Projekt dot. pierwszeństwa głosowania m.in. dla seniorów i ciężarnych - w konsultacjach

2020-07-02 17:10
publikacja
2020-07-02 17:10
fot. KaZaj5 / Shutterstock

W celu ograniczenia ryzyka zakażenia koronawirusem w pierwszej kolejności w lokalach wyborczych 12 lipca obsługiwane mają być m.in. osoby powyżej 60. roku życia, kobiety w ciąży, osoby z dzieckiem do lat 3 i te, które ze względu na stan zdrowia nie mogą poruszać się samodzielnie – przewiduje projekt Ministerstwa Zdrowia.

Resort skierował w czwartek do konsultacji publicznych projekt rozporządzenia w tej sprawie.

Chodzi o projekt zmieniający rozporządzenie w sprawie wykazu środków ochrony osobistej związanej ze zwalczaniem epidemii COVID-19 dla członków obwodowych komisji wyborczych oraz szczegółowych zasad bezpieczeństwa sanitarnego w lokalu wyborczym.

W regulacji proponuje się, aby w lokalu wyborczym w celu ograniczenia ryzyka zakażenia zapewniona była obsługa w pierwszej kolejności osób powyżej 60. roku życia, kobiet w ciąży, osób z dzieckiem do lat 3 i osób z orzeczeniem o niepełnosprawności, z orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności, z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego lub osób, które ze względu na stan zdrowia nie mogą poruszać się samodzielnie.

Rozporządzenie ma wejść w życie z dniem następującym po ogłoszeniu. Odstąpienie od vacatio legis – jak wskazano w uzasadnieniu - jest spowodowane koniecznością jak najszybszego wejścia w życie przepisów w związku z faktem, że druga tura wyborów prezydenckich odbyć ma się w 12 lipca 2020 r.

12 lipca w drugiej turze wyborów prezydenckich kandydat KO Rafał Trzaskowski zmierzy się ze wspieranym przez Zjednoczoną Prawicę urzędującym prezydentem Andrzejem Dudą. Na Trzaskowskiego głosowało w pierwszej turze wyborów 30,46 proc. Polaków, na Dudę - 43,5 proc. (PAP)

autor: Katarzyna Lechowicz-Dyl

ktl/ pat/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Wybory prezydenckie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki