Projekt budżetu Irlandii zakłada bezumowne wyjście Wielkiej Brytanii z UE

Brytyjski dziennik gospodarczy "Financial Times" poinformował w środę, że projekt irlandzkiego budżetu na 2020 roku oparty będzie o założenie, że Wielka Brytania opuści Unię Europejską bez porozumienia ws. warunków wyjścia ze Wspólnoty.

(fot. Clodagh Kilcoyne / Reuters)

Według gazety rząd Leo Varadkara jest zdeterminowany, aby sprzeciwić się jakimkolwiek naciskom ze strony Londynu dot. ustępstw w sprawie mechanizmu awaryjnego dla Irlandii Północnej (tzw. backstopu), co może potencjalnie doprowadzić do konfrontacji z brytyjskimi władzami przed planowanym na koniec października br. terminem wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

"FT" przypomniało, że główni kandydaci do zastąpienia ustępującej brytyjskiej premier Theresy May - w tym były minister spraw zagranicznych i były burmistrz Londynu Boris Johnson - argumentowali w ostatnich dniach, że będą w stanie przekonać UE do zmiany dotychczasowego stanowiska dotyczącego przyszłych relacji Wielkiej Brytanii z UE.

"Gotowość Varadkara do przyjęcia budżetu, który zakłada bezumowne wyjście Brytyjczyków z Unii Europejskiej wskazuje jednak, że (irlandzki szef rządu) byłby bardziej skłonny doprowadzić do chaotycznego brexitu niż dokonać w ostatniej chwili jakichś ustępstw ws. granicy" - zaznaczono.

Jednocześnie redakcja zwróciła uwagę, że decyzja Dublina o przyjęciu konserwatywnych zapisów jest "o tyle znacząca, że pozbawiłaby Varadkara możliwości zabiegania o względy wyborców przez hojne zapisy w budżecie państwa" w kontekście spodziewanych w przyszłym roku wyborów parlamentarnych w Irlandii.

Dziennik podkreślił jednocześnie, że irlandzki minister finansów Paschal Donohoe mówił wcześniej, że jego rząd podejmie decyzję o założeniach budżetowych "w dalszej części roku".

Jak jednak dodano, biorąc pod uwagę, że projekt ustawy o finansach publicznych powinien zostać przedstawiony na początku października - kilka tygodni przed spodziewaną datą brexitu - to władze w Dublinie oprą się najprawdopodobniej o najbezpieczniejszy scenariusz bezumownego wyjścia ze Wspólnoty, który mógłby się poprawić w razie innego rozwoju wydarzeń.

Brytyjski parlament od miesięcy tkwi w politycznym impasie w kwestii brexitu. Posłowie trzykrotnie odrzucili proponowaną przez rząd umowę wyjścia ze Wspólnoty, co doprowadziło także do zapowiedzi ustąpienia ze stanowiska premier May. Do czasu wyłonienia jej następcy May pozostaje na stanowisku szefowej rządu i pełniącej obowiązki przewodniczącej Partii Konserwatywnej.

Wielka Brytania powinna opuścić Unię Europejską najpóźniej 31 października br.

Z Londynu Jakub Krupa 

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
50 26 trooper

No i to jest premier i to jest rząd myślący o obywatelach. Nie to co nasze polskie rozdawnictwo, kupowanie głosów, nepotyzm i draństwo.

! Odpowiedz
6 16 eireirlpol

no nie do końca, widzisz oni juz porozdawali ile wlezie, teraz trzepią portkami, żeby im brytole nie zrobili kuku. Oprócz Uk Stany się na ich uwzieły i nie dalje jak dwa tygodne temu wpisali Irlandię na liste krajów które manipuluja walutą. Problem sie zaczyna wtedy gdy ich cudowny wzrost oparty o nieski CIT lyb wrećz uniaknie opodatkowanie (patrz Apple) przestał działać, gdyżżzż Trump i UE jasno zapowiedziało, że koniec z tym.Dlatego masz masę ludzi którzy z IRL uciekają. Za przykład biorą kapitał amerykański, który tylo w ciagu jednego ostatniego półrocza 2018 roku wynisół z Zielonej Wyspy ponad 100 milirdów USD.

Oni wyjścia nie mają, co mogli to rozdali, w ciagu ostatnich miesicy podniesione zostały wypłaty wydatków socjalnch, wprowadzono dodoatki przed i po swiąteczne. To niejest ta, że hydra socjalzimu podnosi się tylko w Rzeczypospolitej, oni podnosi głowe wszędzie w Europie. Europa w szcególności po ostatnich eurowyborach gdzie znacznie zyskali zieonych to ostatnie podrygi. Ans starego kontyntu już nie ma. Rozpada się. Ziloni go zajadą, już się buntuje przemysł, już wygaszają piece w hutach(Niemcy,Francja,Włochy, Polska) gdyż taniej jest sprowadać stal z Chin i Rosji, która ma gdzies jakies normy środowiskowe. Ot takie mordowanie przemysłu w całej Europie.

A socjalizm to socjalizm co za różniaca czy PiS czy K.O alicja.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne