WAŻNE

Przedsiębiorcy chcą ograniczenia kosztów pracy i zawieszenia składek ZUS

2020-06-23 12:12
publikacja
2020-06-23 12:12
fot. bedya / Shutterstock

Z tarczy antykryzysowej skorzystały przede wszystkim małe firmy, które wybrały zwolnienie ze składek ZUS oraz pożyczkę na 5 tys. złotych ze środków Funduszu Pracy. Jak wynika z badania Konfederacji Lewiatan, ponad 1/3 badanych firm zgłasza potrzebę odroczenia terminów płatności podatków w perspektywie kolejnych miesięcy.  

Do 9 czerwca wypłacono niemal 1,5 mln świadczeń na kwotę około 2,87 mld zł, z czego 1,2 mln dla osób prowadzących działalność gospodarczą, a dla osób na umowach cywilnoprawnych ponad 260 tys. świadczeń. W marcu i kwietniu umorzono składki na kwotę 7,4 mld zł. 

- Wczytując się w wyniki badania, powinniśmy dostrzegać, że realne zagrożenia mogą być dopiero przed nami, dlatego pomoc nie kończy się na kwietniu, czy maju i czerwcu - o mądrej strategii radzenia sobie gospodarki w perspektywie co najmniej dwóch lat musimy myśleć z jeszcze większą wyobraźnią - prof. Jacek Męcina doradca Zarządu Konfederacji Lewiatan

Ponad 1/3 badanych przez Konfederację Lewiatan firm zadeklarowała, że nie skorzystała z żadnej formy wsparcia. Im większa firma, tym więcej deklaracji o nieskorzystaniu z tarczy finansowej. Natomiast zaledwie 14,6 mikro przedsiębiorstw podało, że nie ubiegało się o pomoc. 

Najczęściej korzystano ze zwolnienia ze składek ZUS - tę formę wsparcia wykorzystało 66,7 mikro firm i ponad 35 małych przedsiębiorstw. Pożyczkę na 5 tys. zł wybrało ponad 58 najmniejszych działalności gospodarczych. Duże firmy częściej występowały o odroczenie płatności podatków. Blisko 1/4 badanych uważa za konieczne utrzymanie wysokości płacy minimalnej co najmniej na poziomie tegorocznym. 

Firmy są zdania, że najważniejszymi działaniami powinny być te, które będą ograniczać koszty pracy i zawieszać składki ZUS - 2/3 badanych wskazało na taką potrzebę. Dodatkowo przedsiębiorcy chcą elastycznie korzystać ze środków zgromadzonych na kontach VAT i jego szybszego zwrotu. Jak podaje konfederacja Lewiatan, warto rozważyć zmniejszenie, przynajmniej czasowe, stawki podatku VAT, co mogłoby znacząco pomóc gospodarce. 

Weronika Szkwarek

Źródło:
Tematy
Pożyczka Konsolidacyjna z RRSO 10,59%

Pożyczka Konsolidacyjna z RRSO 10,59%

Komentarze (1)

dodaj komentarz
jas2
Cytuję: "Natomiast zaledwie 14,6 mikro przedsiębiorstw podało, że nie ubiegało się o pomoc."
Zdecydujcie się; Albo 14 albo 15 mikroprzedsiębiorstw. Nie może 0,6 przedsiębiorstwa ubiegać się o pomoc a pozostałe 0,4 nie.

Powiązane: Koronawirus a gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki