REKLAMA

Protest przeciw wetu Polski w UE. Miasta zgaszą światła na godzinę

2020-11-24 13:38
publikacja
2020-11-24 13:38
fot. Bassam Khabieh / Reuters

1 grudnia zaczniemy akcję protestacyjną przeciwko wetu Polski wobec środków unijnych. W części miast wyłączymy o 17 światła na godzinę, żeby pokazać, że bez środków zostaje nam ciemność – powiedział we wtorek prezydent Sopotu i członek zarządu Związku Miast Polskich Jacek Karnowski.

Karnowski podczas wtorkowej konferencji w Warszawie, apelował o walkę o utrzymanie dofinansowania z Unii Europejskiej. "Ten spór, który przedstawia PiS jest fałszywy, bo zależy nam zarówno na środkach jak i praworządności. Odebranie środków będzie złamaniem zasad konstytucyjnych. Dla nas nie ma wyboru, czy prawo, czy środki unijne, nie chcemy z żadnej z tych rzeczy rezygnować. Dlatego my obywatele musimy zacząć akcję protestacyjną 1 grudnia" - podkreślił.

Obecna na konferencji burmistrz Wołomina Elżbieta Radwan wskazała, że to szczególnie małym gminom są potrzebne fundusze europejskie. "Dzięki nim poprawiliśmy u nas gospodarkę wodno-ściekową. Na poprawę edukacji przeznaczyliśmy 4 mln zł, dziś wołomińskie szkoły radzą sobie lepiej z pandemią, niż inne. Mój poprzednik przez całą swoją kadencję pozyskał 6 mln zł, zaś w ciągu sześciu lat mojej kadencji uzyskałam 70 mln. Jak mogłabym pozbawić moich mieszkańców takich pieniędzy? Samorząd wołomiński przygotowuje się do planów wprowadzenia niskiej emisji, do przystosowania do zmian klimatycznych. Nam nie trzeba na siłę pomagać, nam trzeba pozwolić działać" - powiedziała.

Polska i Węgry sprzeciwiły się rozporządzeniu w sprawie mechanizmu wiążącego dostęp do środków unijnych z kwestią praworządności. Pozostałe państwa UE rozporządzenie zaakceptowały. Przedstawiciele rządów Polski i Węgier zapowiadają możliwość weta kolejnego wieloletniego budżetu UE na lata 2021-2027; elementem pakietu budżetowego jest też tzw. fundusz odbudowy po epidemii koronawirusa. (PAP)

Autorka: Alicja Skiba

skib/ jann/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Advertisement

Komentarze (44)

dodaj komentarz
regulus_regulus
Panie Karnowski, proszę aby Związek zajął się redukcją oświetlenia tam i gdzie można, w takim stopniu, jaki będzie bezpieczny. Obecna zacofana w skali europejskiej infrastruktura nie sprzyja działaniom przyjaznym dla środowisk i oszczędności publicznych pieniędzy. Oświetlenie jest już rozumiane jako zanieczyszczenie,Panie Karnowski, proszę aby Związek zajął się redukcją oświetlenia tam i gdzie można, w takim stopniu, jaki będzie bezpieczny. Obecna zacofana w skali europejskiej infrastruktura nie sprzyja działaniom przyjaznym dla środowisk i oszczędności publicznych pieniędzy. Oświetlenie jest już rozumiane jako zanieczyszczenie, ale jak można rozumieć utrudnianie życia mieszkańcom i stwarzanie zagrożenia zdrowia i życia w popołudniowym szczycie w ślad za blokującymi wolność innych obywateli strajkującymi młodymi ludźmi, z których duża część zna jeszcze tylko beztroskie życie? Obecnie większość urzędników przeszło na pracę zdalną, pozostali w dużej liczbie kończą pracę w okolicy godziny 15-16. Z jednej strony jest to oczywisty egoizm, z drugiej ma się nieodparte wrażenie, że wybór godziny 17. jest kontynuacją zawłaszczania "symboli narodowych" i umniejszania ich wagi w ślad za sprofanowaniem przez protestujących symbolu NSZZ Solidarność czy parodią ofiary grudnia 1970, Zbyszka Godlewskiego. Wołam o rozwagę, chęć pracy i poszanowanie narodowych wartości!
itso_chram_panszczyzna
Chryste ludzie ogarnijcie się kogo wy wybieracie do tych samorządów
jas2
Nie mogliby zgasić światła na całą zimę?
prs
Kazdy kto dozna w tym czasie w miejscu publicznym, na ulicy itd uszczerbku na zdrowiu powinien pozwac owe miasta o grube odszkodowania..
glowny_analityk_bankier_pl
Panie prezydencie czy na prawdę nie ma pan tam żadnego doradcy który uzmysłowił by panu że jest pan debilem?
Takie decyzje może podejmować tylko człowiek który nie zdaje sobie sprawy ze swej małości i infantylności.Odmrozi sobie pan na złość uszy?
jas2
Czas na reformę samorządową. Powrót do 49 województw, likwidacja powiatów, przekazanie większych kompetencji państwu, a mniejszej samorządom.
and-owc
To się nazywa "oszczędność". Mogą wyłączyć swoje latarki na cały miesiąc. Mam własne oświetlenie choinkowe.
428ustka
gdybym rano sie nie golil to bym panu przypir
jas2
"gminom są potrzebne fundusze europejskie. "Dzięki nim poprawiliśmy u nas gospodarkę wodno-ściekową."

Zwłaszcza w Warszawie...
kutasikaczor
ciekawe bo przecież wieś=elektorat pisowatych korzysta bezpośrednio a nie widzą związku pis=możliwy exit=możliwe end of money from EU= piutin zadowolony = polska w ZBIRze

Powiązane: Polska kontra Unia Europejska

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki