REKLAMA

Przepływ gazu Baltic Pipe będzie czasowo wstrzymany

2022-11-25 17:32
publikacja
2022-11-25 17:32

Przepływ gazu Baltic Pipe zostanie w poniedziałek czasowo wstrzymany ze względów technicznych. We wtorek 29 listopada br. zostanie oddana do użytku tłocznia w Południowej Zelandii, a przepływ gazu będzie sukcesywnie zwiększany do pełnej wydajności 30 listopada br. - poinformował w piątek Energinet.

Przepływ gazu Baltic Pipe będzie czasowo wstrzymany
Przepływ gazu Baltic Pipe będzie czasowo wstrzymany
fot. Dariusz Górajski / / FORUM

Energinet poinformował w piątek, że przygotowuje się do pełnego oddania Baltic Pipe do eksploatacji, a to wymaga czasowego wstrzymania eksploatacji gazociągu. "Gazociąg Baltic Pipe jest już bliski pełnego oddania do eksploatacji. Wymaga to pewnych korekt, dlatego dopływ gazu do Polski zostanie czasowo wstrzymany od poniedziałku 28 listopada o godz. 6 i 24" z uwzględnieniem różnicy czasowej.

W komunikacie dodano, że "we wtorek, 29 listopada, br. zostanie oddana do użytku tłocznia w Południowej Zelandii, a przepływ gazu będzie sukcesywnie zwiększany do pełnej wydajności. "30 listopada br. Energinet spodziewa się pełnej przepustowości w Baltic Pipe, czyli do 10 mld m sześc. gazu rocznie" - podkreśliła duńska spółka. Energinet zaznaczył, że podczas postoju gaz nadal będzie płynął z Morza Północnego do terminalu odbiorczego w Nybro w Zachodniej Jutlandii.

Rzecznik Gaz-Systemu Iwona Dominiak wyjaśniła, że wstrzymanie przepływu gazu przez Baltic Pipe jest planową przerwą związaną z uruchomieniem pełnej przepustowości tego gazociągu.

"Polski system przesyłowy ma kilka punktów wejścia do systemu. Mamy połączenia z naszymi sąsiadami jak Litwa, Słowacja i Niemcy oraz mamy terminal LNG, do którego wpłynął dziś 199 statek - 51 w tym roku - i dzięki temu chwilowa przerwa w dostawach w jednym punkcie nie ma wpływu na ciągłość dostaw do odbiorców" - poinformowała Dominiak.

Baltic Pipe jest wspólną inwestycją operatorów systemów przesyłowych gazu z Polski i Danii - Gaz-Systemu i Energinetu. Gaz-System jest właścicielem i operatorem części zaczynającej się na brzegu duńskiej wyspy Zelandia i biegnącej do Polski po dnie Bałtyku.

Budowa została ukończona w 2022 r., za wyjątkiem dwóch odcinków na terenie Danii, gdzie w 2021 r. na kilka miesięcy wstrzymano prace ze względu na uchylenie pozwoleń środowiskowych. Dlatego przez pierwsze miesiące system działał tylko z częściową mocą.

Uruchomienie przesyłu gazu Baltic Pipe, łączącym szelf norweski przez Danię z Polską, miało miejsce 1 października br.

W pierwszych dniach eksploatacji gazociąg nie przesyłał jeszcze do Polski gazu z szelfu norweskiego. Do 1 października br. nie skończono jeszcze wszystkich testów rozbudowanego terminala Nybro, do którego będzie trafiał gaz z norweskich złóż. Dlatego do Polski na razie tłoczony był gaz duński. 1 listopada br. w miejscowości Nybro w zachodniej Danii oddano do użytku terminal odbiorczy Baltic Pipe. Dzięki inwestycji norweski gaz zaczął stopniowo płynąć do Polski w ilości 61 989 806 KWh na dobę (około 6 mln m sześc. na dobę) według danych platformy SWI z 24 listopada br.

Jedynym użytkownikiem systemu Baltic Pipe będzie na razie PGNiG. Spółka wykupiła większość ze zdolności przesyłowej gazociągu, która docelowo ma wynieść 10 mld m sześc. rocznie. PGNiG będzie sprowadzać gaz z własnego wydobycia na szelfie norweskim i kupiony u innych producentów.

autor: Anna Bytniewska

Źródło:PAP
Tematy
MINI pełne dobrych ofert.

MINI pełne dobrych ofert.

Komentarze (15)

dodaj komentarz
andrettoni
To ile nawozów już mamy wyprodukowanych z tego gazu? Olej napędowy jest droższy od benzyny. Ciekawe co będą robić rolnicy wiosną? Wy macie ciągle stare problemy, a za pasem mamy nowe.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
zoomek
Synku - napisałeś że trolle będą się cieszyć - odpowiedziałem pytaniem - z czego?
Tylko że moderator wywalił twój wpis. Więc jeszcze raz pytam - z czego mielibyśmy się cieszć że nie płynie ten gaz? Ty normalny jesteś?
trolley
a tu idą mrozy -20 (ostatnie prognozy) na początku grudnia...
forfun
jaka jest różnica czasowa polska - skandynawia ???
polonu
gaz LNG USA + Norwegia , jaka średnia cena , dowie się ktoś .bo do tego jeszcze podatek dojdzie transport , ubezpieczenie i zarobek PGNiG. JAKA CENA .opłaci się produkować nawozy sztuczne, czy lepiej zamknąć ZA, a nawozy importować . bo wyjdzie o połowę taniej . Kiedy zamykamy ZA . produkować zawsze można ale tona cena 6 tyś zł gaz LNG USA + Norwegia , jaka średnia cena , dowie się ktoś .bo do tego jeszcze podatek dojdzie transport , ubezpieczenie i zarobek PGNiG. JAKA CENA .opłaci się produkować nawozy sztuczne, czy lepiej zamknąć ZA, a nawozy importować . bo wyjdzie o połowę taniej . Kiedy zamykamy ZA . produkować zawsze można ale tona cena 6 tyś zł . a z Chin 2000 zł T .
zene
To jak to z tym gazem ?
Wielkie otwarcie i lipa ?
Tak to PIS drugiej Japonii nie zbuduje
zene odpowiada (usunięty)
Okulary da ci Caritas

""W pierwszych dniach eksploatacji gazociąg nie przesyłał jeszcze do Polski gazu z szelfu norweskiego.""

Eksploatacja rurociagu bez gazu :)
jaguar_61 odpowiada zene
nie potrafisz przeczytać parę linijek tekstu ze zrozumieniem????był przesyłany gaz duński,bo Dania też wydobywa gaz....PGNiG podpisało umowę z Duńczykami na dostawę 1mld m3 gazu rocznie z ich własnego wydobycia...

Powiązane: Baltic Pipe

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki