REKLAMA

Przed drogi prąd wrócą studia zdalne. Pierwsze decyzje już zapadły

2022-10-04 14:38
publikacja
2022-10-04 14:38

W styczniu studenci Uniwersytetu w Białymstoku, największej uczelni w regionie, będą uczestniczyć w zajęciach zdalnie – poinformował we wtorek rektor uczelni prof. Robert Ciborowski. Ma to związek z rosnącymi cenami za energię elektryczną i ogrzewanie.

Przed drogi prąd wrócą studia zdalne. Pierwsze decyzje już zapadły
Przed drogi prąd wrócą studia zdalne. Pierwsze decyzje już zapadły
fot. Tatiana Jachyra / / FORUM

Władze Uniwersytetu w Białymstoku rozważały wcześniej wprowadzenie zajęć online. Zgodnie z podpisanym przez rektora zarządzeniem od 7 stycznia do 6 lutego 2023 r. zajęcia na białostockiej uczelni będą odbywać się zdalnie. Jednak studenci nie będą przychodzić na uczelnię już wcześniej, od 22 grudnia będzie trwała przerwa świąteczna.

"Rok akademicki się zaczął, wydziały już podporządkują się temu, żeby w styczniu było troszeczkę wolnego, więc jest to decyzja nieodwołalna" – powiedział we wtorek dziennikarzom rektor Uniwersytetu w Białymstoku prof. Robert Ciborowski, który wziął udział w odsłonięciu muralu Jerzego Giedroycia w Bibliotece Uniwersyteckiej. Dodał, że nie podjęto jeszcze decyzji w sprawie pracy administracji w tym czasie.

Studentów nie stać na studiowanie. Jest najgorzej od 1989 r.

Studentów nie stać na studiowanie, ostatniego roku mieszkania do wynajęcia podrożały ok. 40 proc.; tak źle nie było od 1989 roku - podkreślają przedstawiciele Polski 2050. Młodzi ludzie powinni mieć równe szanse, by rozpocząć wymarzone studia i przygotowywać się do pracy zawodowej - mówili we wtorek.

Przed Bramą Główną Uniwersytetu Warszawskiego w Warszawie Polska 2050 Szymona Hołowni zorganizowała we wtorek briefing prasowy, w którym udział wzięli: wiceprzewodniczący Polski 2050 Michała Kobosko, przewodnicząca Koła Parlamentarnego Polski 2050 Hanna Gill-Piątek i przedstawiciele młodzieżowych struktur Polski 2050: Adam Gomoła oraz Ewelina Migacz.

"Studenci rozumieją sytuację. Ja zakładam, że to sytuacja wyjątkowa, że to jest przypadek jednoroczny (...). Nie ma innego wyjścia w tej sytuacji, myślę, że jest najmniejszy koszt, jaki możemy ponieść, żeby zajęcia były w miarę dobrze skonstruowane" – dodał.

Zgodnie z rozporządzeniem od października do 22 grudnia odbywają się, przede wszystkim, zajęcia dydaktyczne wymagające realizacji w siedzibie uczelni,

Mówił też, że wielu dziekanów planuje tak, aby do 22 grudnia skończyć semestr. "Nie będzie sytuacja tak wyglądała na wszystkich wydziałach" – mówił i dodał, że najtrudniej będzie na tych kierunkach, na których jest dużo studentów: prawo, ekonomia, pedagogika. Dodał, że sam będzie miał wykłady dwa razy w tygodniu, a nie raz.

Ciborowski powiedział, że oszczędzanie energii to nie jedyne oszczędności, które wprowadza uczelnia.

"Papier podrożał o 300 proc., poligrafia mniej więcej tyle samo, nie mówię już, ile podrożały preparaty (...). Wszystko drożeje co najmniej kilkadziesiąt procent rocznie, a na to środków nie ma, więc oszczędzać będziemy na wszystkim" – powiedział rektor.

Ciborowski pytany o koszty energii, mówił, że wzrosły o 80 proc. "Tylko trzeba pamiętać, że my mamy umowę podpisaną do końca przyszłego roku na starych cenach, więc to tylko koszty przesyłów, opłat stałych etc. Jeśli by się okazało, jak w przypadku niektórych uczelni, że firmy energetyczne wypowiadają umowy, podpisują nowe, to jest już wzrost 600-700 proc." – dodał.

Uniwersytet w Białymstoku, to największa uczelnia w regionie. Studiuje na niej ok. 9 tys. żaków. Na uczelni funkcjonuje 15 jednostek: dziewięć wydziałów i pięć instytutów oraz filia Uniwersytetu w Białymstoku w Wilnie. Największą inwestycją w historii uczelni była budowa kampusu, który działa od kilku lat. Siedziby mają tam m.in. wydziały matematyki, fizyki, biologii i chemii oraz instytut informatyki. W ubiegłym roku w kampusie otwarto też uniwersytecką bibliotekę. Powstało także obserwatorium astronomiczne. W planach uczelni jest budowa kolejnego budynku w kampusie, gdzie siedziby znajdą wydziały nauk humanistycznych. (PAP)

Autorka: Sylwia Wieczeryńska

swi/ joz/

Tematy
Zrealizuj plany dzięki Pożyczce Internetowej. RRSO: 9,04%

Zrealizuj plany dzięki Pożyczce Internetowej. RRSO: 9,04%

Komentarze (16)

dodaj komentarz
paulinazawadzka
Jedyne wyjście to zapewnić sobie dobry internet.

Niestety nie wszędzie jest to takie łatwe.

U nas najwięksi dostawcy nie dają rady.

Na szczęście udało nam się i polecam

Airmax. pl

portal-konsumenta.com/opinie-o/airmax. pl

Pozdrawiam Paulina
iwonka50
Coś dużo w ciągu ostatnich kilku lat tych wyjątkowych sytuacji. Pandemia, wojna, kryzys. Tak to jest jak nie rządzą Polacy tylko kukły globalistów.
jenak
Walczmy z globalnym establishmentem, bo nas bezpowrotnie zwalcują.
jenak
Dla mnie zorganizowana akcja ogłupiania zachodnich społeczeństw. Parcie na pracę/naukę zdalnie nie jest już wypadkiem przy pracy, tylko celowym działaniem. Z celem jak wyżej. I są efekty.
jurnydziadek
No bo przecież przyjęli Ukraińców do mieszkań i akademików to teraz nie ma gdzie kwaterować studentów. Oszczędności to tylko pretekst.
jaho31
przy pracy zdalnej przerzucają koszty prądu na studentów i uczniów
sprytne podejście
niederfurzdorf
Dobre! A czesne od studentów będą pobierać czy zrezygnują???
inwestor.pl
Ciekawe co wymyślą jak zabraknie prądu? Studia listowne?
samsza
Zupełnie nie rozumiem, po co te uczelnie w ogóle mają istnieć. Przecież politycy ustalili zasady gry, że żadna działalność się nie opłaca, życie ma być zdalnie.
Po co więc komuś absolwenci, których obecność i działalność przynosi stratę. Kopalnie są likwidowane, to samo powinno być z uczelniami, szkołami, szpitalami, elektrowniami, itd.

Powiązane: Podwyżki cen prądu

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki