REKLAMA

Prokuratura bierze się za firmy wznawiające działalność mimo zakazów. Polecenie zastępcy Ziobry

2021-02-08 19:38
publikacja
2021-02-08 19:38
Prokuratura bierze się za firmy wznawiające działalność mimo zakazów. Polecenie zastępcy Ziobry
Prokuratura bierze się za firmy wznawiające działalność mimo zakazów. Polecenie zastępcy Ziobry
fot. Anatol Chomicz / / FORUM

Do minimum ograniczyć postępowania sprawdzające i jak najszybciej wdrażać postępowania karne wobec wznawiających działalność przedsiębiorców - takie polecenia wysłał kilka dni temu do wszystkich prokuratorów regionalnych zastępca Prokuratora Generalnego i prokurator Prokuratury Krajowej Krzysztof Sierak - informuje w poniedziałek portal Onet.

Pismo zastępcy Prokuratora Generalnego Krzysztofa Sieraka, prokuratora Prokuratury Krajowej z 4 lutego 2021 r. - według Onetu - adresowane jest do wszystkich prokuratorów regionalnych w Polsce. "Nadzorują oni działania prokuratur w województwach, podlegają im zarówno prokuratury okręgowe jak też rejonowe" - przypomina portal.

Jak czytamy, "swój list prok. Sierak rozpoczyna się od zganienia podwładnych". "W jego ocenie prokuratorzy zbyt często umarzali zgłaszane przez policję sprawy dotyczące otwierania wbrew rządowym zakazom biznesów oraz organizowania manifestacji i zgromadzeń. Śledczy w terenie uznawali, że czyny takie nie wypełniają znamion przestępstwa. Jednak zdaniem prok. Sieraka działanie takie było głęboko niesłuszne" - pisze portal.

"Biorąc pod uwagę społeczną szkodliwość zachowań opartych na łamaniu ograniczeń i zakazów przeciwdziałających rozprzestrzenianiu się wirusa SARS-Covid 19, praktykę tę należy uznać za nieprawidłową" - cytuje Onet to pismo. Prok. Sierak wskazuje w nim swoim podwładnym, że przedsiębiorcy, którzy łamią rządowe zakazy i otwierają swoje biznesy, mogą przyczynić się do "zniweczenia wysiłków Państwa w walce z pandemią". To zaś doprowadzić może do tego, że koronawirus będzie szerzył się "w sposób żywiołowy i niekontrolowany".

Ponadto - jak czytamy na portalu - wśród tych zaleceń znalazło się ograniczenie prowadzenia czynności sprawdzających do niezbędnego minimum, przystępowanie jak najszybciej do właściwej formy postępowania przygotowawczego, umożliwiającej zebranie materiału dowodowego m.in. z zeznań świadków, nagrań monitoringu, zapisów na portalach społecznościowych, potwierdzających sprowadzenie niebezpieczeństwa dla życia i zdrowia wielu osób.

Kolejne z zaleceń dotyczy tego, aby w toku postępowania przygotowawczego należy inicjować działania Państwowej Inspekcji Pracy i Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Jeszcze inne tego, aby w ramach postępowania karnego należy w stosunku do podejrzanych, a następnie oskarżonych, każdorazowo rozważać możliwość wdrożenia środków, o jakich mowa odpowiednio w art. 276 kpk. i art. 39 pkt. 2 kk.

W ocenie Onetu te zalecenia oznaczają jedno - każdy z przedsiębiorców, który będzie próbował prowadzić swój biznes mimo rządowych zakazów, ma stać się celem prokuratury. "Traktować należy go jak najsurowiej, stawiając zarzut z art. 165 kk, mówiący o +sprowadzeniu powszechnego niebezpieczeństwa dla życia lub zdrowia wielu osób albo dla mienia w wielkich rozmiarach, powodując zagrożenie epidemiologiczne lub szerzenie się choroby zakaźnej albo zarazy zwierzęcej lub roślinnej+" - pisze portal.

Przypomina też, że kara w takim przypadku to nawet 8 lat więzienia. Jak czytamy prok. Sierak zaleca także, by śledczy jak najszybciej przechodzili do fazy oskarżenia, skracając etap gromadzenia dowodów i badania czy do przestępstwa w ogóle doszło. "Wobec przedsiębiorców mają być stosowane środki z kodeksu postępowania karnego zakładające zawieszenie lub zakaz prowadzenia danej działalności gospodarczej" - informuje Onet.

nmk/ mark/

Źródło:PAP
Tematy
Sprawdź jak zyskać z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź jak zyskać z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (30)

dodaj komentarz
krrzysiek2
chcą wojny domowej? chyba tak. Kwestia czasu kiedy się zaczną zamachy na obecną "ubecję"
Może sami się pozagryzają przy korycie...
znawca_wszystkiego
Czym oni się różnią od ubeków?
anty12
Posel Zero to jest jednak zero. Sam bierze 4 pensje a innym zabrania zarabiac na chleb. Prawdziwy Polak katolik z krwi i kosci. Zero odlepales juz dzis modlitwe Polaka ?
karbinadel
To jest właśnie ten Nowy Polski Ład
ajwaj_
Ktos sie dziwi ?
Dla sekty polskojezycznej kabala PISy Polin to krowa dojna i pokorna, od 30 lat Magdalenki,
liczy sie dla nich swoja wladza i swoja kasiora
andiauae
To co sie wyprawia w PL z malymi przedsiebiorcami to dzialania faszystowskie. Poteguje te dzialania kierownictwo zydowskie polskiego rzadu. Historia powojenna zatoczyla kolo. Pod plaszczykiem plandemii usprawiedliwiaja swe niecne zamiary. Wystarczy spojrzec na statystyki, zeby zrozumiec, ze te dzialania antycovidowe to wielka hucpa.To co sie wyprawia w PL z malymi przedsiebiorcami to dzialania faszystowskie. Poteguje te dzialania kierownictwo zydowskie polskiego rzadu. Historia powojenna zatoczyla kolo. Pod plaszczykiem plandemii usprawiedliwiaja swe niecne zamiary. Wystarczy spojrzec na statystyki, zeby zrozumiec, ze te dzialania antycovidowe to wielka hucpa. Nie maja one zadnego merytorycznego usprawiedliwienia,
bankierkomentuje
BEZWZGLEDNIE KARAC powinni wlascicieli biznesu bo przepisy ma jasne i klarowne.

Nie musi prowadzic biznesu - moze go zamknac, wypowiedziec umowy, przyjdzie inny wczesniej czy pozniej.

Dodatkowo kazdy kto do takiej np. restauracji przyjdzie i korzysta z niej to tak samo mandat dla kazdej osoby po min 2 tys zl za przyczynianie
BEZWZGLEDNIE KARAC powinni wlascicieli biznesu bo przepisy ma jasne i klarowne.

Nie musi prowadzic biznesu - moze go zamknac, wypowiedziec umowy, przyjdzie inny wczesniej czy pozniej.

Dodatkowo kazdy kto do takiej np. restauracji przyjdzie i korzysta z niej to tak samo mandat dla kazdej osoby po min 2 tys zl za przyczynianie sie do szerzenie epidemii oraz DODAC nalezy ADMINISTRACYJNE odbieranie licencji na prowadzenie tej dzialalnosci w czasie epidemii oraz na kolejne 24-36 mcy po odwolaniu stanu epidemii. To wyleczy cwaniakow z cwaniactwa i bycia IGNORANTEM.

Ci cwaniacy ktorzy probuja wznawiac dzialalnosc powinni byc sadzenii i wspoluczestniczyc w placeniu rachunku walki z epidemia (koszt szpitali, testow, szczepionek, personelu) to wtedy zobaczyliby ile to wszystko kosztuje. Bedzie paru takich cwaniakow w kazdym miescie, epidemia bedzie trwala kolejne miesiace, bedziecie zamknieci kolejne miesiace to potem ci co sie dostosowali zaplaca za cwaniakow w PODATKACH.

Nie bedzie juz 15 czy 20% podatku a beda przedsiebiorcy placic po 40% - 50% i zobaczycie wtedy ilu z was zniknie przez to ze tak przyklaskujecie tym CWANIAKOM teraz.

Nie ma tu znaczenia czy z epidemia walczy PiS czy walczyloby PO = byloby to samo lub jeszcze gorzej bo jak wiemy PO i ich suwereni mieli zdolnosci do PARTACZENIA wszystkiego.


Na zachodzie EU jest jeszcze gorzej: godziny policyjne, kary 5 razy wyzsze i odbieranie licencji na prowadzenie biznesu. ODBIERANIE LICENCJI dziala znakomicie szczegolnie na tych co jada na kredytach.
itso_promocja_pionka
ustanawiam przepis żebyś pukną się w głowę jak nie płacisz mi 2tyś

Powiązane: Koronawirus a gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki