REKLAMA

Prokuratura: Decyzja sądu o uchyleniu zabezpieczenia majątku Leszka Czarneckiego jest błędna

2021-11-18 16:00
publikacja
2021-11-18 16:00

Czwartkowa decyzja Sądu Okręgowego w Warszawie o uchyleniu zabezpieczeń o wartości ponad 200 mln złotych na majątku Leszka Czarneckiego, podejrzanego o popełnienie oszustw na szkodę klientów Idea Bank SA oraz wyrządzenie bankowi szkody w wielkich rozmiarach jest błędna - poinformował rzecznik Prokuratury Regionalnej w Warszawie prok. Marcin Saduś.

Prokuratura: Decyzja sądu o uchyleniu zabezpieczenia majątku Leszka Czarneckiego jest błędna
Prokuratura: Decyzja sądu o uchyleniu zabezpieczenia majątku Leszka Czarneckiego jest błędna
fot. Bartłomiej Kudowicz / / FORUM

"Sąd Okręgowy w Warszawie, w sprawie Leszka Czarneckiego uchylił, zażalone przez obrońców postanowienia Prokuratury o zabezpieczeniu majątkowym, ustalając, że nie jest on podejrzanym, a zarzuty nie zostały uprawdopodobnione. Gratuluję współobrońcom" - poinformował w czwartek na Twitterze mecenas Jakub Wende, współobrońca Leszka Czarneckiego.

Do decyzji sądu odniosła się Prokuratura Regionalna w Warszawie. "Czwartkowa decyzja Sądu Okręgowego w Warszawie o uchyleniu zabezpieczeń o wartości ponad 200 mln złotych na majątku Leszka Cz., podejrzanego o popełnienie oszustw na szkodę klientów Idea Bank S.A. oraz wyrządzenie bankowi szkody w wielkich rozmiarach jest błędna" - powiedział w rozmowie z PAP rzecznik Prokuratury Regionalnej w Warszawie prok. Marcin Saduś.

"Co szczególnie bulwersujące, sąd wyszedł poza swoje kompetencje wynikające z Kodeksu postępowania karnego, orzekając, że Leszek Czarnecki rzekomo nie posiada w śledztwie statusu podejrzanego" - oświadczył prokurator.

Poinformował przy tym, że w ocenie prokuratury stwierdzenie sądu dotyczące statusu w śledztwie Leszka Czarneckiego jest "pozbawione jakiegokolwiek znaczenia procesowego". "Zgodnie z Kodeksem postępowania karnego to wyłącznie prokurator decyduje o uznaniu danej osoby za podejrzanego. Podejrzany uzyskuje taki status w momencie sporządzenia przez prokuratora postanowienia o przedstawieniu zarzutów. Dokument taki w stosunku do Leszka Czarneckiego został sporządzony. Tego statusu nie kwestionowały również sądy rejonowe i okręgowy, orzekając w przedmiocie tymczasowego aresztowania Leszka Czarneckiego w związku z jego ukrywaniem się przed organami ścigania" - tłumaczył prokurator Saduś.

"W postanowieniu tym prokurator przedstawił Leszkowi Cz. zarzuty oszustw na szkodę klientów Idea Bank S.A. oraz wyrządzenia bankowi szkody w wielkich rozmiarach. Zgromadzone od kwietnia 2018 r. dowody wskazują, że podejrzany jako Przewodniczący Rady Nadzorczej Idea Banku S.A. był w banku osobą faktycznie podejmującą kluczowe decyzje, miał wiedzę na temat szczegółów dokonywanej za pośrednictwem Idea Bank S.A sprzedaży obligacji korporacyjnych GetBack S.A. Leszek Czarnecki  akceptował ten proceder pomimo tego, że bank nie miał wymaganego zezwolenia KNF na prowadzenie takiej działalności, a jego klienci byli wprowadzani w błąd co do gwarancji zysku i bezpieczeństwa inwestycji w obligacje GetBack" - zaznaczył.

Przypomniał, że do ogłoszenia zarzutów Leszkowi Czarneckiemu nie doszło, ponieważ - według prokuratury - ukrywa się on przed organami ścigania. "Podkreślić należy, że podejrzany co najmniej od 10 września 2020 r. wie, że prokuratura zamierza ogłosić mu zarzuty popełniania przestępstw. W tym czasie m.in. udzielał wywiadów prasowych, w których wprost wyrażał swoje stanowisko dotyczące prowadzonego postępowania oraz nie krył, że +zdecydował się, że lepiej wyjechać z kraju i tam czekać na rozwój sytuacji+. Od momentu powzięcia wiedzy o wydanym postanowieniu o przedstawieniu zarzutów do chwili obecnej nie wyraził woli stawiennictwa" - podał.

Rzecznik Prokuratury Regionalnej w Warszawie wskazał, że mimo kierowanych do podejrzanego za granicę wezwań, które były doręczane, Leszek Czarnecki do dziś dobrowolnie nie stawił się na żaden termin przesłuchania. "Ostatni termin czynności zaplanowany był na 10 listopada 2021 roku. Każdorazowo przesyłając zaświadczenia lekarskie sporządzone przez zagranicznych lekarzy różnych specjalności" - przekazał.

"Za niezrozumiałą należy uznać ocenę sądu braku jakiegokolwiek prawdopodobieństwa popełnienia przestępstw przez Leszka Czarneckiego Prokuratura przypomina, że w niniejszej sprawie sądy orzekały już o dużym stopniu prawdopodobieństwa popełnienia przestępstwa przez Leszka Czarneckiego" - przypomniał.

Ocenił, że czwartkowe orzeczenie Sądu Okręgowego w Warszawie to kolejna decyzja "utrudniająca postępowanie karne". "Wcześniej sąd nie wyraził zgody na tymczasowe aresztowanie Leszka Czarneckiego, co uniemożliwiło wystawienia za podejrzanym listu gończego" - powiedział.

"W obecnej sytuacji wskutek skandalicznego działania sądów postępowanie przeciwko Leszkowi Czarneckiemu jest skrajnie utrudnione. Sytuacja ta pozostanie nie bez wpływu na możliwość dochodzenia ewentualnych odszkodowań przez pokrzywdzonych w aferze GetBack" - zaznaczył.

"Niestabilne i chaotyczne orzecznictwo w tej sprawie zasługuje na skrajnie negatywną ocenę. Uniemożliwienie rozpoznania na sali sądowej sprawy osoby podejrzanej o gigantyczne oszustwa to działanie typowe dla adwokata, a nie niezawisłego sądu" - dodał prok. Marcin Saduś. (PAP)

Autor: Bartłomiej Figaj

bf/ lena/

Źródło:PAP
Tematy
Ranking najtańszych kont firmowych

Ranking najtańszych kont firmowych

Komentarze (8)

dodaj komentarz
tytus22
Panie Ziobro odejdź pan wstydu oszczędź bo co pan wyprawia to woła pomstę do nieba lepiej pan idź do tego szarlatana z Torunia i odstaw pan gospel z Kempą i błagaj pan o poparcie bo pana partyjka sama ma jakieś 0,99 poparcia a rozpycha się pan jak by miała jakieś 20%
dolar36
w Polsce to prokurator wie co jest lepsze od sądu, normalnie prokuratorska sekta lak lekarze tylko kłaniać się w pas
kris74keh
Pupilowi WSI nic się nie stanie. Justitia już o to zadba.
pstrzezek
niewygodne pytanie, a więc będzie ocenione przez trolle na forum w sposób należyty ;)))
4mirek
Leszek , trzeba było dać pisiorom te 40 baniek łapówki
pstrzezek
i byłby spokój prawda? do czasu, bo ta ekipa to studnia bez dna

Powiązane: Leszek Czarnecki oskarża szefa KNF

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki