Protest leśników przed Sejmem

2010-11-24 15:15
publikacja
2010-11-24 15:15
24.11. Warszawa (PAP) - Leśnicy z całej Polski protestowali w środę w południe przed Sejmem, sprzeciwiając się rządowym planom włączenia ich firmy - Lasów Państwowych do sektora finansów publicznych. Na transparentach wypisali swoje hasła, m.in. "Ręce precz od polskich lasów".

Według organizatorów protestu i służb porządkowych, do Warszawy przyjechało ok. 5-5,5 tys. osób. Demonstracja trwała ponad dwie godziny.

Lasy Państwowe, które funkcjonują jako państwowe gospodarstwo leśne, obawiają się, że po wejściu w życie projektu nowelizacji ustawy o finansach publicznych, który przewiduje włączenie LP do systemu finansów publicznych, Lasy przestaną być samofinansującą się organizacją. Boją się też, że wypracowane przez nich środki, które obecnie są wykorzystywane przez Fundusz Leśny do dotowania słabszych ekonomicznie nadleśnictw oraz usuwania skutków klęsk żywiołowych, zostaną przez budżet państwa wydane na inne cele.

W środę Sejm nie przyjął wniosku o odrzucenie projektu nowelizacji ustawy i skierował go do dalszych prac w komisji finansów. Posłowie PiS i SLD domagali się odrzucenia projektu przede wszystkim dlatego, że przewiduje on włączenie do sektora finansów publicznych Lasów Państwowych.

Podczas środowej demonstracji przed Sejmem leśnicy trzymali transparenty, m.in.: "Polski Las, własność narodu polskiego, łapy precz od niego", "PSL - nie dorabiajcie się kosztem lasów", "Gdy POprzesz POśle POmysł Vincenta, już ci to leśnik zapamięta". Mieli tez hasła "Budżet - bieda, las zaprzeda", "Dajcie nam ministrów do lasu, może się czegoś nauczą" i "Lasy Państwowe w finansach publicznych - upadłość i likwidacja". Jeden z uczestników protestu trzymał plakat z karykaturą ministra finansów Jacka Rostowskiego.

Leśnicy przynieśli też rogi myśliwskie, przenośne syreny alarmowe, gwizdki, petardy, których używali podczas protestu. Trzymali również flagi państwowe, flagi z logo Lasów Państwowych i poszczególnych nadleśnictw, flagi związków zawodowych leśników i Solidarności.

Protestujący przekonywali, że włączenie do finansów publicznych oznacza rozmontowywanie dobrze działającej, samofinansującej się i niekorzystającej z dotacji budżetowych organizacji, jaką są Lasy Państwowe. Leśnicy przypominali, że ustawa o finansach publicznych pozwala na przekształcenia własnościowe, a włączenie LP do tego sektora może być pierwszym krokiem do ich sprywatyzowania. W finansach publicznych niewydane w danym roku środki nie przechodzą na następny rok, a w Lasach, które prowadzą wieloletnią gospodarkę leśną, pieniądze są odkładane i akumulowane, by można ich było użyć w razie potrzeby - argumentowali leśnicy.

Według resortu finansów, projekt ma na celu m.in. poprawę finansów państwa i zabezpieczenie przed przekroczeniem tzw. drugiego progu ostrożnościowego (relacji długu publicznego do PKB na poziomie 55 proc.). Zmiany, które chce przeprowadzić rząd, przewidują obowiązek przekazywania wolnych środków wybranych jednostek sektora finansów publicznych w depozyt lub zarządzanie ministrowi finansów. Środki oddawane w depozyt lub zarządzanie będą oprocentowane na zasadach określonych w ustawie.

Przed miesiącem wiceminister finansów Wiesław Szczuka mówił, że w związku z włączeniem lasów do sektora finansów publicznych, nic się nie zmieni, oprócz tego, w jakim banku będą lokowane pieniądze lasów - będzie to państwowy Bank Gospodarstwa Krajowego. Pieniądze będą dostępne dla Lasów w każdej chwili - zapewniał. Nie będzie też konieczna niczyja zgodna, by dyrektor LP dysponował tymi środkami.

Szczuka wyjaśniał, że dzięki całemu pakietowi konsolidacji finansów publicznych kilkudziesięciu jednostek, w tym Lasów Państwowych, rząd ograniczy przyrost długu publicznego o 1,3 proc. PKB. W sumie chodzi o ok. 20 mld zł - największa część tych środków będzie pochodziła z Narodowego Funduszu Zdrowia.

Fundusz Leśny Lasów Państwowych to ok. 1,5-2 mld zł.

Premier Donald Tusk zapewnił w środę w Sejmie, że PO i PSL nie są zainteresowane zmianami, które mogłyby doprowadzić do osłabienia Lasów Państwowych; zdaniem szefa rządu nie ma mowy o ich prywatyzacji.(PAP)

ago/ je/ mag/

Źródło:PAP
Tematy
Rozwiń firmę z terminalem płatniczym

Rozwiń firmę z terminalem płatniczym

Advertisement

Komentarze (33)

dodaj komentarz
~Lesnik z Warszawy
S. Żelichowski w tym sporze słusznie został wygwizdany przez protestujący tłum. Jakim sposobem od ponad 20 lat jast posłem i śmie reprezentować nas, leśników. Był dwa razy najgorszym ministrem. Obecnie tylko i wyłącznie sprzyja zakusom rządowym wobec leśnictwa. Dlaczego z wielkim szacunkiem przyjmowany jest przez S. Żelichowski w tym sporze słusznie został wygwizdany przez protestujący tłum. Jakim sposobem od ponad 20 lat jast posłem i śmie reprezentować nas, leśników. Był dwa razy najgorszym ministrem. Obecnie tylko i wyłącznie sprzyja zakusom rządowym wobec leśnictwa. Dlaczego z wielkim szacunkiem przyjmowany jest przez Ministra Środ. i Generalnego. Miesza Szefostwu w głowach, a przy tym TO ON obsadza najwięcej stanowisk w resorcie, szczegolnie nadlesniczych w terenie.Mówi gdzie się da, że obecne władze są słabe. Panowie nie dajcie się.
~Marian
Bylem w Warszawie i to widziałem. Było sporo gwizdow na widok posła Żelichowskiego. Popieram
~Ostatni Sprawiedliwy
Żadnej prywatyzacji!

Ale skradzione lasy trzeba oddać, a złodziejów i paserów (część dyrektorów) zamknąć do celi.
~centurion z Galicji
Dnia 2010-11-24 o godz. 16:55 ~TERIER napisał(a):
> Na tym polega złodziejska demokracja żydokomuny.Jeszcze
> trochę czasu i icek kowalski położy łapę śmierdzącą capem i
> czosnkiem na wszystkim gdzie można zrobić iiintterrrres

Znaczy sie... Donek i Bronek chcą PO-zyskać ... i las i leśników.
Dnia 2010-11-24 o godz. 16:55 ~TERIER napisał(a):
> Na tym polega złodziejska demokracja żydokomuny.Jeszcze
> trochę czasu i icek kowalski położy łapę śmierdzącą capem i
> czosnkiem na wszystkim gdzie można zrobić iiintterrrres

Znaczy sie... Donek i Bronek chcą PO-zyskać ... i las i leśników... Czy PSL ... weźmie udział w nagonce ?!
~endi
Mało nakradliście ? co chwila jakś afera i złodziejstwo , tylko kraść umiecie .Lasy stanowią 25 % terytorium Polski i o ich przyszłości powinien wypowiedzieć się cały naród w drodze referendum ,a nie banda cwaniaczków .Jedyne miejsce gdzie człowiek może pojechać i w świętym spokoju wypocząć będzie ogrodzone Mało nakradliście ? co chwila jakś afera i złodziejstwo , tylko kraść umiecie .Lasy stanowią 25 % terytorium Polski i o ich przyszłości powinien wypowiedzieć się cały naród w drodze referendum ,a nie banda cwaniaczków .Jedyne miejsce gdzie człowiek może pojechać i w świętym spokoju wypocząć będzie ogrodzone płotem z napisem " Teren prywatny wstęp wzbroniony - tylko dla śmietanki "
marcjusz1
Wstyd mi za PO, te mentalne komuchy w majestacie prawa ograbią instytucję, która się samofinansowała, nie biorąc od państwa NIC, a jeszcze płacąc podatki. Oby odbiło się im to czkawką w kolejnych wyborach, może kolejny rząd odda Lasom, co ich. POrażka
biokun
Chcą sobie wymodzić kontrole nad wszystkim, dranie.
~Jacek
Do "fizyczny".
Widać że wiesz tyle ile sobie szuflą do głowy nawrzucałeś. Patrz żeby tobie i twojej rodzinie nie POurywali nóg z tyłków. Panowie z rządu usadowią tam swoich i tez będziesz pisał "to mafia", tylko że już nie zwykłych ludzi tylko ludzi rządu. Ciebie tam na pewno nie wcisną.
~fizyczny
To sobie już przygotuj szufle bo w końcu może coś będziesz musiał robic , a realja są takie jak pisałem przygladam się temu procederowi od kilkudziesięciu lat i co rok jest coraz gorzej ! J uż dawno powinni tą instytucje sprywatyzowac i wtedy moze bedzie przynosiła zyski nie 2milr ale 10milr nie wiem na co czeka PO To sobie już przygotuj szufle bo w końcu może coś będziesz musiał robic , a realja są takie jak pisałem przygladam się temu procederowi od kilkudziesięciu lat i co rok jest coraz gorzej ! J uż dawno powinni tą instytucje sprywatyzowac i wtedy moze bedzie przynosiła zyski nie 2milr ale 10milr nie wiem na co czeka PO !!!!!!!!! Las to zielone złoto które jak na razie to wykorzystują tylko zieloni bez ogółu narodu !!!!
~Martwe Drewno odpowiada ~fizyczny
Zawsze dobrze tam gdzie nas nie ma. Nie wiem z jakiej choinki zleciałeś. Te dwa miliardy to nie zyski tylko nadwyżka finansowa. A gdy lasy się sprywatyzuje to będzie dziesięć miliardów! Na minusie! Jak byś nie wiedział leśnictwo w większości europejskich krajów jest dotowane. W Finlandii prywatny właściciel lasu może Zawsze dobrze tam gdzie nas nie ma. Nie wiem z jakiej choinki zleciałeś. Te dwa miliardy to nie zyski tylko nadwyżka finansowa. A gdy lasy się sprywatyzuje to będzie dziesięć miliardów! Na minusie! Jak byś nie wiedział leśnictwo w większości europejskich krajów jest dotowane. W Finlandii prywatny właściciel lasu może dostać nawet 2000 euro na 1 ha lasu dopłaty leśno środowiskowej za to wszystko co w Polsce robią LP w ramach zrównoważonej gospodarki leśnej! To, że LP były na plusie to fenomen na skale światową! Twoja krótkowzroczność przeraża! Widzisz kasę tylko z drewna! Tyle, że na drewnie najwięcej zarabiają drzewiarze, a nie leśnicy. Mogli by jeść chochlą choćby się mieli udławić. Tylko nie pozwala na to model leśnictwa wielofunkcyjnego. Dzięki niemu każdy korzysta z lasu. Niestety nawet tY oddychając i pijąc wodę! Ale to nie wystarczy. Można przecież położyć łapę na pieniądzach z drewna, zarobić na handlu emisjami, a na koniec grunt oddać w zastaw pod dalsze zadłużenie kraju! Na pewno na tym wszystkim skorzystasz....

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki