REKLAMA

FiFA potwierdza prohibicję na stadionach w Katarze. Zażądała tego rodzina królewska

Agata Wojciechowska2022-11-18 07:28, akt.2022-11-18 14:34redaktor
publikacja
2022-11-18 07:28
aktualizacja
2022-11-18 14:34

Piłkarze już zjeżdżają na mistrzostwa świata (polską reprezentację odprowadzały do granicy F16), kibice powoli rozpakowują walizki, Budweiser w ramach wielomilionowej umowy już rozstawiał stoiska, gdy nagle... katarska rodzina królewska zażądała od FIFA wprowadzenia całkowitego zakazu picia alkoholu na stadionach. I federajca się ugięła. 

FiFA potwierdza prohibicję na stadionach w Katarze. Zażądała tego rodzina królewska
FiFA potwierdza prohibicję na stadionach w Katarze. Zażądała tego rodzina królewska
fot. HAMAD I MOHAMMED / /  Reuters / Forum

Organizatorzy wywierali na FIFA presję, by zaprzestała sprzedaży piwa Budweiser - jednego z największych sponsorów organizacji piłkarskiej - na ośmiu stadionach na mistrzostwach świata. Nie trzeba wspominać, że to naruszy wprost 75-milionowy kontrakt. Co za tym idzie, zarówno producent piwa, jak i FIFA stracą część zysków z turnieju. Budweiser ma bowiem wyłączne prawo do sprzedaży piwa na mundialu. 

FIFA potwierdziła. Nie będzie sprzedaży piwa na stadionach.

Oświadczenie FIFA w sprawie zakazu sprzedaży alkoholu na stadionach

Po dyskusjach między władzami kraju - gospodarza a FIFA podjęto decyzję o skupieniu sprzedaży napojów alkoholowych w strefach kibica, innych miejscach dla fanów i licencjonowanych miejscach. Punkty sprzedaży piwa z FIFA World, które rozlokowane były na stadionach, zostaną usunięte. 

Zakaz nie będzie obowiązywał w przypadku sprzedaży Bud Zero, który będzie wciąż dostępny.

Władze kraju gospodarza i FIFA mają zamiar zapewnić przybyłym kibicom rozrywkę pełną szacunku i niezapomnianych wrażeń.

Organizatorzy turnieju doceniają zrozumienie i wsparcie, jakie okazał im Budweiser. 

Jedynym miejscem, w którym będzie można kupić alkohol, będą loże gościnne. W prospektach reklamowych można bowiem przeczytać, że oferują one wybór napojów dostępnych "zgodnie ze zwyczajem i preferencjami tj. napoje bezalkoholowe, piwa, szampan, specjalnie wyselekcjonowane wina i alkohole premium". Ich koszt zaczyna się od 22,5 tys. dolarów.

Miejscami, w których "zwykli" fani piłki nożnej kupią piwo, będą strefy kibica w Doha. Lecz i one podlegają większym niż zwykle obostrzeniom. Piwo ma być w nich dostępne dopiero po godzinie 18.30, a fani mogą kupić tylko cztery kufle na raz (z których jeden kosztuje około 70 zł). Pijani kibice będą wysyłani do specjalnych stref na pustyni celem wytrzeźwienia. Alkohole będzie także dostępny w miejscach, które dotychczas go sprzedawały, a więc licencjonowanych hotelach i restauracjach. 

Kibice są wściekli. Nie dość, że na lotnisku zabiera im się alkohol, który próbują tu wwieźć (nawet jeśli to jedna butelka), to jeszcze ten zakaz. "Wiedzieliśmy, że będą tu problemy z alkoholem, ale nie aż takie. To śmieszne" - opisują w mediach społecznościwych. 

To już kolejna "alkoholowa" interwencja brata władcy Jasimma bin Hamada bin Khalifa al-Thaniniego. W zeszłym tygodniu Budweiser został zmuszony do zmiany wyglądu i lokalizacji stoisk, gdyż zdaniem Katarczyków były "zbyt natrętne". 

Możliwość kupienia i wypicia alkoholu jest znacznie ograniczona w Katarze, jak w każdym konserwatywnym państwie muzułmańskim. Zwykle jest on sprzedawany tylko w niektórych hotelach w Doha. Podczas wstępnych rozmów odnośnie do organizacji Mundialu Katar zdawał się akceptować fakt, że będzie zmuszony do złagodzenia przepisów odnośnie do promili. 

Obecny mundial przysparza organizacji piłkarskiej jedynie coraz większego bólu głowy (i to nie wywołanego promilami). Trzy miesiące temu FIFA też zgodziła się na przesunięcie daty rozpoczęcia imprezy o jeden dzień, aby gospodarze rozegrali jedyny mecz w dniu otwarcia. Zaproszone gwiazdy rezygnowały z występów podczas imprezy otwarcia. Znanych jest coraz więcej szczegółów odnośnie do niewolniczej pracy podczas budowy stadionów. Organizacje pozarządowe wyrażały także zaniepokojenie sytuacją kobiet-kibiców oraz osób LGBT. 

Źródło:

Redaktor działu newsroom w portalu Bankier.pl. Absolwentka historii, którą studiowała dłużej niż statystyczny student, ale za to przeszła przez kilka uniwersytetów, w tym uczelnię w Edynburgu. Swoje życie zawodowe rozpoczęła dziesięć lat temu z portalem Bankier.pl. Później współpracowała z licznymi redakcjami, pisząc dla "Gazety Wrocławskiej", nagrywając dla Polskiego Radia i - ku zgorszeniu niektórych - kreując rzeczywistość w "Fakcie". Na pewno nie napisze nic o WIG20, a jeśli już to tylko w kontekście plotek, pogłosek czy domysłów. Dla czytelników siedzi nocami, oglądając seriale, podliczając gaże, czytając książki, śledząc nietypowe aukcje czy podróżując palcem po mapie. Nienawidzi wyrazu “dedykowany”, przeciw któremu prowadzi osobistą krucjatę w internecie. Telefon: 71 748 9511

Tematy
Teraz BMW serii 5 już za 2000 PLN netto/mies. w ofercie BMW Comfort Lease.

Teraz BMW serii 5 już za 2000 PLN netto/mies. w ofercie BMW Comfort Lease.

Komentarze (55)

dodaj komentarz
zoomek
Ale nie będzie trzeba przechodzić na islam aby obejrzeć mecz?
Jakby tak w Polsce kościół katolicki postawił taki warunek to Michnik wezwałby do świętej wojny. Na bank! Wszystkich TW z hierarchii by postawili na baczność.
anty12
Tzw. świat zachodu potulnie wykonuje rozkazy muzułmanów, za pieniądze oczywiscie.Samozaglada ruszyła.
forfun
a wystarczyło być przyzwoitym i nieprzekupnym.
ronald_tysk
Czy to możliwe, żeby autorka tego tekstu (absolwentka historii) nie trybiła, że Budweiser to marka jednego z bardzo wielu piw warzonych przez amerykański browar Anheuser-Busch (AB) należący do anerykańsko-belgijskiej AB InBev?

ronald_tysk
Budweiser to marka piwa, do której prawa roszczą dwie firmy: czeski browar Budějovický Budvar oraz amerykański browar Anheuser-Busch.

Smak tych jankeskich sików produkowanych z dużej części z ryżu po prostu zwala z nóg: "This Bud's for you" :)
pikawka
calkowicie powinni zakazac kibicowania, ogladania i komentowania mundialu bo jeszcze przypadkiem obrazi ktos czyjes uczucia, a tak nie wolno.
pikawka
a przeklinania tez zabronia na trybunach i nieobyczajnego kibicowania pelnego niepoprawnej gestukulacji?
and00
Już zabronili
Nie wiem dlaczego ale FIFIE murzyni rasistowsko kojarzą się z małpami, i każda próba naśladowania małpy, albo używanie banana na trybunach jest karane
Obecnie wzorcowy kibic powinien być homoseksualistą, albo osobą transpłciową, najlepiej nie białą, i manifestującą swoją orientację seksualną wszystkim którzy są
Już zabronili
Nie wiem dlaczego ale FIFIE murzyni rasistowsko kojarzą się z małpami, i każda próba naśladowania małpy, albo używanie banana na trybunach jest karane
Obecnie wzorcowy kibic powinien być homoseksualistą, albo osobą transpłciową, najlepiej nie białą, i manifestującą swoją orientację seksualną wszystkim którzy są tym zainteresowani i tym co nie są
zoomek odpowiada and00
Powaga z bananami i małpami? Aż się wierzyć nie chce.
forfun
a wystarczyło byc przyzwoitym i nieprzekupnym.

Powiązane: Mundial

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki