REKLAMA

Wcześniejsze wybory parlamentarne? PiS mówi o tym coraz śmielej

2022-05-09 12:35, akt.2022-05-09 14:57
publikacja
2022-05-09 12:35
aktualizacja
2022-05-09 14:57
Wcześniejsze wybory parlamentarne? PiS mówi o tym coraz śmielej
Wcześniejsze wybory parlamentarne? PiS mówi o tym coraz śmielej
/ Sejm RP

W Prawie i Sprawiedliwości zwycięża przekonanie, że trzeba "odstrzelić” tych, którzy są nielojalni, którzy psują, szkodzą, podkładają nogi i rozpychają się – stwierdził w wywiadzie dla poniedziałkowego „Sieci” wicemarszałek Sejmu, szef klubu PiS Ryszard Terlecki.

Odnosząc się do uwagi, że wcześniejsze wybory są mało realne, Terlecki stwierdził, że nie byłby o tym przekonany.

"Klub Prawa i Sprawiedliwości jest bardzo zmęczony podjazdową wojną wewnętrzną. Chodzi tu zarówno o relacje z Solidarną Polską, jak i z drobnymi grupami postgowinowskimi. Coraz częściej słyszę opinie posłów: „Nie ma innego wyjścia, trzeba iść na wybory”. Mówią tak, bo to nie jest tylko problem większości sejmowej, ale i tego, co się dzieje na dole” – powiedział.

Jak wyjaśnił, "są dziesiątki konfliktów, boje o różne posady, wpływy, zasoby”. "Nasi koalicjanci próbują się rozpychać ponad miarę. To jest coś, co nasi posłowie bardzo źle znoszą” – dodał.

Stwierdził, że w PiS narasta atmosfera, że należy to "przeciąć". Jest też - jak relacjonował - opinia, że „w żadnym wypadku tych ludzi nie można wziąć na swoje listy”. Zastrzegł, że oczywiście o tym zdecyduje kierownictwo partii, ale opór w terenie będzie znacznie większy, niż poprzednio.

Dopytywany, czy chodzi o Solidarną Polskę, czy o drobne grupki, Terlecki stwierdził, że o wszystkich razem. "W PiS zwycięża przekonanie, że trzeba +odstrzelić+ tych, którzy są nielojalni, którzy psują, szkodzą, podkładają nogi i rozpychają się” – powiedział.

Ziobro o słowach Terleckiego: potwierdzają, że Solidarna Polska miała rację

Minister sprawiedliwości na konferencji prasowej w Dębicy na Podkarpaciu powiedział, że te słowa potwierdzają to, że Solidarna Polska miała rację, ostrzegając, że zgoda na mechanizm warunkowości i Fundusz Odbudowy w takim kształcie jakim ona nastąpiła, będzie prowadził do blokowania środków finansowych dla Polski oraz szantażowania naszego kraju pod byle pretekstem.

"Dziś tym pretekstem jest Sąd Najwyższy, jutro będzie Trybunał Konstytucyjny, pojutrze będzie kwestia małżeństw homoseksualnych. Rozumiem nerwowość z tego powodu niektórych polityków obozu rządzącego" – dodał.

Zaznaczył, że Solidarna Polska ostrzegała, że zgoda na mechanizm warunkowości i Fundusz Odbudowy przyniesie tego typu efekty. Przypomniał, że namawiał premiera, aby zawetował te propozycje. Zdaniem Ziobro, tak się nie stało i teraz jesteśmy szantażowani przez UE.

"Po to ma być zmieniana ustawa o Sądzie Najwyższym. Dlaczego prezydent zmienia własną ustawę o SN? Bo to jest jego ustawa (…) Dzisiaj prezydent demolują tę ustawę, która obowiązuje, która jest jego autorstwa. Dlaczego to robi? Dlatego, że został przyjęty mechanizm warunkowości i Fundusz Odbudowy w takim kształcie, przed którym ostrzegała Solidarna Polska" – mówił minister sprawiedliwości.

Dopytywany czy możliwe są przedterminowe wybory, Ziobro odpowiedział, że "żyjemy w państwie demokratycznym". "Demokracja rozstrzyga konflikty w postaci wyborów, więc nie możemy wykluczyć takiej perspektywy" – dodał.

Minister zaznaczył, że SP jest "partią wartości". "Bronimy to, co jest związane z wartościami podstawowymi naszego kraju. W związku z agresją agend unijnych, z Brukseli, Berlina, próby narzucania nam, wbrew rozstrzygnięciom demokratycznych instytucji (…) będziemy bronić wartości, które są ważne dla nas" – podkreślił.

Szef resortu sprawiedliwości zaznaczył, że SP szuka kompromisu, ale "ma on swoje granice".

Jak powtórzył Ziobro, uchwalenie ustawy prezydenta o zmianie ustawy o SN mogłoby doprowadzić do zapaści polskiego sądownictwa. "Bez zmian w propozycji pana prezydenta, te zmiany będą mieć bardzo poważne konsekwencje dla wszystkich Polaków, niezależnie od przekonań politycznych. I my o tym rozmawiamy i ufam, że znajdziemy pole kompromisu" – powiedział.

Nawiązując jeszcze do wywiadu wicemarszałka Terleckiego, Ziobro zaznaczył, że pokazuje on, że "pan marszałek Terlecki ma świadomość, że SP miała rację, że przyjęcie Funduszu Odbudowy wraz z warunkowością bez bezpieczników spowoduje, że UE będzie szantażować i blokować pieniądze".

"Rozumiem zdenerwowanie pana marszałka Terleckiego, że wyszło na nasze, ale ja nie mam z tego powodu satysfakcji. Szukamy kompromisu, rozwiązania tej sytuacji, która wynika ze wcześniejszych błędów, czyli uwierzenia liderom UE i przyjęcia bezkrytycznie ówczesnych rozporządzeń dotyczących warunkowości i Funduszu Odbudowy" – powiedział szef resortu sprawiedliwości. 

Autor: Wojciech Huk

(PAP)

ktl/ itm/

Źródło:PAP
Tematy
Ubezpieczenie NNW Studenta dedykowane dla studentów i uczniów wyższych uczelni z 10% rabatem

Ubezpieczenie NNW Studenta dedykowane dla studentów i uczniów wyższych uczelni z 10% rabatem

Komentarze (17)

dodaj komentarz
tid7
Pinokio miał załatwiac lepsze oprocentowanie a nie jeżdzić dalej kłamac hehe:

https://www.youtube.com/watch?v=70oEQ4E5Uog
jan888
W PISie rozumieją, że za chwilę trup wypadnie z szafy, bo gigantyczny wzrost długu państwa, rozbuchana inflacja i Polski nie-Ład rozwalają Polskę, i nie da się tego już dłużej ukrywać. Więc już lepiej, żeby to opozycja przejęła tą schedę... PISowcy powiedzą wtedy, że to nie ich wina.
karbinadel
Koryto wyschło, trzeba szybko oddać władzę - i zacząć rozliczać Tuska, za syf, który zastanie po PiS :)
pstrzezek
Zrobili kolejne badanie rynku i wyszło że może być tylko gorzej z poparciem. Mimo całej ofensywy medialnej Pinokia. A budże za moment pęknie o czym też więdzą
tomkooo
widza, ze budzet walnie przed wyborami, to chca wczesniejsze wybory, zeby jeszcze koryto bylo.
szprotkafinansjery odpowiada (usunięty)
Może i tak, ale pośrednio robi dobrą robotę, waląc w kaczystów. Może to zwykły Korwinista :P
tomkooo odpowiada szprotkafinansjery
daj sobie spokoj jaki korwinista. w bolandii chyba nie ma partii, z ktora moglbym sie identyfikowac :)
sami populisci, albo katolewica albo lewolewica ;)
tomkooo odpowiada (usunięty)
baardzo prosze o moj cytat chwalacy putina :)
wibor3m
Dokladnie tak jest, ale recesja i Ziobro z teczkami prokuratury na polowe klubu PiS to dosc duze ryzyko wyborcze..... Zobaczymy czy maja odwage, bojkot rosyjskiej ropy tez sie ciagnie......

Powiązane: Polityka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki