REKLAMA

Przestępczość i wandalizm w UE. Polska na szarym końcu

2021-03-10 08:13
publikacja
2021-03-10 08:13
Przestępczość i wandalizm w UE. Polska na szarym końcu
Przestępczość i wandalizm w UE. Polska na szarym końcu
/ Bankier.pl

W 2019 r. co dziesiąty mieszkaniec Unii Europejskiej skarżył się na akty przestępczości, przemocy i wandalizmu w swojej okolicy. W Polsce ten odsetek jest ponad dwukrotnie mniejszy.

Jak wynika z danych Eurostatu, o aktach przestępczości, przemocy i wandalizmu w sąsiedztwie poinformowało 11 proc. mieszkańców UE. To odsetek nieco niższy niż rok wcześniej (11,5 proc.) oraz wyraźnie niższy od szczytu z 2013 r. (14,1 proc.).

W komentarzu do danych zaznaczono, że na tego typu problemy dużo częściej skarżyli się mieszkańcy miast (21,3 proc.) niż wsi (6,9 proc.). Częściej z przemocą i wandalizmem spotykali się także ludzie zagrożeni ubóstwem (13,4 proc. wobec 10,6 proc. dla ludzi spoza tej grupy).

Niechlubne pierwsze miejsce wśród państw członkowskich zajęła Bułgaria z wynikiem 20,2 proc. Być może lider byłby inny, gdyby Eurostat podał dane dla Wielkiej Brytanii – w 2018 r. kraj odnotował odsetek na poziomie 24,2 proc. i wyprzedził Bułgarię z 21,8 proc.

W czołówce ostatniego zestawienia znalazły się też Grecja (16,9 proc.), Holandia (16,3 proc.) i Francja (14,7 proc.). Z kolei najspokojniejszymi państwami w UE okazują się Polska (4,4 proc.), Litwa (3,2 proc.) i Chorwacja (2,7 proc.). W przypadku naszego kraju odsetek osób skarżących się na akty przestępczości, przemocy i wandalizmu w swojej okolicy jest o ponad połowę niższy niż w 2005 r. (10,4 proc., ostatnie dostępne dane).

fot. / / Eurostat

Dane Eurostatu za 2019 r. nie zawierają rozbicia na miejsce zamieszkania, jednak można założyć, że zachowana została tendencja obserwowana w 2018 r. i wcześniej. Wynika z niej, że wspomniany odsetek w polskich miastach wynosi ok. 10 proc., na przedmieściach i w miasteczkach wynosi ok. 4 proc., a na wsiach nie przekracza 2 proc.

MZ

Źródło:
Tematy
Temperatura skacze, nagroda wzrasta! Otwórz konto i odbierz nawet 350 zł!

Temperatura skacze, nagroda wzrasta! Otwórz konto i odbierz nawet 350 zł!

Advertisement

Komentarze (28)

dodaj komentarz
przemek_opinia
Poważne pytanie! Przez kogo Bankier jest finansowany?
Pozytywna informacja, a oni w tytule, że jesteśmy "na szarym końcu" jakby to, że w Polsce jest popełnianych najmniej przestępstw w Unii Europejskiej było czymś złym!!! Dodatkowo pokazane zdjęcie wykrzywiające artykuł i mówiące: "Hej i co z tego,
Poważne pytanie! Przez kogo Bankier jest finansowany?
Pozytywna informacja, a oni w tytule, że jesteśmy "na szarym końcu" jakby to, że w Polsce jest popełnianych najmniej przestępstw w Unii Europejskiej było czymś złym!!! Dodatkowo pokazane zdjęcie wykrzywiające artykuł i mówiące: "Hej i co z tego, że mamy najmniej przestępstw pamiętajcie, że tu jest syf i brud." A czemu tak drogi Bankierze nie dasz tytułu: Polska najlepsza w Unii. Francja i Holandia na szarym końcu." A na zdjęcie możecie wrzucić, jak Arabowie palą na Sylwestra samochody we Francji jako główną rozrywkę. Trochę obiektywizmu Panowie i Panie. A przede wszystkim rzetelności.
przemek_opinia
Sam sobie odpowiadam i przesyłam dla zainteresowanych: " Bankier (red.) jesteśmy częścią szwedzkiej Grupy Bonnier – koncernu medialnego posiadającego prawie 200 firm w 12 krajach. W Polsce działamy od 1997 – początkowo jako wydawca „Pulsu Biznesu”. W 2015 do grupy dołączył Bankier.pl" - Czyli Szwedzi.
itso_nie_oddawaj_figur odpowiada przemek_opinia
to wyjaśnia reakcje na szkalowanie ich kraju za reakcja na świrusa dzięki
darius19
ten komentarz zalatuje Moczarem (o ile jeszcze ktos pamieta to szczucie za komuny)
abcx
No i właśnie odbija się czkawką brak ubogacenia kulturowego w społeczeństwie przez czarnych nachodzców z Afryki... Kopacz ładnie zakontraktowała kontyngenty a pisowska banda odmówiła ich przyjmowania.
przemek_opinia
Dla tych, którzy już próbują odwracać statystyki swoimi metodami liczenia, aby udowodnić że w Polsce za PiSu jest tak źle, bo przecież muszą krytykować wszystko co w Polsce jest za PiSu pragnę przypomnieć RÓŻNE raporty z krajów Europejskich, które przyjęły imigrantów o znaczących wzrostach przestępczości, poniżej Dla tych, którzy już próbują odwracać statystyki swoimi metodami liczenia, aby udowodnić że w Polsce za PiSu jest tak źle, bo przecież muszą krytykować wszystko co w Polsce jest za PiSu pragnę przypomnieć RÓŻNE raporty z krajów Europejskich, które przyjęły imigrantów o znaczących wzrostach przestępczości, poniżej fragment:

"Niemcy: narkotyki, kradzieże i przemoc na dworcach.Na głównych dworcach kolejowych w Kolonii i Essen notuje się największą liczbę przestępstw narkotykowych, a kradzieży na dworcu we Frankfurcie.

Niemieckie ministerstwo spraw wewnętrznych przedstawiło informację o skali przestępstw na dworcach centralnych dużych miast w drugim półroczu 2020 r. Największą liczbę przestępstw narkotykowych notuje się na głównych dworcach kolejowych w Kolonii i Essen, a kradzieży na dworcu we Frankfurcie. Między lipcem a grudniem 2020 r. odnotowano 272 przestępstwa narkotykowe na dworcu w Kolonii, 235 na dworcu w Essen i 206 na dworcu w Duesseldorfie."
karbinadel
Piewców pisokracji informuję uprzejmie, że raport nie liczy rzeczywistych zdarzeń, lecz jedynie zgłaszanych policji - i to liczonych na podstawie ankiet, a nie policyjnych statystyk. A wiele osób u nas nie zgłasza drobnych przestępstw, bo wie, że policja i tak spuści ich na drzewo
przemek_opinia
Nie ma to jak wszystko obrócić do góry nogami, żeby jednak wyszło, że w tej Polsce tak źle i niedobrze dla Ciebie.
and00
Ciekawie by wyglądał ten wykres zestawiony z liczbą emigrantów w danym kraju, niestety raczej się nie doczekamy, bo to by była mowa nienawiści
qart
Przyjdzie PO z Hołownią sprowadzą islamistów i dorównamy do średniej. UE nie może pozwolić na taki spokój w Polsce, za mało rozbojów, gwałtów...

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki