Prokuratura wnioskuje o tymczasowy areszt dla trzech kontrolerów z lotniska w Smoleńsku

2020-09-16 22:00, akt.2020-09-17 12:08
publikacja
2020-09-16 22:00
aktualizacja
2020-09-17 12:08
fot. Sergei Karpukhin / Reuters

Zespół śledczy nr 1 w Prokuraturze Krajowej wystąpił do Sądu Rejonowego dla Warszawy-Mokotów z wnioskiem o tymczasowe aresztowanie trzech kontrolerów pełniących w 2010 r. służbę na lotnisku Smoleńsk Północny - poinformowała w środę wieczorem PAP rzecznik Prokuratury Krajowej Ewa Bialik.

To pierwszy krok do wydania międzynarodowego listu gończego. Po ewentualnym wydaniu przez sąd postanowienia o tymczasowym aresztowaniu kontrolerów śledczy będą mogli podjąć działania zmierzające do ich zatrzymania.

"Zarzuty, które postawiono kontrolerom dotyczą umyślnego spowodowania katastrofy w ruchu powietrznym, skutkującego śmiercią wielu osób" -­ przekazała Ewa Bialik.

W ramach śledztwa prowadzonego przez Zespół Śledczy Nr 1 Prokuratury Krajowej kilkukrotnie dokonywał oględzin szczątków wraku, przechowywanych w rejonie lotniska Smoleńsk-Północny. PK wystąpiła do Federacji Rosyjskiej z wnioskami o wykonanie czynności w ramach pomocy prawnej, między innymi o ogłoszenie zarzutów i przesłuchanie podejrzanych. Spośród kilkudziesięciu wniosków kierowanych przez polską prokuraturę, strona rosyjska nie zrealizowała kluczowych czynności procesowych.

W wyniku ponownej analizy materiału dowodowego prokuratorzy ustalili, że radiolokacyjny system lądowania, z którego korzystała obsługa wieży kontrolnej w Smoleńsku, był niesprawny. Na monitorach, przed którymi siedzieli kontrolerzy, zanikał punkt oznaczający pozycję samolotu. W efekcie większość informacji o położeniu samolotu, które kontrolerzy przekazywali pilotom, było nieprawdziwych. Mimo że kontrolerzy nie znali faktycznego położenia samolotu, wydawali pilotom komendy zezwalające na zniżanie i warunkowe podejście do lądowania.

Te ustalenia były wynikiem odczytu rejestratora P-500 z wieży kontroli lotów w Smoleńsku, w tym nagrań rozmów kontrolerów z pilotami samolotu. Dzięki analizie fonoskopijnej Biura Badań Kryminalistycznych Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego udało się odczytać dodatkowe zdania i słowa oraz przypisać poszczególne wypowiedzi konkretnym osobom. Prokuratorzy porównali zapisy rozmów kontrolerów i załogi z technicznymi danymi o położeniu samolotu w określonym czasie, np. gdy padały komunikaty z wieży. Między innymi na tej podstawie stwierdzili, że informacje przekazywane załodze przez kontrolerów były błędne.

Dlatego w kwietniu 2017 roku prokuratura wydała postanowienia o zmianie zarzutów stawianych dotąd rosyjskim kontrolerom płk. Pawłowi P. i mjr. Wiktorowi R. – z nieumyślnego spowodowania katastrofy i sprowadzenia jej niebezpieczeństwa na działanie umyślne. Prokuratorzy przyjęli, że podejrzani – zezwalając na zniżanie się samolotu i warunkowe próbne podejście do lądowania – przewidywali, iż może dojść do katastrofy i się na nią godzili. Wtedy też po raz pierwszy zarzuty postawiono ppłk. Nikołajowi K., który wydawał polecenia kierownikowi lotów. W przeszłości był dowódcą lotniska Smoleńsk Północny.

10 kwietnia 2010 r. w katastrofie samolotu Tu-154, wiozącego delegację na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej, zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka Maria, najwyżsi dowódcy wojska i ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski.(PAP)

Autorka: Aleksandra Kuźniar

akuz/ mark/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (17)

dodaj komentarz
jes
Czyli jednak nie było zamachu ?????????????????
No jak to??? Winni kontrolerzy a nie pancerna brzoza czy bomba w samolocie?
scuti1986
JPR... Wstydu już polaczek pisowski za grosz nie ma... żenada
jes
Czekamy teraz na nakaz aresztowania dla Putina :)
ajwaj odpowiada jes
ilu was?
jabola wyslac?
jes odpowiada ajwaj
Przecież nie masz to nie wyślesz :)
Jadłeś coś dzisiaj czy na denaturacie od rana?
ajwaj
Sekt PISy obficie zarabia na katastrofie 10 LAT temu,

Maciorewicza pekajace parówy itd. kosztowalo PL miliony
I co ? I lipa... PISa Boyz maja zajecie na pokolenia
ajwaj
Jaka zwykle swiatowy obciach
niedolegów PISy
jes odpowiada ajwaj
pisz już lepiej cyrylicą jak na swojej ruskiej klawiaturze nie możesz wklepywać polskich znaków
ajwaj odpowiada jes
a ta tepiej milcz
IQ jednocyfrowe
zenonn
TAK TO TYLKO W WOLSCE
Winni są rosyjscy kontrolerzy, którzy kazali odlecieć na lotnisko zapasowe?
Niewinne polskie elity na wycieczce, które zrobiły wszystko źle? Termin, spóźnienie skacowanych, brak zezwoleń, pogoda.
Niewinny kartofel, niewinny pytek "Czy pilot ma prawo odmówić wykonania rozkazu zwierzchnika
TAK TO TYLKO W WOLSCE
Winni są rosyjscy kontrolerzy, którzy kazali odlecieć na lotnisko zapasowe?
Niewinne polskie elity na wycieczce, które zrobiły wszystko źle? Termin, spóźnienie skacowanych, brak zezwoleń, pogoda.
Niewinny kartofel, niewinny pytek "Czy pilot ma prawo odmówić wykonania rozkazu zwierzchnika Sił Zbrojnych RP", niewinny krokodyl.
Winni są inni.
Uchachany kraj i jego mieszańcy.
Fuj

Powiązane: Katastrofa smoleńska

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki