REKLAMA
WEBINAR

Przełomowa umowa Chin z Australią

2014-11-17 08:28
publikacja
2014-11-17 08:28

Chiny i Australia podpisały w poniedziałek list intencyjny w sprawie umowy o wolnym handlu po ponad dekadzie negocjacji. Dla Australii otworzy się wielomiliardowy rynek chiński, a Chińczycy będą mogli inwestować w Australii.

Przełomowa umowa Chin z Australią
Przełomowa umowa Chin z Australią
fot. AP Photo/Mike Bowers / / EastNews

Premier Australii Tony Abbott i prezydent Chin Xi Jinping (fot. AP Photo/Mike Bowers / EastNews)


W ocenie Reutera umowa będzie miała przełomowy charakter. Chiny są największym partnerem handlowym Australii. W 2013 r. dwustronna wymiana handlowa przekroczyła wartość 150 miliardów dolarów australijskich (130 mld USD). Umowa otworzy chińskie rynki australijskim eksporterom produktów rolnych i żywności oraz sektorowi usług, a Chińczykom umożliwi inwestowanie w bogatej w zasoby naturalne Australii.

List intencyjny podpisali podczas uroczystości w australijskim parlamencie prezydent Chin Xi Jinping i premier Australii Tony Abbott, którym towarzyszyło wielu ministrów z obu krajów.

W ramach umowy 93 proc. australijskiego eksportu do Chin zostanie w ciągu czterech lat zwolnione z cła - zapowiedział premier Abbott. Podkreślił, że jest to najbardziej wszechstronne porozumienie, jakie Państwo Środka zawarło z jakimkolwiek krajem. Zaznaczył, że porozumienie to "przyniesie miliardy oszczędności, stworzy nowe miejsca pracy i poprawi poziom życia". "Australijskie firmy będą mieć bezprecedensowy dostęp do rynku drugiej największej gospodarki świata" - dodał.

Prezydent Chin w swym wystąpieniu w australijskim parlamencie zobowiązał się do pogłębienia współpracy z Canberrą i potwierdził wolę rozwiązania sporów terytorialnych ze swymi sąsiadami na drodze dyplomatycznej.

Ponadto Chiny i Australia zgodziły się w poniedziałek pracować wspólnie na rzecz zwalczania zmian klimatycznych poprzez wymianę technologii mających na celu poprawę efektywności wykorzystania węgla. Oba kraje będą współpracować w celu osiągnięcia konkretnych efektów zmian klimatycznych poprzez wdrażanie technologii wydajności energetycznej, ulepszone raportowanie danych na temat emisji i inne środki - wynika z komunikatu - wydanego przez australijską minister spraw zagranicznych Julie Bishop.

cyk/ kar/

Źródło:PAP
Tematy
 Ubezpieczenie NNW dla dzieci. Dla każdego dziecka od 4 miesiąca do 25 roku życia.

Ubezpieczenie NNW dla dzieci. Dla każdego dziecka od 4 miesiąca do 25 roku życia.

Komentarze (3)

dodaj komentarz
~gość
Do POpapranców. Patrzcie i uczcie się. Zrobiliście z nas drugie Chiny pod względem zarobków a nie POtraficie wyeksportować nawet jabłek. Kto uwierzy w 17 % dla frajerów z PSL. ?
~YOshaker
putler płakał jak czytał

Powiązane: Chiny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki