REKLAMA

Promyk nadziei w Hollywood? Strajkujący scenarzyści doszli do wstępnego porozumienia

2023-09-25 07:31
publikacja
2023-09-25 07:31

Amerykańska Gildia Scenarzystów (WGA) doszła w niedzielę do wstępnego porozumienia z głównymi wytwórniami filmowymi. Umowa ma zakończyć trwający od 2 maja strajk scenarzystów, który doprowadził do wstrzymania wielu produkcji i miliardowych strat amerykańskiego przemysłu filmowego.

Promyk nadziei w Hollywood? Strajkujący scenarzyści doszli do wstępnego porozumienia
Promyk nadziei w Hollywood? Strajkujący scenarzyści doszli do wstępnego porozumienia
fot. BACKGRID / / BACKGRID USA

Porozumienie, które ma obowiązywać trzy lata, muszą jeszcze zaakceptować władze oraz członkowie WGA. Związek zawodowy reprezentuje 11,5 tys. scenarzystów pracujących przy produkcjach filmowych i telewizyjnych.

Wypracowana umowa zapewnia "znaczne korzyści dla scenarzystów i ich ochronę" - poinformował w komunikacie zespół WGA, który negocjował umowę z AMPTP, związkiem największych producentów branży. "Osiągnęliśmy wstępne porozumienie" - brzmiało z kolei oświadczenie AMPTP.

Scenarzyści zaczęli strajkować 2 maja, gdy w martwym punkcie utknęły negocjacje dotyczące wynagrodzeń, liczby zatrudnionych scenarzystów, wykorzystania sztucznej inteligencji i systemu honorariów za produkcje wyświetlane na platformach streamingowych.

Od połowy lipca trwa też strajk aktorów zrzeszonych w związku zawodowym SAG-AFTRA. Podwójny strajk w Hollywood wymusił wstrzymanie wielu produkcji telewizyjnych i filmowych. Straty w amerykańskich stanach będących centrami produkcji filmowej: Kalifornii, Nowym Meksyku, Georgii i Nowym Jorku mogą wynieść co najmniej 5 mld dolarów - informuje agencja Reutera na podstawie wyliczeń ekspertów.

W tym tygodniu w negocjacje włączyli się osobiście prezesi największych film producenckich takich jak Warner Bros, Netflix, Disney i Universal.

Strajk hollywoodzkich scenarzystów jest związany z nowymi formami dystrybucji programów i rozwojem technologii - zauważa Reuters. Jeden z głównych postulatów dotyczył negocjacji stawek za materiały tworzone na potrzeby serwisów streamingowych. Scenarzyści argumentowali, że ich obecne honoraria wynoszą zaledwie ułamek tego, co zarobiliby, gdyby te programy były emitowane w telewizji. Inną podnoszoną przez strajkujących kwestią była obawa przed ich zastąpieniem sztuczną inteligencją i kwestia uregulowania roli AI w branży. (PAP)

adj/ ap/

Źródło:PAP
Tematy
Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Komentarze (4)

dodaj komentarz
secundus
Promyk nadziei? Na co? Na promowanie kastracji? Lansowanie dewiacji seksualnych? Farbowanie historii? To powinno być leczone, nie promowane w kulturze!

S.
jacmen
A co ma być promowane. Faceci w sukienkach, którzy co niedzielę mówią że w niebie czeka na ciebie facet z brodą, który jest jednocześnie swoim synem a ty masz wypić wino, które jest jego krwią?
Czy chłopaków z Dąbrowy ? ;)
tomek323
Dla dobra ludzkości, strajk w Hollywood powinien trwać wiecznie...

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki