REKLAMA

Kredyty konsumenckie nową żyłą złota dla Votum? Prezes o przyszłości spółki

2023-11-20 12:08
publikacja
2023-11-20 12:08

Dochodzenie roszczeń z tytułu sankcji kredytu darmowego będzie dla grupy Votum w najbliższych latach strategicznym projektem rozwojowym, przerośnie projekt frankowy nie tylko pod względem finansowym, ale także liczebnym i horyzontem prowadzenia spraw. Votum oczekuje, że projekt ten będzie od początku rentowny, pierwsze wyroki sądowe możliwe są w 2024 r. - poinformował prezes Votum Bartłomiej Krupa.

Kredyty konsumenckie nową żyłą złota dla Votum? Prezes o przyszłości spółki
Kredyty konsumenckie nową żyłą złota dla Votum? Prezes o przyszłości spółki
/ VOTUM

Ofertę w tym zakresie grupa Votum wprowadziła w trakcie października.

"Nowy projekt będzie dla nas strategicznym punktem rozwoju w najbliższych latach, dotyczy on reprezentacji w zakresie kredytów konsumenckich, w których skala naruszeń prawa przez banki znacząco przekracza to, co mieliśmy w sprawach frankowych" - powiedział Krupa.

"To będzie nasz główny przedmiot zainteresowania, który będzie towarzyszył prowadzeniu projektu frankowego i w naszym przekonaniu przerośnie go również nie tylko pod względem finansowym, ale liczebnym i horyzontem prowadzenia tych spraw" - dodał.

Ocenił, że pierwsze jednostkowe wyroki sądowe w tym nowym segmencie mogą się pojawić w 2024 roku.

Wiceprezes Kacper Jankowski podał, że postępowania w tej sprawie nie będą skomplikowane, jeśli chodzi o kwestie dowodowe.

"Wierzymy, że w 24 miesiące sądy będą w stanie się z tego typu sprawami uporać" - powiedział Jankowski.

Spółka informowała, że dotychczas w ramach grupy poddano analizie ponad 800 spraw, z których blisko 60 proc. otrzymało pozytywną rekomendację do dochodzenia roszczeń i zawarcia umowy w tym zakresie.

"Wydaje się, że mamy do czynienia z nowym zjawiskiem, które może mieć istotne znaczenie dla sektora bankowego - proporcja umów, w których widzimy nieprawidłowości, jest znacząca" - powiedział Krupa.

Jankowski podał, że zdecydowana większość umów, która dostała negatywną rekomendację, dotyczyła umów z zabezpieczeniem hipotecznym.

Zwrócił uwagę, że z analiz tych umów wynika, że ten sam bank w podobnym okresie przedstawiał klientom umowy, które były zgodne z prawem, jak i z wadami prawnymi.

W swojej nowej ofercie skierowanej do kredytobiorców posiadających kredyty konsumenckie grupa Votum przygotowała trzy warianty umowne, które różnią się wysokością opłaty wstępnej oraz wynagrodzenia success fee.

"Oczekujemy, że ten projekt będzie od początku projektem rentownym" - powiedział Krupa.

"Nie zakładam, że będzie to miało determinujący wpływ na wyniki 2024 roku, czy nawet 2025 roku. Będziemy budowali potencjał, a ten segment powinien być od początku samofinansujący się" - dodał.

Podał, że grupa będzie chciała wykorzystać część posiadanych zasobów osobowych do nowego projektu, liczy też na większą automatyzację procesów.(PAP Biznes)

seb/ gor/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Kredytobiorcy złotówkowi w sądach

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki