REKLAMA
BELKA ZA 2022 ROK

Prościej o finansach. Resort podpisał deklarację na rzecz upraszczania języka

2021-02-25 16:18
publikacja
2021-02-25 16:18

Ministerstwo Finansów i Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej budują administrację przyjazną obywatelom, prosty język to jej podstawa - powiedział szef resortu finansów Tadeusz Kościński podczas czwartkowej uroczystości podpisania "Deklaracji na rzecz upraszczania języka".

Prościej o finansach. Resort podpisał deklarację na rzecz upraszczania języka
Prościej o finansach. Resort podpisał deklarację na rzecz upraszczania języka
/ Ministerstwo Finansów

"Chcemy mówić i pisać tak, aby odbiorcy naszych komunikatów potrafili usłyszeć i odczytać to, co chcemy im przekazać" – to fragment Deklaracji na rzecz upraszczania języka, którą podpisały w czwartek szefowa Krajowej Administracji Skarbowej Magdalena Rzeczkowska oraz dyr. generalna Ministerstwa Finansów Renata Oszast.

Jak poinformował w komunikacie resort, w uroczystości udział wzięli minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński oraz dyrektor generalny Ministerstwa Finansów i Polityki Regionalnej (MFiPR) Marek Redźko.

"Ministerstwo Finansów i Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej budują administrację przyjazną obywatelom. Prosty język to jej podstawa. Cieszę się, że te dwa ważne ministerstwa łączy również idea upraszczania komunikacji z obywatelami" - zaznaczył, cytowany w komunikacie minister finansów Tadeusz Kościński.

"Chcemy, by obywatele dostawali pisma, które są zrozumiałe i przyjazne, pisane z myślą o nich. Dlatego jednym z naszych zadań jest przekładanie nawet trudnych i skomplikowanych informacji na proste i zrozumiałe komunikaty" – dodał.

Dyrektor generalny MFiPR Marek Redźko wskazał, że prosty język jest elementem dostępności. "Odpowiada na potrzeby obywateli, odbiorców usług publicznych" – zauważył.

W komunikacie przypomniano, że w 2018 r. Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej zainicjowało Forum Prostego Języka i Deklarację prostego języka. Inicjatywy działają pod hasłem: Prosto i kropka. Z kolei w grudniu 2020 r. Szef Służby Cywilnej podpisał zalecenia, które upowszechniają prosty język. (PAP)

autorka: Longina Grzegórska-Szpyt

lgs/ mk/

Źródło:PAP
Tematy
Ranking najtańszych kont firmowych

Ranking najtańszych kont firmowych

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki