Prokurator Generalny Ukrainy prosi Kanadę o informacje ws. katastrofy samolotu

Biuro prokuratora generalnego Ukrainy zwróciło się do władz Kanady o przekazanie informacji dotyczących katastrofy samolotu ukraińskich linii lotniczych UIA, który rozbił się w środę w Teheranie.

„Biuro prokuratora generalnego zwróciło się do strony kanadyjskiej z prośbą i przekazanie posiadanych przez nią informacji, które mogą pomóc w śledztwie w związku z katastrofą samolotu linii Ukraine International Airlines” - przekazano w opublikowanym w piątek komunikacie.

Dzień wcześniej premier Kanady Justin Trudeau oświadczył, że rząd ma informacje z wielu źródeł wskazujące na to, iż samolot ukraińskich linii lotniczych mógł być zestrzelony przez irański pocisk ziemia-powietrze. Jak dodał, mogło się to stać przez przypadek.

"Ta wiadomość będzie niewątpliwie kolejnym szokiem dla rodzin już pogrążonych w żałobie - powiedział Trudeau na konferencji prasowej. - Mamy informacje z wielu źródeł, w tym od naszych sojuszników i od naszego własnego wywiadu, wskazujące, iż samolot został zestrzelony przez irański pocisk ziemia-powietrze. Mogło to być nieumyślne”.

Samolot Boeing 737-800 należący do linii lotniczych Ukraine International Airlines rozbił się w środę rano wkrótce po starcie z międzynarodowego lotniska Tehran-Imam Khomeini. W katastrofie zginęło 176 osób, w tym 82 Irańczyków, 63 Kanadyjczyków, 11 Ukraińców, a także obywatele Szwecji, Afganistanu, Wielkiej Brytanii i Niemiec.

W piątek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oświadczył, że wersja o zestrzeleniu samolotu jest rozpatrywana, jednak nie została dotychczas potwierdzona.

Jarosław Junko

Źródło: PAP
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,4% I 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% I 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 282,8 zł I 2020
Produkcja przemysłowa rdr 3,8% XII 2019

Znajdź profil