REKLAMA

Przelew na zły numer konta. Co robić?

2018-09-05 06:00, akt.2022-09-07 13:19
publikacja
2018-09-05 06:00
aktualizacja
2022-09-07 13:19

Jak długo może boleć pomyłka w poleceniu przelewu? Omyłkowy beneficjent ma 30 dni roboczych na zwrot pieniędzy. Proces może się wydłużyć, jeśli nie będzie chciał ich oddać dobrowolnie. Opisujemy, ku przestrodze, prawdopodobne scenariusze, jakimi może skończyć się pomyłka w numerze rachunku.

Przelew na zły numer konta. Co robić?
Przelew na zły numer konta. Co robić?
/ YAY Foto

Co złego może się wydarzyć przy zlecaniu przelewu w bankowości internetowej? Dziś w zasadzie jedyna istotna pomyłka to błąd w numerze rachunku odbiorcy. Jeśli przypadkowy numer okaże się niezagospodarowany przez innego klienta, to nasze (połowiczne) szczęście. Gorzej, jeśli trafimy z kombinacją na autentyczny rachunek kogoś, kogo nie znamy.

Przelew na nieaktualny numer rachunku bankowego

Do tej pomyłki może dojść najczęściej wtedy, gdy zlecamy przelew z płatnością za usługi stałe (np. internet, telefon) lub oddajemy znajomemu pieniądze przez opcję „odbiorcy zdefiniowani”. Nagle okazuje się, że dostawca albo kolega zmienił numer, na który regulowaliśmy bieżące zobowiązania. I co wtedy?

Zamknięte rachunki nie przechodzą do puli numerów „do wykorzystania ponownie”. Nie trzeba się więc obawiać, że środki trafią od kogoś innego. Ratunkiem przed zablokowaniem przelanej kwoty jest w takich sytuacjach infolinia lub oddział bankowy (czasami też można to zrobić z poziomu bankowości internetowej) i wycofanie polecenia przelewu. Można to zrobić, jeśli pieniądze miały trafić na konto prowadzone przez inny bank (wtedy realizowane są według sesji eliksir i jest spora szansa, że nasze zlecenie nie zdążyło nawet jeszcze opuścić banku). Wewnątrz banku pieniądze przelewane są natychmiastowo.

Jeśli jednak zorientujemy się zbyt późno i przelew już wyszedł, nie pozostaje nic innego, jak odczekać swoje. Banki w takich sytuacjach mają do 4 dni roboczych na zwrot pieniędzy wysłanych na nieaktualne konto bankowe.

Przelew na nieistniejący numer rachunku bankowego

Takiej pomyłki można życzyć każdemu (o ile już musi się wydarzyć!). Przy przepisywaniu numeru rachunku może zdarzyć się, że przekręcimy jedną (albo kilka) cyfr. Wtedy przy zlecaniu przelewu system bankowości internetowej może nam z marszu zakomunikować, że numer rachunku jest błędny i nie dopuści do realizacji zgłoszenia.

Czemu się tak dzieje? Jeśli jakiś rachunek nie istnieje (i nigdy nie istniał, patrz wyżej), to system go zwyczajnie nie rozpozna jako prawidłowy. Do tego służy suma kontrolna zaszyta w ciągu cyfr, z którego składa się pełny numer rachunku. Jeśli bank wykryje, że coś się nie zgadza, nie pozwoli nawet na akceptację zlecenia.

Przelew na niewłaściwy numer rachunku bankowego

Schody niestety zaczynają się wtedy, gdy omyłkowo wpisany numer rachunku bankowego okazuje się prawidłowy i należy do podmiotu, o którego istnieniu nie mamy pojęcia. Wtedy odzyskanie pieniędzy będzie trwało dłużej – o ile w ogóle będzie możliwe.

Jeszcze kilka lat temu zlecenie takiego przelewu było trudniejsze, niż mogłoby się to wydawać. Mianowicie, jeśli wpisywane dane kontaktowe odbiorcy przelewu nie zgadzały się z rachunkiem bankowym (wystarczył nawet brak kropki w nazwie firmy będącej spółką z ograniczoną odpowiedzialnością), przelew nie docierał na konto adresata. Odpowiedzialność za „zły” przelew ciążyła na bankach, dlatego te podejmowały tak ostre środki zaradcze. Tak było do 2011 roku, kiedy Polska przyjęła prawo Unii Europejskiej łagodzące podejście do sprawy.

Implementacja europejskiej dyrektywy sprawiła, że jedynym kryterium służącym do weryfikacji odbiorcy była poprawność numeru rachunku bankowego – jeśli ten się zgadzał, tzn. system był w stanie zidentyfikować jego posiadacza, to pieniądze na niego trafiały – dodatkowe dane wpisywane w przelewie nie miały znaczenia. Autoryzacja przelewu automatycznie przypieczętowywała los zleceniodawcy, który pomylił się w podawanym numerze rachunku odbiorcy, a bank umywał ręce.

Niestety, mając felerny numer rachunku na potwierdzeniu przelewu, niemożliwe było zlokalizowanie odbiorcy. Bank nie mógł udzielić takich informacji, bo obowiązywała go tajemnica bankowa. Mógł jednak zgłosić się do niego z prośbą o zwrot pieniędzy, przywołując go do odpowiedzialności cywilnej za bezpodstawne wzbogacenie się (za takie operacje nierzadko pobierano opłaty). Jeśli jednak ten nic sobie z tego powodu nie robił, pieniądze przepadały.

Co robić, jeśli przelew poszedł na zły rachunek?

Zasady zmieniły się w lipcu 2018 r. Obecnie klient banku, któremu zdarzyła się bolesna pomyłka, ma do dyspozycji nowe narzędzia, dzięki którym może odzyskać swoje pieniądze przelane na zły numer konta bankowego.

Przepisy przewidują odstępstwo od obowiązku dochowania przez bank tajemnicy bankowej. Żeby jednak do tego doszło, trzeba odczekać swoje.

Cały proces zaczyna się od zgłoszenia bankowi, że pomyłka w ogóle zaszła. Bank będzie miał następnie 3 dni na poinformowanie odbiorcy, że pieniądze trafiły na jego konto w wyniku pomyłki i zwróci się o ich zwrot na specjalny rachunek techniczny, żeby nie można było zidentyfikować jego tożsamości. Na przelew zwrotny będzie miał 30 dni roboczych.

Dopiero wtedy, gdy polubowne rozwiązanie sprawy zawiedzie, dane osobowe odbiorcy zostaną ujawnione poszkodowanej stronie. Z tym sprawa będzie mogła zostać skierowana do sądu, dzięki możliwości wskazania pozwanego.

Oszust i tak się wywinie?

Gorzej jednak, jeśli będziemy próbowali w ten sposób odzyskać pieniądze przelane w wyniku oszustwa (np. ktoś podał nam fałszywy numer konta do zrealizowania transakcji). Wtedy wciąż będzie trudno zidentyfikować podmiot, na którego pieniądze ostatecznie trafiły – często przy takich oszustwach posługują się kontami zakładanymi „na słupa”. Nawet jeśli uda się delikwenta znaleźć, to może być to bardzo trudny i przede wszystkim długi proces.

Dlatego bez względu na wszystko, zawsze warto sprawdzić numer konta, na który zlecamy przelew dwa, a nawet trzy razy. Ostrożności w tym przypadku nigdy za wiele, a kilka dodatkowych minut analizy numeru konta może ustrzec nas przed kilkoma tygodniami walki o własne pieniądze.

MG, WB

Publikacja zawiera linki afiliacyjne.
Źródło:
Tematy
Sprawdź kredyt hipoteczny w Citi Handlowy!

Sprawdź kredyt hipoteczny w Citi Handlowy!

Komentarze (7)

dodaj komentarz
motherearth123
W normalnym kraju idzie się do banku i zgłasza pomyłkę. Bank kontaktuje się z odbiorca i prosi o zwrot oraz informacje zaco odbiorca dostał pieniądze. Jeżeli nie umie nato odpowiedzieć, daje mu się 7 dni, a potem zawiadamia prokuraturę. W normalnym kraju zwroty następują w 24 godziny.

W Polsce trwało to w moim wypadku rok.
daniel_1
Przelew na zły numer konta. Co robić?
Na policję trzeba dzwonić, że kradną i oddawać nie chcą.
Banki dały możliwość ludziom, aby sami robili przelewy.
Nawet bezprzewodowo mogą płacić, czy jakoś tam wirtualnie.
hhahahh
Teraz to wina obywatela jest,,,,,
sel
Policja powinna blokować konta słupów i nie dać im wypłacić czy przelać kasy , proste jak drut , ale nie dla leśnych dziadków.
pancerowany
Wszystkie siły zajęte są pacyfikowaniem ulicznych drani z tekturowymi transparentami i punktowaniem niepokornych antymaskowców. A ty tu o jakiś pierdołach...
aaeutherpe
a policja ma uprawnienia do blokowania kont bankowych,od kiedy?
pozhoga
Niestety, obowiązują u nas przepisy unijne - też uważam że to durnota, ale co robić...
efg odpowiada aaeutherpe
Policja skarbowa ma :)

Powiązane: Sektor bankowy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki