REKLAMA

Przerwa w rozmowach o kopalni Turów. Rokowania będą kontynuowane w piątek

2021-06-17 18:54
publikacja
2021-06-17 18:54
Przerwa w rozmowach o kopalni Turów. Rokowania będą kontynuowane w piątek
Przerwa w rozmowach o kopalni Turów. Rokowania będą kontynuowane w piątek
fot. Wojciech Rutkowski / / MAP/Twitter

W rokowaniach o międzyrządowej umowie na temat kopalni węgla kamiennego Turów nastąpiła w czwartek wieczorem przerwa. Rozmowy będą kontynuowane w piątek od rana.

"Delegacje już się rozstały. Rozmowy ze stroną czeską będą kontynuowane w piątek od samego rana” - powiedziała PAP Anna Nahajska z Wydziału Komunikacji Medialnej w Ministerstwie Klimatu i Środowiska.

Dodała, że w tej chwili nie można powiedzieć nic na temat dotychczasowego przebiegu negocjacji. „Prace wciąż trwają i na tym etapie nie komentujemy sprawy” – powiedziała.

W czwartek w Pradze rozpoczęły się polsko-czeskie negocjacje dotyczące kopalni Turów. Ze strony polskiej biorą w nich udział m.in. wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin, minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka, a także przedstawiciele resortu spraw zagranicznych.

Minister środowiska Czech Richard Brabec podkreślił na konferencji prasowej, że intencją Czechów nie jest natychmiastowe zatrzymanie kopalni Turów. Obaj ministrowie zadeklarowali chęć zawarcia porozumienia w sprawie Turowa bez angażowania w to instytucji unijnych. Strona czeska zadeklarowała wycofanie skargi z TSUE po spełnieniu ich warunków przez Polskę.

W lutym br. czeskie władze skierowały sprawę związaną z kopalnią Turów do TSUE. Ich zdaniem rozbudowa kopalni zagraża m.in. dostępowi do wody w regionie Liberca. W maju unijny sąd, w ramach środka zapobiegawczego, nakazał natychmiastowe wstrzymanie wydobycia w kopalni.

Z Pragi Piotr Górecki (PAP)

ptg/ jo/ tebe/

Źródło:PAP
Tematy
Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Komentarze (3)

dodaj komentarz
wrecker
Dobrze, że Czesi okazali litość i chcą pogadać ze szmaciarzami. Ostatnio Merkel i Biden odmówili spotkań prostactwu to chociaż z Czechami mogą chwilę porozmawiać i udawać, że prowadzą politykę zagraniczną
uwalniaczorek
A lepiej nie będzie, niedawno ustawą pis zniósł konieczność dla naszych dyplomatów znajomości języka kraju do którego są oddelegowywani. W kolejnej kadencji zapewne zniosą konieczność posiadana przez nich świadectwa maturalnego.
kulas
Teraz to z tych negocjacji to wynika tylko jedno, że grubo za to zabulimy
Czechy - sprite
Polska - pragnienie
Taka władza

Powiązane: Kopalnia Turów - spór Polski i Czech

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki