REKLAMA

Projekt ustawy hazardowej w ogniu krytyki

2016-07-14 17:33
publikacja
2016-07-14 17:33

Uczestnicy czwartkowej debaty na temat hazardu krytycznie oceniali rządowy projekt nowej ustawy hazardowej, którym w ostatni wtorek miała zajmować się Rada Ministrów. Krytykowano zwłaszcza fakt, że ustawa de facto ustanawia monopol państwa na hazard.

Projekt ustawy hazardowej w ogniu krytyki / fot. JERZY DUDEK / FORUM

Debatę zorganizowała redakcja "Pulsu Biznesu". Jej uczestnicy bardzo krytykowali obecnie obowiązującą ustawę hazardową z 2009 roku, a także fakt, że nie była ona notyfikowana. Krytyczne oceny uzyskał też znany już projekt obecnego rządu.

Nowy projekt nowelizacji ustawy hazardowej przygotowało Ministerstwo Finansów. Przewiduje on narzędzia prawne do blokowania stron internetowych nielegalnych operatorów oraz blokowania płatności dokonywanych na ich konta. Zakłada zarazem bardziej liberalne od obowiązującego, uregulowanie rynku gier hazardowych; będzie można urządzać gry na automatach także poza kasynami gier czy grać w pokera przez internet. Prawo do oferowania gier na automatach poza kasynami ma jednak zostać objęte monopolem państwa. Resort finansów szacuje, że dzięki wejściu noweli w życie w ciągu 10 lat państwo może zarobić 24 mld zł.

Gwiazdowski: Stała w tej sprawie jest tylko arogancja władzy

Robert Gwiazdowski z Centrum im. Adama Smitha mówił, że obecny rząd próbuje co prawda naprawić błędy poprzedniej ekipy, ale popełnia nowe, traktując rynek, jakby go nie było. "Stała w tej sprawie jest tylko arogancja władzy" - mówił Gwiazdowski.

Obowiązującej ustawy z 2009 roku bronił poseł PO i były wiceminister finansów Janusz Cichoń, który przekonywał, że jej celem było ograniczenie hazardu. "Na pewno ta ustawa wymaga zmian, bo przy jej powstawaniu popełniono dużo błędów" - przyznał Cichoń.

Podkreślał jednak, że pomysł obecnego rządu nie jest najlepszy, a jego głównym celem jest nie walka z hazardem tylko zwiększenie dochodów budżetu. "Pecunia non olet (łac. pieniądze nie śmierdzą - PAP)" - komentował.

Adwokat Krzysztof Budnik przekonywał, że co prawda projekt chce "zmierzyć się z realnymi problemami hazardu", ale dostrzega tylko grających, a nie przedsiębiorców, którzy funkcjonują na rynku.

Przestrzegał, że powierzenie państwu obowiązków związanych z hazardem - co zakłada projekt rządowy - będzie "korupcjogenne". Inni uczestnicy debaty dodawali, że budowa systemu kontroli państwa będzie też kosztowna, bo państwo będzie musiało np. kupić automaty do gier.

"Projekt może być niezgodny z prawem unijnym"

Adwokat Marcin Górski przekonywał, że proponowany przez obecny rząd monopol państwa nie ograniczy hazardu, a może wręcz doprowadzić do wzrostu liczby uzależnionych. Wskazywał też, że rządowy projekt może być niezgodny z prawem unijnym, które zakłada, że monopole mogą powstawać tylko w ograniczonych przypadkach.

Zdaniem posła Pawła Pudłowskiego (Nowoczesna) projekty MF w tej sprawie "odsyłają branżę do epoki kamienia łupanego".

Prezes Izby Gospodarczej Producentów i Operatorów Urządzeń Rozrywkowych Stanisław Matuszewski przekonywał, że w projekcie obecnego rządu "wszędzie można znaleźć duch ministra Kapicy" (Jacek Kapica, szef Służby Celnej w rządzie Donalda Tuska, był współautorem ustawy z 2009 roku - PAP).

Podkreślał, że w Niemczech każdy automat ma kasę fiskalną, a w Hiszpanii dochody z automatów otrzymują w jednej trzeciej ich właściciele, w jednej trzeciej właściciele barów, a jedna trzecia trafia do budżetu. "Ale proste rozwiązania w Polsce są niemożliwe" - powiedział.

Projektem nowelizacji ustawy o grach hazardowych miał się na ostatnim posiedzeniu zająć rząd, ale - jak wyjaśniał PAP rzecznik rządu Rafał Bochenek - projekt został przekazany do dalszych uzgodnień międzyresortowych.

Obecnie obowiązuje w Polsce ustawa przyjęta po wybuchu tzw. afery hazardowej jesienią 2009 roku. Zakłada ona m.in. zakaz urządzania wideoloterii i gier na automatach do hazardu poza kasynami.

Szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Henryk Kowalczyk mówił niedawno PAP, że nowy projekt, po przyjęciu przez rząd, od razu pójdzie do notyfikacji w Komisji Europejskiej. "Chcemy, by ustawa weszła w życie od 2017 r." - mówił.

Jeszcze przed resortem finansów własny pomysł na zmiany w ustawie hazardowej przedstawił, w imieniu środowiska Polski Razem Zjednoczonej Prawicy, wicepremier Jarosław Gowin. Zakładał on ułatwienia dla firm bukmacherskich, legalizację rozgrywek pokerowych, przeznaczenie cześć pieniędzy z podatków od nich na promocję sportu oraz walkę z uzależnieniem od hazardu. (PAP)

pś/ drag/

Źródło:PAP
Tematy
Załóż Konto Przekorzystne na selfie

Załóż Konto Przekorzystne na selfie

Advertisement

Komentarze (13)

dodaj komentarz
~Kuba
Powinny być wyłącznie KASYNA dużo KASYN w większych miastach wtedy będzie większa kontrola i kultura grania nie będą wyskakiwać z pracy pracownicy czy kierowcy na stacjach benzynowych nie będzie nie będzie tak dużo przegranych i bandziorów którzy powodują czołowe zderzenia na na drodze.A pan nacz.prok.który rządzi Powinny być wyłącznie KASYNA dużo KASYN w większych miastach wtedy będzie większa kontrola i kultura grania nie będą wyskakiwać z pracy pracownicy czy kierowcy na stacjach benzynowych nie będzie nie będzie tak dużo przegranych i bandziorów którzy powodują czołowe zderzenia na na drodze.A pan nacz.prok.który rządzi już ponad rok powinien pozamykać ludzi z nielegalnymi automatami bo to widać jak byk że to jest przestępczość zorganizowana na dużą skale może to nawet MAFIA czy to pan Ziobro nie widzi może okulary mocniejsze?i panu Jarkowi.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~ciekawy
czemu nie moze byc jak w Danii?? Czy nasi politycy sa naprawde tak tepi?
~DDD
Największy i najskuteczniejszy lobbing w sprawie nowej ustawy jest uprawiany ze strony pewnego amerykańskiego koncernu, który ma wielką ochotę wyssać z Polski parę miliardów jako podwykonawca państwowego monopolu w grach na automatach. Już teraz drenuje on wielką kasę za obsługę monopolu w grach liczbowych, ale że Największy i najskuteczniejszy lobbing w sprawie nowej ustawy jest uprawiany ze strony pewnego amerykańskiego koncernu, który ma wielką ochotę wyssać z Polski parę miliardów jako podwykonawca państwowego monopolu w grach na automatach. Już teraz drenuje on wielką kasę za obsługę monopolu w grach liczbowych, ale że zachłanność rośnie w miarę ssania, więc chcą więcej i więcej... Każdy kto ma chociaż ogólne pojęcie o branży, ten doskonale wie, o kogo chodzi, a także widzi, że ustawa jest krojona dokładnie pod ten koncern i ich ciężki i społecznie bardzo niebezpieczny produkt, hazardowy czyli videoloterie.
Jeśli nic się z ustawą nie zmieni, to w efekcie jej przyjęcia w ministerialnym kształcie z jednej strony dojdzie do gwałtownego rozrostu społecznego problemu uzależnień hazardowych, a z drugiej budżet państwa wiele na tym nie zarobi, bo większość kasy będzie drenowana za ocean... Takie oto wesołe perspektywy roztacza przed nami PiS i jego Minister Finansów... :-/
~OLD_X
I bardzo dobrze. Wszelki hazard (jeśli już musi) powinien być państwowy.
~Grzechu_comeback
ŚMIERDZI LOBBINGIEM NA KILOMETR. DROGA PO, nie tylko w przenośni. Jeżeli chciałaś "walczyć" z hazardem, to trzeba było zakazać tego procederu zamiast obiecać "Rysiowi", że wszystko ZAŁATWICIE. I jeszcze ten mądrala bredzący coś o "przedsiębiorcach". O jakich przedsiębiorcach mowa przy ŚMIERDZI LOBBINGIEM NA KILOMETR. DROGA PO, nie tylko w przenośni. Jeżeli chciałaś "walczyć" z hazardem, to trzeba było zakazać tego procederu zamiast obiecać "Rysiowi", że wszystko ZAŁATWICIE. I jeszcze ten mądrala bredzący coś o "przedsiębiorcach". O jakich przedsiębiorcach mowa przy okazji hazardu???? Po co mi/nam przedsiębiorca, który NIE PŁACI PODATKU? Albo transferuje zyski, bo kasyno TYLKO zarabia, do raju.....
JAKIE TO PAŃSTWO JEST BIEDNE, z KAŻDEJ strony jakaś PIRANIA....
Brakuje jeszcze wyjaśnienia, O CO CHODZI, Gwiazdowskiemu.....
~asa
No silne lobby bo wiedza jaka kase maja do stracenia.teraz wychodzi na to ze PiS zabierze kase do państwa wszystkim cwaniakom
~nikt
to beda nielegalne kasyna i tak, i czesc przychodow straci panstwo. Trzeba wiedziec gdzie postawic granice.
~zaz odpowiada ~nikt
beda nielegalne to i beda kary .ja widzialem co sie dzialo u umnie w miescie .cala gangsterka sie na to przezuciła .i czesc domy juz pobudowała
~zaz odpowiada ~zaz
po 1 lipca gdy przepisy sie pozmieniały, 90 proc juz zamknietych na szczescie

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki