Przetarg ZUS-u warty 700 mln zł przedłużony do stycznia

Do 11 stycznia 2016 r. firmy mogą składać oferty w wartym ok. 700 mln zł przetargu na utrzymanie systemu informatycznego ZUS - powiedział PAP członek zarządu Zakładu Radosław Stępień. To prawdopodobnie największy przetarg informatyczny na polskim rynku.

(fot. STANISLAW KOWALCZUK / )

Przetarg został ogłoszony we wrześniu, a 19 listopada minął termin na złożenie odwołań złożyło je pięć firm, cztery z nich wycofały je po tym, jak ZUS zmienił część warunków postępowania. Krajowa Izba Odwoławcza, która w Urzędzie Zamówień Publicznych rozpatruje protesty firm, uznała dwa wnioski jednej z firm, które zostały zmienione przez ZUS.

Stępień, nadzorujący w ZUS pion informatyczny i operacji powiedział w piątek PAP, że w postępowaniu przetargowym Zakład wprowadził wszelkie zmiany, które sugerował rynek. "Osiągnęliśmy sukces - mamy pięć poważnie zainteresowanych naszym przetargiem firm" poinformował. Dodał, że już same odwołania firm były dla niego pozytywnym sygnałem z rynku.

Stępień wyjaśnił, że warunki przetargu sformułowano tak, by więcej firm mogło podjąć się zadania. Do tej pory system przygotowała i utrzymywała firma Asseco, której kontrakt z 2013 r. kończy się w 2017 r. Zaznaczył, że firma, która zostanie wyłoniona w obecnym przetargu, będzie miała rok na naukę systemu i przejęcie zadań. "Tylko tak długa procedura dawała szansę, aby na ten przetarg odezwało się więcej firm i faktycznie stał się on konkurencyjny i interesujący na rynku IT" ocenił wiceprezes.

Przypomniał, że w poprzednim przetargu prezes Urzędu Zamówień Publicznych zarzucił ZUS-owi formułowanie wymagań niezgodnie z przepisami prawa o zamówieniach. Negatywnie oceniła go również NIK, m.in. za zbyt krótki okres na składanie wniosków. W obecnym przetargu pierwotnie termin składania ofert wynosił 66 dni, a po odwołaniach wydłużył się łącznie do 108 dni od ogłoszenia - wskazał.

Przetarg dotyczy utrzymania KSI od 2017 r. przez cztery lata. W kryteriach oceny 60 proc. będzie stanowić cena, 30 proc. jakość, a 10 proc. koncepcja przejęcia zadań. Wadium to 15 mln zł.

Stępień, gdy ZUS ogłaszał przetarg, apelował do dostawców, by wzięli w nim udział, bo Zakładowi zależy na jak największej, realnej konkurencji. "Nie chodzi nam o to, aby obecny wykonawca, czyli Asseco, był na siłę zmieniony. Zależy nam jednak na uzyskaniu jak najwyższej jakości, za najniższą cenę" - mówił wówczas.

Obecnie utrzymaniem systemu na mocy czteroletniej umowy podpisanej w październiku 2013 r. zajmuje się Asseco Poland. Spółka jako jedyna złożyła wniosek o dopuszczenie do przetargu i została zaproszona do złożenia oferty. Wartość zlecenia wyniosła prawie 600 mln zł.(PAP)

ago/ son/ mag/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 ~Mario

Dżejmsu, hajtujesz na maksa - żadnych konkretów tylko bzdety wydumane, gdzieś usłyszane...

! Odpowiedz
0 8 ~obserwator

Za 700 mln to można stworzyć taki system że w zusie wystarczy 10 pracowników

! Odpowiedz
3 10 ~polskigupek

...zus do likwidacji !!!...natychmiast i nieobwalanie !!! dla dobra Polski i Polaków .....!

! Odpowiedz
0 7 ~ja

Grunt to dobry hejt, Dżejms..

! Odpowiedz
3 2 ~Dżejms

Masz jakiegoś znajomego co siedzi i liczy np kapitał początkowy? Tak z parę lat? Bo ja mam. I jak tam na przestrzeni czasu wygląda informatyzacja - wiesz?

! Odpowiedz
2 9 ~Dżejms

Ci co pracują w ZUS mogą Wam opowiedzieć jak ta informatyzacja tam działa. Masakra! Jak większość spraw tak i tu widać przewałę na giga skalę. To chyba norma.

! Odpowiedz
Rozlicz PIT za 2017
szybko i bez błędów

lub uruchom online teraz

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 1,4% II 2018
PKB rdr 5,1% IV kw. 2017
Stopa bezrobocia 6,9% I 2018
Przeciętne wynagrodzenie 4 973,7 zł XII 2017
Produkcja przemysłowa rdr 8,6% I 2018

Znajdź profil

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl