REKLAMA

Protestujący przeciw CETA i TTIP: To protest przeciw wszechwładzy korporacji

2016-10-15 15:42
publikacja
2016-10-15 15:42

[Aktualizacja 17:50] "To nie jest protest przeciw Ameryce, Europie, to protest przeciw wszechwładzy korporacji" - mówił pod KPRM Piotr Trzaskowski z fundacji Akcja Demokracja, która zorganizowała sobotnią demonstrację w Warszawie przeciw układom CETA i TTIP.

fot. / / Parlament Europejski

Maria Świetlik z fundacji Akcja Demokracja w czasie manifestacji podkreślała, że celem demonstracji jest przekonanie rządu do odrzucenia obu układów o wolnym handlu. Jak przypomniała, gabinetowi Beaty Szydło zostało kilka dni na podjęcie decyzji, gdyż wkrótce UE będzie musiała postanowić o podpisaniu porozumienia z Kanadą.

CETA ma być podpisana na szczycie UE-Kanada 27 października. Jeszcze przed ratyfikacją przez państwa członkowskie Unii ma wejść w życie handlowa część traktatu.

"Nie chcemy tymczasowego stosowania CETA, bo wiemy, że nie jest to tymczasowe, tylko trwałe" - dodała Świetlik.

Wśród przemawiających pod kancelarią premiera znaleźli się przedstawiciele ruchu Kukiz'15, Partii Razem, OPZZ Rolników Indywidualnych i Organizacji Rolniczych oraz różnych organizacji związkowych i pozarządowych.

"Nie damy wmówić sobie, że jesteśmy stronnikami (prezydenta Rosji Władimira) Putina, że jesteśmy za zamknięciem granic. Współpraca międzynarodowa jest potrzebna, ale w takich sferach, jak ochrona klimatu, walka przeciw unikaniu opodatkowania, czy walka z głodem na świecie" - podkreślał Piotr Trzaskowski.

"To nie jest protest przeciw Ameryce, Europie, ale wszechwładzy korporacji i politykom, którzy służą tym korporacjom, a nie nam. To protest na rzecz lepszej demokracji, która służy obywatelom" - dodał. "To połączyło lewicę, prawicę, rolników i związki zawodowe" - wskazał.

Podczas swego przemówienia przewodniczący sejmowej komisji ds. rolnictwa Jarosław Sachajko (Kukiz'15) przekonywał, że Polska produkuje żywność "zdrową, smaczną, naturalną", ma też 1,4 mln gospodarstw rolnych. Według niego jeśli CETA wejdzie w życie, wszystko się zmieni. Przekonywał, że zawarty w latach 90. XX wieku północnoamerykański układ o wolnym handlu NAFTA (pomiędzy USA, Kanadą i Meksykiem) doprowadził do zniszczenia rolnictwa meksykańskiego i wywołał bankructwo wielu kanadyjskich producentów rolnych.

"Najpierw trzeba zrobić badania, co nam (CETA - PAP) to da. A co nam da? Nic" - oświadczył Sachajko.

Zdaniem innego posła Kukiz'15 Piotra Apela każdy z rządu, kto popiera tymczasowe stosowanie CETA działa przeciw obywatelom. "To zdrada stanu" - ocenił Apel.

Z kolei Krzysztof Małecki z Forum Związków Zawodowych zaznaczył, że nie ma zgody na "te neoliberalne umowy". Podkreślał, że FZZ nie godzi się na "tę obłudę".

"Mieliśmy wstać z kolan, a rząd klęka przed wyzyskiwaczami, którzy chcą nas karmić żywnością modyfikowaną genetycznie" - powiedział Małecki, dodając, że Forum domaga się wysłuchania partnerów społecznych i dialogu.

Demonstracja przeciw umowom o wolnym handlu rozpoczęła się pod ministerstwem rolnictwa, przeszła przez centrum miasta, mijając m.in. ambasadę USA, by dojść do kancelarii premiera. Według organizatorów na demonstrację przybyło ok. 5-6 tys. osób. Tę liczbę podała PAP Anna Tomaszewska z Akcji Demokracji.

Jak poinformowała podinspektor Magdalena Bieniak z zespołu prasowego KG Policji w proteście pod gmachem ministerstwa rolnictwa wzięło udział ok. 700 osób. "Wszystko przebiegło spokojnie" - przekazała Bieniak.

Wśród uczestników demonstracji znaleźli się szef ruchu Kukiz'15 Paweł Kukiz, szef OPZZ RIOR Sławomir Izdebski, lider Partii Razem Adrian Zandberg czy minister rolnictwa z lat 1991-1993 Gabriel Janowski.

Warszawską demonstrację zorganizowały wspólnie Akcja Demokracja, Instytut Globalnej Odpowiedzialności, OPZZ RIOR oraz Strefa Zieleni. Poparły zaś Forum Związków Zawodowych, Inicjatywa Pracownicza i OPZZ oraz partie i inicjatywy polityczne: Razem, Kukiz'15, Zieloni, Inicjatywa Polska, SLD.

Pod budynkiem MRiRW zebrała się też grupa sympatyków ONR. "Chcemy nacjonalizacji, nie korporacji" - napisali na swym transparencie.

Policja odcięła ich kordonem od głównej manifestacji przeciw CETA.

Mniejsze protesty przeciw CETA odbyły się również w innych miastach Polski.

Akcja Demokracja przeprowadziła również akcję zbierania podpisów pod petycją do premier Beaty Szydło i ministra rolnictwa Krzysztofa Jurgiela w sprawie sprzeciwu dla CETA i TTIP. Jak powiedziała PAP Maria Świetlik, podpisało się pod nią ponad 100 tys. osób. Fundacja zamierza podpisy przekazać kancelarii premiera.

Wynegocjowane w 2014 r. Całościowe Gospodarcze i Handlowe Porozumienie UE-Kanada (CETA) proponuje zniesienie niemal wszystkich ceł i barier pozataryfowych oraz liberalizację handlu usługami między Unią Europejską a Kanadą. Porozumienie ma być zawarte w październiku podczas szczytu UE-Kanada.

Tymczasowe stosowanie umowy dotyczyć ma tylko relacji handlowych. Do czasu zatwierdzenia przez wszystkie kraje członkowskie zawieszona będzie inwestycyjna część umowy.(PAP)

zab/ mow/

Źródło:PAP
Tematy
Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Advertisement

Komentarze (20)

dodaj komentarz
~ogolonyapacz
Nie łapię. Jak to taka zajefajna i korzystna umowa to dlaczego trzeba do niej przymusu? Ludzie swoje a przychlasty inaczej. Czyli jak zwykle łapóweczka pod stołem a reszta zapłaci.Usa wszystkich traktuje jak indiańców. Gdzie ta róznorodnosc firm i narodów jak korpo wykonczy wszystkich i podatków nie płaci ? Klasa srednia Nie łapię. Jak to taka zajefajna i korzystna umowa to dlaczego trzeba do niej przymusu? Ludzie swoje a przychlasty inaczej. Czyli jak zwykle łapóweczka pod stołem a reszta zapłaci.Usa wszystkich traktuje jak indiańców. Gdzie ta róznorodnosc firm i narodów jak korpo wykonczy wszystkich i podatków nie płaci ? Klasa srednia niech juz inwestuje w pampersy ;-D. Kogos ostatnio w tym Pisie to po..... Ich sądy rozjezdzają w tej chwili Niemcy .
~plutarch
Kolejny powód, żeby nie głosować na partię Razem. Ta formacja to moje duże rozczarowanie.
~aach
kolejny dowód że pisoskie trole portalu braci karnowskich są aktywni na forum bankiera, łatwo was zdemaskować
~paszoł_won_głupcze
Kolejny powód, żeby głosować na partię Razem
~plutarch
Władymir wam bije brawo, protestujący. Rzućcie okiem na post pode mną światsieśmieje 2016-10-16 10:16. Sowiecka konspirologia trzyma się mocno. W interesie Putina jest, żeby Polska nie była w tych strukturach, bo "globalizm to zuo!!!!" :)
~światsieśmieje odpowiada (usunięty)
Nie kompromituj się króliczku. Co prawda Playboy z Ciebie żaden ale w czerwieni Ci do twarzy.
~śsś
Nie kompromituj się króliczku. Co prawda Playboy z Ciebie żaden ale w czerwieni Ci do twarzy.
~światsieśmieje
CETA i TTIP to nic innego jak dalszy rozwój NWO, czyli globalizaci świata. Już wiele lat temu można o tym było czytać np w "prisonplanet" (odpowiednik USA - sledcze dziennikarstwo przemian ), gdzie są od lat podawane TRENDY NWO opracowywane w wojskowych i naukowych kołach WB czy USAitp mocarstw. Są dostępne i CETA i TTIP to nic innego jak dalszy rozwój NWO, czyli globalizaci świata. Już wiele lat temu można o tym było czytać np w "prisonplanet" (odpowiednik USA - sledcze dziennikarstwo przemian ), gdzie są od lat podawane TRENDY NWO opracowywane w wojskowych i naukowych kołach WB czy USAitp mocarstw. Są dostępne i już nie utajniane. NWO i wspierające je najnowsze technologie inwigilacji jednostki i wojskowe sa już tak zaawansowane, ze nie muszą się z tym kryć. Są pewni swego.

NWO to tylko nazwa propagandowa, ale za wszystkim stoi globalizacja świata i rząd światowy poprzez zmiany w ONZ , po to powstała Agenda ONZ 2030 tzw. zrownoważonego rozwoju gospodarek światowych. Oczywiście jest to zasłona dymna przed tym co ma naprawdę nastąpić , czyli pełnego zniewolenia (czipy i genetyka) i późniejszej depopulacji jednostek, ale w sposób, ktory te jednostki to zaaprobuja. (eutanazja, aborcja) lub bardziej rygorystyczny (np. pandemie) wobec napotykanego oporu . Oczywiście w ramach ratowania świata (ocieplanie klimatu) przed nami samymi.

DO tego potrzeba multi-kulti czyli mieszania ras i oczekiwanego chaosu by zaostrzać prawa obywatelskie w kierunku większej kontroli nad jednostką. (CZytajcie o tym jak służby USA tworzy IS i "kontrolowany" terroryzm, czy wojny kontrolowan BW.), Multi-kulti się dzieje przy pomocy lewcko-liberalnych ugrupowań wspieranych finansowo (Soros, Rotschild). Za wszystkimi tymi wydarzeniami stoję elity (Masoneria -krezusi bankowi i medialni, królewskie rody itp), od strony politycznej do tego celu powołano kilkadziesią lat temu grupę Bilderberg/ - nadzoruącą dla powyższych elit bieg wydarzeń na
świecie Tyle w skrócie
I to jest haczyk, i tu jest pies pogrzebany.
~plutarch
Sasza, w PL twoja konspirologia dla ubogich nie działa.

Powiązane: CETA

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki