Przedsiębiorcy nie chcą płacić abonamentu RTV

Obowiązek opłacania abonamentu radiowo telewizyjnego dotyczy nie tylko osób fizycznych, ale również przedsiębiorców. Tymczasem tylko nieliczne podmioty gospodarcze regularnie płacą abonament.

Przedsiębiorcy muszą opłacać abonament nie tylko za każdy odbiornik radiowy i telewizyjny w firmie, ale również za odbiorniki w samochodach służbowych. Wyróżnia się w tym przypadku dwie opłaty:

  • za używanie odbiornika telewizyjnego lub telewizyjnego i radiowego,
  • za używanie wyłącznie odbiornika radiowego.

Przedsiębiorcy unikają jednak tego obowiązku jak tylko mogą. Wynikać to może m. in. z bardzo niskiego poparcia właścicieli firm dla abonamentu RTV: 76,3 proc. z nich uważa, że abonament nie jest potrzebny i powinien zostać zniesiony, a tylko 15 proc. sądzi, że jest potrzebny.

Czy uważa Pan/Pani, że abonament telewizyjno-radiowy jest potrzebny czy też nie i powinien zostać zniesiony? (Właściciele przedsiębiorstw)

Źródło: On Board PR Ecco Network i PBS DGA

Z punktu widzenia przedsiębiorców, pieniądze łożone na abonament nie mają racji bytu. Nie mają oni przekonania co do efektywności wydatkowania środków, które pozyskiwane są z abonamentu. Poza tym dla nich to kolejny koszt, który muszą ponieść w związku ze swoją działalnością.

Z tego powodu w ubiegłym roku Telewizja Polska i Polskie Radio rozpoczęły dwumiesięczną kampanię pod hasłem „Niczego nie obejrzą, niczego nie posłuchają”, przypominającą wszystkim firmom o ich ustawowym obowiązku wnoszenia opłaty. Zaapelowali oni do organów kontroli i nadzoru o zwrócenie szczególnej uwagi, podczas rutynowo prowadzonych czynności kontrolnych, na to, czy dana firma opłaca abonament za posiadane odbiorniki rtv w tym także te w samochodach służbowych.

Spot promujący kampanię pod hasłem „Niczego nie obejrzą, niczego nie posłuchają”


W tym roku ponownie głośnio zrobiło się o abonamencie opłacanym przez firmy, a to za sprawą porozumienia jakie zawarła KRRiT z organizacjami przedsiębiorców*. Organizacje mają zachęcać swoich członków do opłacania abonamentu. Wszystko po to, aby uporządkować krajowy rynek reklamowy. – Mając większe przychody z abonamentu, media publiczne nie będą już tak sięgały po tort reklamowy – mówi Sławomir Rogowski, członek KRRiT.

Jak wynika z danych GUS, w Polsce funkcjonuje ok. 3,9 mln przedsiębiorców, z czego abonament płaci zaledwie 168 tys. firm. W 2010 roku dało to 57 mln zł. Z kolei według danych Poczty Polskiej, na jedną firmę przypadają średnio trzy odbiorniki telewizyjne oraz dwa i pół odbiornika radiowego.

*Do porozumienia przystąpiły: Business Centre Club, Stowarzyszenie Agro Biznes Klub, Krajowa Izba Gospodarcza, Związek Rzemiosła Polskiego oraz Polska Konfederacja Pracodawców.

Barbara Sielicka
Bankier.pl
b.sielicka@bankier.pl

 

Barbara Sielicka

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~alpa

Nie dla betonu TVP, dla ktorego misja w pierwszej kolejnosci jest napchanie wlasnych kieszeni, swojej rodziny i znajomych. Tak dla misji, ktora moga realizowac wszystkie media -rowniez te prywatne.

! Odpowiedz
0 0 ~adsenior

Kiedy skończycie z ta "nowomową", jaki abonament? - wszak jest to li tylko PODATEK CELOWY, za posiadanie RTV!!!! Niech TVP i radio polskie, utrzymuje się z nadawanych reklam albo niech utrzymuje się z podatku celowego, ale najpierw skończyć z tą rozrzutnością finansową i ogromnym przerostem zatrudnienia!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~bebik

Za chiński telewizor kupiony we francuskim markiecie mam płacić podatek?
A za niemiecką pralkę albo włoską kuchenkę kupioną w niemieckim markiecie to już nie?

! Odpowiedz
0 0 ~Andrzej STAWSKI

Przy tak dużych zyskach reklamowych (TVP1, TVP2, TVP3, TVP Polonia, TVP Historia, TVP Kultura i chyba jeszcze coś sportowego) wstydziliby się wyciągac łapy po abonament.
Nienasycona banda łobuzów. Pracowałem w latach 60-ch w ntej instytucji. Wtedy słusznie abonament sie należał. Teraz na co, na produkcyjniaki gorsze o tych w telewizjach komercyjnych ?
Ta instytucje TVP dawna należało rozwiążać, wszystkich oprócz techniki rozgonic i od nowa budować tą firme na zdrowych zasadach (vide BBC).
Pozdrawiam
P.S Do abonamentu dla TVP nikt mnie juz nie przekona i nie zmusi.
Inna sprawa Polskie radio, ale ono rownież musi przejść metamorfozę, i od tego należy zacząć a nie od płaczu że abonamentu nikt nie płaci.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~xx

WAZNE: NIE PLACISZ BEZ ANTENY!. CYTUJE: "Charakteru odbiornika nie mają: magnetofon, magnetowid i odtwarzacz CD lub DVD, pozwalające na odtworzenie nagranej wcześniej audycji lub filmu, a także telewizor nie podłączony trwale ani czasowo do żadnej instalacji umożliwiającej odbiór programu, pełniący rolę monitora lub wykorzystywany wyłącznie do celów produkcyjnych. "

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~ziutek

gdyby chcieli placic to co to by byli za przedsiebiorcy? bulic za taki chlam

! Odpowiedz
0 0 ~Gucio

To jest jakiś żart. Nie dość, że ludzie muszą sami za siebie płacić abonament, to jeszcze raz muszą za nich płacić pracodawcy. Przecież to jest podwójne płacenie za to samo.

! Odpowiedz
0 0 ~~Hej

Mam płacić abonament aby Lis(za 80 tyś miesięcznie) wchodził bez mydła politykom?

! Odpowiedz
0 0 ~Adam222

Klasyczny przypadek państwowego bandytyzmu. Podatek nazwany abonamentem. Na dodatek nie za program tylko za posiadanie sprzętu technicznego.

! Odpowiedz
0 0 ~jack

3 X NIE !!! Niech cała ta banda Nieudaczników wypracuje sobie kasę i zarabia po 50 -100 000 pln/miesięcznie a NIE! pobierają podatek od biednych normalnych obywateli i jak Janosiki sobie dają.

! Odpowiedz

Kalendarium przedsiębiorcy

  • Termin zapłaty zaliczki na podatek dochodowy przez osoby prawne.

    Zapłata zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych.

  • Rozliczenie podatku od towarów i usług za poprzedni miesiąc - VAT 7.

    Podatnicy podatku akcyzowego rozliczają akcyzę.

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl