Prokuratura zajmie się sprawą umów na budowę autostrady A2

Prokuratura zajmie się sprawą umów na budowę autostrady A2 zawartych z firmą założoną przez Jana Kulczyka - potwierdził PAP minister sprawiedliwości prokurator generalny Zbigniew Ziobro. Chcę, żeby prokuratorzy ustalili, dlaczego za poprzednich rządów zgodzono się na tak skandaliczne warunki - dodał.

(fot. Marek Lapis / FORUM)

Na polecenie Ziobry śledczy mają wyjaśnić, w jakich okolicznościach doszło do przyznania na 40 lat spółce Autostrada Wielkopolska koncesji, która daje jej prawo do nieograniczonego podwyższania opłat za przejazd autostradą.

"Mamy jedną z najdroższych czy wręcz najdroższą autostradę w Europie. Pieniądze z kieszeni kierowców płyną szerokim strumieniem do prywatnej spółki, a rząd nie jest w stanie powstrzymać kolejnych podwyżek. Chcę, żeby prokuratorzy ustalili, dlaczego za poprzednich rządów zgodzono się na tak skandaliczne warunki. Prokuratura ma zbadać, czy doszło do przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków przez państwowych urzędników, przez co narażone zostały interesy Skarbu Państwa i samych Polaków" powiedział PAP minister.

Jak wyjaśnił, śledztwo dotyczy m.in. budowy i zarządzania odcinkiem autostrady A2 między Koninem a Nowym Tomyślem.

Wskazał, że w ramach umowy z rządem, zawartej w 1997 roku przez ministra transportu w rządzie SLD-PSL Bogusława Liberadzkiego, spółka Autostrada Wielkopolska może dowolnie i bez ograniczeń wyznaczać kierowcom opłaty za przejazd.

"Z nowym rokiem stawki za przejazd tym odcinkiem autostrady przewyższyły nawet opłaty wnoszone przez kierowców w najbogatszych państwa Europy. Wynoszą aż 40 groszy za kilometr" zwrócił uwagę minister Ziobro.

Wyjaśnił, że przedmiotem postępowania jest też sprawa koncesji na odcinek A2 między Nowym Tomyślem a Świeckiem, którą spółce Autostrada Wielkopolska przyznał w 2009 roku minister infrastruktury w rządzie PO-PSL Cezary Grabarczyk. W tym przypadku opłaty za przejazd są niższe o połowę, ale spółka otrzymuje wielomilionowe rekompensaty z budżetu państwa, które gwarantują jej wysokie zyski.

"Już same okoliczności zawarcia umowy budzą podejrzenia. Na jej zawarcie ówczesny premier Donald Tusk dał ministrowi Grabarczykowi miesiąc. Zagroził, że go odwoła" powiedział Zbigniew Ziobro.

Według niego śledztwo ma wyjaśnić rolę ministrów i podległych im urzędników przy podpisywaniu umów. Prokuratorzy będą ustalać, czy doszło do niedopełnienia obowiązków albo przekroczenia uprawnień.

"To zbyt poważna sprawa, by zostawić ją bez wyjaśnienia. Mamy prawo wiedzieć, jak doszło do tego, że polscy kierowcy płacą horrendalne stawki za przejazd autostradą, a zyski czepie prywatna firma. Za wcześnie jednak mówić o stawianiu zarzutów konkretnym osobom" podkreślił minister.

autor: Patrycja Rojek-Socha

hgt/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 3 fwd_price

1) Wybudowanie autostrady w Polsce kosztuje drożej jak wyrywanie terenu pod taką drogę w Alpach (tunele, wiadukty...). :-)

2) Za Autostrada Wielkopolska powinni się zabrać już od początku: co to za pomysł, żeby inwestor Kluczyk szantażował, że wybuduje autostradę jak dostanie gwarancje SP? :-)
To jakiś śmiech...
Najlepsze lody włoskie kręci się w Polsce. Interes ale bez ryzyka i z hipoteką na wszystkich obywateli, tak jak SKOK Wołomin, wszystkie nasze monopole państwowe.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 3 opo2

a co z Amber (A1?), proponuję sprawdzić wszystkie płatne odcinki, chyba nieprzypadkowo mamy najdroższe autostrady w EU.

! Odpowiedz
2 4 pluto85md

camarooo. Wiedzy sie nie czerpie z wikipedii tylko np. z KRS, albo ze strony spolki.

MI A2 sarl 26.32%
Kulczyk Holdin 23.83%
PGE 19.77%
Strabag 10%
Bzwbk 5.37%
Kbc 4.75%
Egis 3.00%
Kwm 2.79%
Mesa 2.43%

! Odpowiedz
0 3 camaroooo

Wejdz na strone spolki i bedziesz mial podane wlasnie te dane, ktore podalem w poprzednim poscie. Te dane, ktore ty podajesz sa wlasnie na wikipedii. Wiem bo sprawdzalem ;-)

! Odpowiedz
15 8 qqryk

Jeżeli A2 to taka złota inwestycja, dziwnym wydaje się, że nie było długiej kolejki chętnych do jej budowy i eksploatacji. Pisia szczujnia nie rozumie, że grube miliardy trzeba wyłożyć najpierw z własnej kieszeni a potem inwestycja ma się zwrócić, i to bez dopłat z podatków.

A4 i Stalexport to zupełnie inna bajka, którą należałoby się zająć — ale oczywiście nikt ich nie ruszy, bo są dobrze kryci przez odpowiednie mocarstwo.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
6 37 nostsherlock

To że tzw "kulczykówka" śmierdzi korupcją wiadomo już od dawna. Prokuratura już dawno powinna zająć się tą sprawą.

! Odpowiedz
9 33 camaroooo

Ciekawe czy jest jakas osoba na swiecie, ktora bylaby zamieszana w mniej skandali korupcyjnych niz wnuczek z wermachtu.

! Odpowiedz
17 15 jarekzbyszek

Może prokurator zajmie się prywatyzacja nieruchomości Expresu Wieczornego: budynki na Nowogrodzkiej, Srebnej przejęła jakaś prawicowa partia po wstrzymaniu przetargu przez niejakiego Jarosława K.

! Odpowiedz
30 16 pluto85md

Fajnie dociera do postkomunistycznego spoleczenstwa walka z jednym z najbogatszych. Ale wystarczy troche przeszukac zasoby internetu by sie dowiedziec ze Kulczyk Holding to mniejszosciowy udzialowiec, wsrod pozostalych jedna zagraniczna firma i obecne i byle spolki skarbu panstwa. PGE wnioskowalo o ostatnia podwyzke, bo po odszkodowaniu A2 mogla zbankrutowac. Wszyscy udzialowcy mieloby wtope. A kto reprezentuje PGE? Ci sami politycy co wesza teraz afere.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 20 camaroooo

Akcjonariusze Autostrady Wielkopolskiej:

Kulczyk Holding S.A. - prywatna spółka, jeden z największych polskich inwestorów kapitałowych, do którego należy 42,75% akcji firmy.
Egis Road Operation - francuska firma, posiadająca doświadczenie w budowie i eksploatacji autostrad na całym świecie, do której należy 42,94% akcji spółki Autostrada Eksploatacja.
A-WAY Infrastrukturprojektentwicklungs - und - betriebs GmbH - austriacka spółka, prowadząca działalność międzynarodową na wszystkich obszarach rynku budowlanego. Posiada 9,54% akcji AE S.A.
Radwan Inwestments GmbH - austriacki inwestor posiadajacy 4,74% akcji AE S.A.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil