REKLAMA

Protesty we Francji przeciwko obowiązkowi szczepień. "To początek drogi do dyktatury"

2021-07-17 18:16, akt.2021-07-18 08:35
publikacja
2021-07-17 18:16
aktualizacja
2021-07-18 08:35
Protesty we Francji przeciwko obowiązkowi szczepień. "To początek drogi do dyktatury"
Protesty we Francji przeciwko obowiązkowi szczepień. "To początek drogi do dyktatury"
fot. Jean-Baptiste Premat / / Hans Lucas Agency

Tysiące ludzi protestowały w sobotę we francuskich miastach przeciwko wprowadzeniu obowiązku szczepień przeciw Covid-19 dla medyków i pracowników domów opieki oraz przeciw wymogowi okazywania zaświadczeń sanitarnych przy wejściu do restauracji, baru czy kina.

136 protestów przeciw obowiązkowym szczepieniom przeciw Covid-19 dla medyków i systemowi certyfikatów sanitarnych odbyło się w sobotę we Francji; wzięło w nich udział ok. 114 tys. osób - poinformowało ministerstwo spraw wewnętrznych. W Lyonie doszło do starć z policją.

W samym Paryżu w kilku demonstracjach manifestowało blisko 18 tys. osób.

Podczas niezarejestrowanego zgromadzenia w Lyonie na wschodzie kraju doszło do starć z policją - relacjonuje agencja AFP. Chociaż organizatorzy nawoływali do pokojowego zachowania, w stronę policjantów, otaczających grupę około 1000 protestujących, poleciały różne przedmioty, w tym szklane butelki. Funkcjonariusze odpowiedzieli gazem łzawiącym.

Zatrzymano dziewięć osób, a sześciu policjantów i żandarmów zostało lekko rannych - przekazały lokalne władze.

W Paryżu i w Lyonie do przepychanek z policją dochodziło także w środę, gdy w dniu francuskiego święta narodowego zorganizowano wiele demonstracji przeciwko szczepieniom i certyfikatom.

W Paryżu odbyły się co najmniej trzy niezależne od siebie demonstracje, które zgromadziły kilka tysięcy osób - relacjonuje stacja BFM TV. "Wolność", "Nie dla dyktatury sanitarnej", "Macron do dymisji" - brzmiały skandowane na jednej z nich hasła.

"To początek drogi do dyktatury" - przekonywał przywódca prawicowej partii Powstań Francjo (DLF) Nicolas Dupont-Aignan przed manifestacją. Politykę prezydenta Emmanuela Macrona nazwał "bezprecedensowym nadużyciem władzy" i "sanitarnym zamachem stanu".

"Nie jesteśmy antyszczepionkowcami. Po prostu chcemy, by każdy mógł decydować o tym, czy chce przyjąć szczepionkę, czy nie. Testy PCR wystarczą i dlatego powinny nadal być darmowe" - powiedziały stacji uczestniczki innej paryskiej manifestacji.

Jak ogłosił w poniedziałek wieczorem Macron, we Francji od 21 lipca zaświadczenie o zaszczepieniu przeciw Covid-19, przejściu tej choroby lub negatywny test na obecność koronawirusa będą wymagane przy wstępie do kin, teatrów i innych placówek kultury i rozrywki gromadzących powyżej 50 osób. Od 1 sierpnia certyfikat będzie też trzeba okazywać, wchodząc do restauracji, kawiarni, centrum handlowego, placówki służby zdrowia, a także przed podróżami lotniczymi i dłuższymi trasami kolejowymi czy autobusowymi.

Od 15 sierpnia szczepienia przeciwko Covid-19 mają być obowiązkowe dla medyków i pracowników placówek opiekuńczych. Od października będzie trzeba płacić za dostępne obecnie na żądanie i finansowane przez państwo testy PCR. Wyjątkiem pozostaną badania zlecone przez lekarzy.

Manifestacje przeciwko nowym regulacjom odbywały się już w środę, w dniu francuskiego święta narodowego. W Paryżu policja użyła gazu łzawiącego przeciwko demonstrantom, którzy według funkcjonariuszy nie trzymali się zadeklarowanej trasy marszu i rzucali w siły bezpieczeństwa różnymi przedmiotami.

"Słyszę pojawiające się głosy niechęci, ale myślę, że musimy za wszelką cenę przekonać wszystkich naszych współobywateli do tego, by się zaszczepić, to najlepszy sposób na poradzenie sobie z obecnym kryzysem zdrowotnym" - powiedział w sobotę premier Jean Castex.

Ponad 60 proc. Francuzów zgadza się z obowiązkiem szczepień dla medyków i opiekunów oraz systemem certyfikatów zdrowotnych - pokazuje opublikowany w piątek sondaż pracowni Ipsos.(PAP)

adj/ akl/ arch/

Źródło:PAP
Tematy
Sprawdź jak zyskać nawet 420 zł z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź jak zyskać nawet 420 zł z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Powiązane: Epidemia koronawirusa z Chin

Komentarze (42)

dodaj komentarz
anty12
A prezida makrą byl taki jewropejski :D
iandrew
Ciekawe co mają do powiedzenia w sprawie osób "trans-zaszczepionych", czyli takich, które identyfikują się jako zaszczepione, nie ważne czy biologicznie są, czy nie.
Pokonanie lewaków lewacką bronią - bezcenne.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
lorelie
w Polsce szczepienia są obowiązkowe od wielu lat. Każdy antyszczepionkowiec był po urodzeniu szczepiony i to kilka razy !! oni się kompromitują.
qart
W Izraelu od 80%do 98% chorujących w różnych grupach stanowią ci którzy przyjęli szczepionkę. Tylko osoba z ograniczonym intelektem nie zrozumie tych liczb. Klasyczne szczepionki tak, eksperymentalny produkt tylko dla ........(wiecie kogo).
lorelie odpowiada qart
hospitalizacji zero
iandrew
NIE. Ja nie mam nic przeciwko normalnym, przebadanym szczepionkom. Ale covid to nie szczepionka, a eksperyment medyczny. W parę miesięcy rozwiązali problem przez który nie dało się działającej szczepionki na grypę zrobić? Proszę ciebie, myśl samodzielnie. Szczepionki mRNA są powszechnie wykorzystywane przy szczepieniu NIE. Ja nie mam nic przeciwko normalnym, przebadanym szczepionkom. Ale covid to nie szczepionka, a eksperyment medyczny. W parę miesięcy rozwiązali problem przez który nie dało się działającej szczepionki na grypę zrobić? Proszę ciebie, myśl samodzielnie. Szczepionki mRNA są powszechnie wykorzystywane przy szczepieniu ZWIERZĄT i nie wiadomo jakie ma długotrwałe efekty (jałówka trafia na talerz w ciągu 4 lat, więc nikt nie przejmuje się co będzie z nią dziać za 5,10 czy 20 lat).
kenn
W Polsce ta "narracja szczepionkowa" trwa od wielu lat, gdzie powoli gotuje się żabę ("przystosowuje społeczeństwo) po to, by właśnie tacy "darmowi sprzedawcy" szczepionek się w ten sposób wypowiadali. ;)
zenonn
Po raz kolejny. Za szczepionka idzie odpowiedzialność producenta.
Za preparat na COVID-19 nikt nie odpowiada.
Po zastosowaniu szczepionki Pandemrix przeciwko grypie świńskiej w 2009 r. w Europie, uderzająco wiele osób zapadło na narkopleksję, chorobę powodującą nadmierną senność. Szwecja płaci ofiarom
Po raz kolejny. Za szczepionka idzie odpowiedzialność producenta.
Za preparat na COVID-19 nikt nie odpowiada.
Po zastosowaniu szczepionki Pandemrix przeciwko grypie świńskiej w 2009 r. w Europie, uderzająco wiele osób zapadło na narkopleksję, chorobę powodującą nadmierną senność. Szwecja płaci ofiarom odszkodowania.
bha
Cóż już ponad 4.1 Mln. osób zmarło w wyniku ,za przyczyną ,w związku z zakażeniem wirusem covid 19 i to w przecież różnym wieku !!!!!!,a tu coraz większe zapomnienie, znieczulica ,krótkowidztwo ,myślenie tylko o sobie?.Niestety Pandemia na świecie nadal trwa co gorsza coraz bardziej niebezpiecznie mutuje nowymi odmianami.Cóż już ponad 4.1 Mln. osób zmarło w wyniku ,za przyczyną ,w związku z zakażeniem wirusem covid 19 i to w przecież różnym wieku !!!!!!,a tu coraz większe zapomnienie, znieczulica ,krótkowidztwo ,myślenie tylko o sobie?.Niestety Pandemia na świecie nadal trwa co gorsza coraz bardziej niebezpiecznie mutuje nowymi odmianami.A tu udawanie NIBY normalności ??? ,brak,zapominanie o DDM i niestety udawanie jarząbka.Codziennie na świecie i to tylko przez zakażenie covid umiera około 10tyś osób !.Dokąd ta krótkowzroczność zaprowadzi ten cały czas przecież trwający Pandemiczny świat strach myśleć i brak więcej słów na tą lekkomyślność,głupotę,arogancję,kpinę,brak wyobrażni etc. Wirus sam się nie rozprzestrzenia ,a tym bardziej sam z siebie nie mutuje nowymi bardziej zakażnymi ,grożnymi odmianami !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!.

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki