowiskiem biznesowym już tam aktywnym - m.in. Kredobankiem, PZU, ale także z przedsiębiorcami ukraińskimi, którzy współpracują z polskimi partnerami" - podsumowała Emilewicz. 

autorka: Magdalena Jarco

maja/ skr/

Źródło:PAP
Tematy
Zależy Ci na bezpieczeństwie systemów IT? Sprawdź ofertę Plus Data Center!

Zależy Ci na bezpieczeństwie systemów IT? Sprawdź ofertę Plus Data Center!

Komentarze (19)

dodaj komentarz
trolley
Już rolnicy, a sadownicy w szczególności, zarobili na Ukrainie...
valk
Ta niedorozwinięta ministra promowa budowę gospodarki 4.0 gdzie jej głównym założeniem było wpuszczanir dosłownie milionów taniej siły roboczej z Ukrainy do Polski, czyli kraju taniej siły roboczej.
Taki mieli pomysł na wzrost płac w Polsce.
mistrz_erudycji
Dostaniecie przetarg na śrubki od tylnego chlapacza roweru ukraina.
emk6
buahaha polska to za odbudowe ukrainy zaplaci i tylko tyle
lovepis
to wojna już się skończyła ?
abcx
Odbudowa Ukrainy przebiegnie równie pomyślnie jak odbudowa Iraku a Polska znowu zarobi na tym mld $
darius19
tu sie szykuja na odbudowe Ukrainy napadnietej i wyniszczaniej przez ruskich bandytow. Poczytajcie trolle "mkk.." dawny "ajwaj". Zalosne
mkk6999
Ukrainka z Chazarowa,
zdrajczyni

Jedz na Ukrainu i nie wracaj
_____________
Ukratnscy zdrajcy,
Chazary
______________

""Pomnik ofiar ludobójstwa na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej w Warszawie

Obchody 80. rocznicy rzezi wołyńskiej bez honorowego patronatu prezydenta Dudy""

KRESY:
Ukrainka z Chazarowa,
zdrajczyni

Jedz na Ukrainu i nie wracaj
_____________
Ukratnscy zdrajcy,
Chazary
______________

""Pomnik ofiar ludobójstwa na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej w Warszawie

Obchody 80. rocznicy rzezi wołyńskiej bez honorowego patronatu prezydenta Dudy""

KRESY:PL

https://kresy.pl/wydarzenia/obchody-80-rocznicy-rzezi-wolynskiej-bez-honorowego-patronatu-prezydenta-dudy/
okragly_stol
Znowu cytujesz ruski portal
trolley odpowiada okragly_stol
Takie czasy że prędzej ruski portal co prawdziwego o Wołyniu napisze...

Powiązane: Oszczędzanie i inwestycje

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki