Przedsiębiorcy: Sklep powinien móc odmówić obsługi klienta bez maseczki

2020-08-05 14:26
publikacja
2020-08-05 14:26
fot. FamVeld / Shutterstock

Konieczne są odpowiednie narzędzia prawne do egzekwowania obowiązujących zasad w zw. z COVID-19, jeżeli np. klient nie nosi maseczki, sklep powinien mieć możliwość nie wpuszczenia go lokalu i odmowy jego obsługi - apelują przedstawiciele branży centrów handlowych.

Jak zauważyli przedsiębiorcy skupieni wokół Retail Institute, dzisiaj bezpieczeństwo, rozumiane jako odpowiedzialność za siebie i innych, staje się nie tylko nową normą oraz czynnikiem kształtującym postawy klientów centrów i sieci handlowych, ale jest też ściśle powiązane z możliwością odbudowania wyników sprzedaży przez firmy będące ważnym ogniwem polskiej gospodarki.

"Konieczne są prewencyjne działania policji i straży miejskiej w miejscach sprzedaży oraz wyposażenie pracowników galerii handlowych i sklepów, prowadzących działalność na ich terenie, w odpowiednie narzędzia do egzekwowania obowiązujących zasad" - podkreślili.

Przedsiębiorcy domagają się odpowiednich przepisów, które pozwolą im zakazania wstępu do obiektu i zaprzestania obsługi klientów, odmawiających ubrania maseczki ochronnej, czy niezachowujących zasad społecznego dystansu.

Branża centrów handlowych – wynajmujący i najemcy skupieni wokół Retail Institute poinformowała, że w 140 centrach monitorowanych przez tą organizację, systematycznie rośnie liczba klientów.

"W lipcu tego roku, liczba wizyt była niższa o 22 proc. w porównaniu do wyników z 2019 roku. Sieci handlowe raportują również powolne odbudowywanie wyników sprzedaży, która choć nadal słabsza od zeszłorocznych wyników, pozostaje lepsza niż zakładano jeszcze w kwietniu" - wskazano.

Zwrócono jednak uwagę, że wzrost liczby zakażeń koronawirusem może jednak zniweczyć wysiłki branży handlowej. "Mimo zastosowania w centrach handlowych, a także sklepach, punktach usługowych czy restauracjach wymaganych prawem procedur i zasad sanitarnych, pracownicy galerii oraz personel sprzedający nie został wyposażony w narzędzia do skutecznego ich egzekwowania" - zauważono.

Przedsiębiorcy dlatego też apelują o skuteczne narzędzia do egzekwowania obecnych przepisów jak i wprowadzenie nowych, które pozwolą na takie działanie.

Prezes Retail Institute Anna Szmeja podkreśliła, że w sytuacji, w której z dnia na dzień odnotowujemy coraz większy przyrost zachorowań, zaufanie do postaw innych kupujących będzie fundamentalne dla przyszłości handlu.

"Niezbędne jest również przygotowanie wytycznych, pozwalających weryfikować osoby, którym stan zdrowia faktycznie nie pozwala nosić maseczki ochronnej, a dla których jest on wyłącznie wymówką, by nie zastosować się do zasad sanitarnych" - dodała.

Organizacja poinformowała ponadto, że sprzeczki między klientami bagatelizującymi wymogi sanitarne i kupującymi, którzy mają wysoką świadomość zagrożenia transmisji COVID-19, są coraz częstsze. "Mimo szkoleń oraz otrzymanych wytycznych od przełożonych, sprzedawcy często nie mogą lub nie potrafią właściwie zareagować w trudnych sytuacjach, obawiając się eskalacji konfliktu i zrażenia do siebie samych klientów" - wskazano.

Branża jest też zaniepokojona pomysłem nakładania na nich kar pieniężnych i mandatów, w sytuacji w której na terenie galerii czy sklepu kontroler SANEPID napotkałby osobę bez maseczki. (PAP)

autor: Michał Boroń

mick/ amac/

Źródło:PAP
Tematy
Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 200 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 200 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Komentarze (17)

dodaj komentarz
czytacz
Ludzie opanujcie się-zdajcie sobie sprawę jak grożny jest ten wirus.Nie narażajcie siebie i innych na zakażenie i śmierć.Ludzie,którzy powtarzają bzdury,że wirusa nie mi i maseczek nie trzeba nosić uczynią więcej dla eliminacji ludzi niż terroryści.
atx
proponuje zezwolić na odstrzał tych bezmaskowych terrorystów
sam już chodzę w masce gazowej typu słoń
zero problemów z organizmami wszelakimi
...a tak prawde mówiąc jaki sklepikarz odmówi wejścia swojemu klientowi kartka wisi bo mu kazali:)

carlito1
Ten wirus to taka bzdura, że aż ciężko uwierzyć w prawdę....
samsza
Używaj maseczek tylko wtedy (!), gdy masz objawy ze strony układu oddechowego (kaszel lub kichanie), podejrzewasz u siebie infekcję SARS-Cov-2 przebiegającą z łagodnymi objawami lub opiekujesz się osobą z podejrzeniem infekcji SARS-Cov-2.

źródło https://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache%3AqFeh8eA-S9YJ%3Ahttps%3A%2F%2Fwww.
Używaj maseczek tylko wtedy (!), gdy masz objawy ze strony układu oddechowego (kaszel lub kichanie), podejrzewasz u siebie infekcję SARS-Cov-2 przebiegającą z łagodnymi objawami lub opiekujesz się osobą z podejrzeniem infekcji SARS-Cov-2.

źródło https://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache%3AqFeh8eA-S9YJ%3Ahttps%3A%2F%2Fwww.gov.pl%2Fweb%2Fkoronawirus%2Finformacje+&cd=1&hl=pl&ct=clnk&gl=pl&fbclid=IwAR1r-d4dEeAA7lQrlbdAqgjNMDo1OAyodZTEE4qZMssFNH7Vm_SYcloaQpw
samsza
Dobre czasy minęły, teraz jest przekaz: noś maskę bo ci zrobimy wiele złego i nie pytaj się dlaczego.
secundus
Bankier, czy macie nas za skończonych d...., tu piszecie, że przedsiębiorcy za maskami a obok, że w szkołach nie trzeba będzie pampersów nosić, czy was do reszty powal..... to obraza ludzkiej inteligencji!
kruger73
Przedsiębiorcy to chcą normalnie prowadzić swój biznes. To tacy Szumowscy i Pinkasy chcą im przeszkadzać i gotowi są ludziom w mówić że to pewnie fryzjerki chciały zakazu obsługiwania klientów. Ciekawy jestem jaki znowu niezbyt jasny biznes kręcą że się tak tych maseczek przyczepili. Przecież Oni wiedzą że to Przedsiębiorcy to chcą normalnie prowadzić swój biznes. To tacy Szumowscy i Pinkasy chcą im przeszkadzać i gotowi są ludziom w mówić że to pewnie fryzjerki chciały zakazu obsługiwania klientów. Ciekawy jestem jaki znowu niezbyt jasny biznes kręcą że się tak tych maseczek przyczepili. Przecież Oni wiedzą że to nic nie daje a Szumowski niedawno nabijał się z ludzi noszących maseczki. Mnie interesuje tylko to kiedy Ci ludzie przestaną nam przeszkadzać uczciwe pracować i czy ktoś ich w końcu za to rozliczy?
mk77
I bardzo dobrze. Wczoraj w sklepie klient przede mna i za mna stali w kolejce bez maseczki. Jak juz jej nie nosili to mogli chociaz zachowac dystans...
mmonline420
Szalenie zaskakujące, iż represje rządu wobec przedsiębiorców zmieniają się w represje przedsiębiorców wobec klientów.
W Polsce przeprowadzono 2374686 testów PCR, które dały łącznie 48789 wyników pozytywnych a więc 2,05% przypadków. Błąd testu waha się w granicach 2,5%-5%.
Tzw. aktywnych przypadków jest
Szalenie zaskakujące, iż represje rządu wobec przedsiębiorców zmieniają się w represje przedsiębiorców wobec klientów.
W Polsce przeprowadzono 2374686 testów PCR, które dały łącznie 48789 wyników pozytywnych a więc 2,05% przypadków. Błąd testu waha się w granicach 2,5%-5%.
Tzw. aktywnych przypadków jest 11712, czyli 0,03% ludności Polski !
Ponadto test PCR stwierdza tylko obecność określonej sekwencji białek, nie mówiąc nic o obecności aktywnego wirusa czy stanu chorobowego..
Na jakiej podstawie stwierdza się epidemię, trzyma ludność w strachu i niepewności oraz rujnuje się gospodarkę ?

Powiązane: Koronawirus w Polsce

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki