Prezes PiS ma plan na pierwsze 100 dni rządu nowej kadencji

W ciągu pierwszych 100 dni zostaną uchwalone ustawy albo przygotowane programy rządowe dot. małego ZUS, 13 i 14 emerytury, pakietu kontrolnych badań profilaktycznych, budowy 100 obwodnic i planu dojścia do równych dopłat dla rolników - zapowiedział w poniedziałek prezes PiS Jarosław Kaczyński.

(fot. Paulina Przepióra / FORUM)

Prezes zapowiedział ustawy i programy, które zostaną uchwalone lub przyjęte w ciągu pierwszych 100 dni nowego rządu, jeśli PiS wygra wybory.

"Chcieliśmy zapowiedzieć coś, co odnosi się do tej wartości, którą wnieśliśmy do polskiego życia publicznego i którą chcemy podtrzymywać. Tą wartością jest wiarygodność. Zapowiedzieliśmy przed poprzednimi wyborami, że zrealizujemy pewien program i ten program został zrealizowany. I wtedy też mówiliśmy o tym, co zrobimy w ciągu pierwszych 100 dni" - podkreślił.

Wskazał, że dotyczy to tzw. małego ZUS-u, zagwarantowania 13. i 14. emerytury (13. emerytura będzie podtrzymana w 2020 r., a w 2021 będzie także 14. emerytura), pakietu kontrolnego badań dla osób po 40. roku życia, programu budowy 100 obwodnic wokół średnich i mniejszych miast oraz planu doprowadzenia do równych dopłat dla polskich rolników.

Premier: 13 emerytura w przyszłym roku, 13 i 14 w 2021 roku musi być stałym świadczeniem

Premier mówiąc o emerytach podkreślił, że rząd w tym roku dokonał "potrójnego impulsu finansowego". "Najpierw w marcu waloryzacja kwotowa, która wynosiła co najmniej 70 zł. To też pomnóżmy razy 12, czyli co najmniej 840 złotych podwyżki dla emerytów, którzy mieli najniższe emerytury, aż do poziomu powyżej 2 tysięcy złotych" - zaznaczył Morawiecki.

Dodał, że w maju została wprowadzona 13. emerytura. "Czyli taki wyraźny zastrzyk finansowy, a teraz od 1 października, od kilku dni jest już obniżka podatku PIT z 18 na 17 procent. O jeden punkt procentowy, a więc około 6 procent, które też da 20, 30, 40 złotych, a czasami dla tych, którzy mają wyższe emerytury - 3 czy 3,5 tysięcy złotych - jeszcze więcej pozostawi miesięcznie w portfelu" - mówił premier.

"I tutaj gwarantujemy poprzez ustawę, ta ustawa będzie w pierwszych dniach - jeżeli wyborcy nam zaufają w niedzielę podczas wyborów - obowiązywania nowego rządu, nowego Sejmu uchwalona i do tego się zobowiązujemy" - oświadczył Morawiecki. "13 emerytura w przyszłym roku, 13 i 14 emerytura w kolejnym 2021 roku. To musi być stałe świadczenie, które pomoże emerytom związać koniec z końcem" - dodał. 

Premier: średnio 500 zł korzyści dla małych przedsiębiorców

Jednym z punktów "Piątki na sto dni" PiS ma być tzw. mały ZUS; średnio, miesięcznie korzyść dla małego przedsiębiorcy będzie wynosiła 500 zł - mówił w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki.

"Pierwszy obszar dotyczy działalności mikro i małych firm - zakładów fryzjerskich, warsztatów samochodowych, cukierni, piekarni - gdzie dochody nie przekraczają 6 tys. zł miesięcznie, a przychody nie przekraczają 10 tys. zł miesięcznie, czyli rocznie 120 tys. zł" – powiedział szef rządu.

Przyznał, że dla większej firmy nie jest to kwota znacząca, ale - jak zaznaczył - dla małej, bardzo znacząca. "Średnio, miesięcznie korzyść dla małego przedsiębiorcy będzie wynosiła 500 zł. Średnio, czyli uwzględniając przedsiębiorstwa, które mają 5,5 tys. dochodu miesięcznie i te, które mają 2 tys., 2,5 czy 3 tys. zł" – wskazał.

"Załóżmy, że ktoś ma 2,5 czy 3 tys. zł, wtedy ta ulga będzie wyższa niż 500 zł miesięcznie, wyniesie ok. 700 zł miesięcznie. Po pomnożeniu tego razy 12 to będzie 8,4 tys. zł rocznie. A więc znacząca ulga dla tych przedsiębiorców, którzy rozwijają skrzydła albo z różnych racji nie osiągają dochodów wyższych niż 3, 4 czy 5 tys. aż do 6 tys. zł" – wyjaśnił.

Podał, że dla ok. 300 tys. firm będzie to bardzo znacząca ulga. "Nasze zobowiązanie jest takie, że ustawa w tym zakresie wchodzi w życie od pierwszego stycznia 2020 r." – zapewnił.

Premier: chcemy Europy wysokich i równych standardów dla polskiej wsi

"Nie chcemy Europy podwójnych standardów. Chcemy Europy wysokich standardów" - powiedział Morawiecki na wspólnym oświadczeniu z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim.

Szef polskiego rządu tłumaczył, że Europa wysokich standardów, to Europa, która traktuje polskich rolników, polskie rolnictwo, wieś, małe miejscowości - na równych zasadach. "Takich, jak miejscowości we Francji czy Niemczech. To jest nasze poważne zobowiązanie. Zobowiązanie, które przedstawimy w formie programu działań" - zapowiedział premier.

Jak tłumaczył, program ten będzie związany z negocjacjami dotyczącymi budżetu UE na kolejną perspektywę.

"I tutaj poprzez zbudowanie grupy przyjaciół spójności, poprzez Deklarację Warszawską, poprzez naszą skuteczność negocjacyjną, którą pokazaliśmy w procesie wynegocjowania jednej z najważniejszych tek w UE - teki komisarza zajmującego się rolnictwem - pokazaliśmy naszą skuteczność. I pokażemy naszą skuteczność również w kolejnych miesiącach, kwartałach, latach, jeżeli wyborcy nam zaufają, w tym jakże ważnym obszarze wyrównywania standardów" - powiedział Morawiecki.

I jak dodał, "Europa wysokich standardów i równych dla Polski, Polaków, dla polskiej wsi, miast i miasteczek - to jest nasze zobowiązanie na pierwsze 100 dni po wyborach". 

Morawiecki: przegląd stanu zdrowia dla wszystkich osób po 40-tym roku życia

Premier podkreślił, że każdy posiadacz samochodu jest zobowiązany do przeglądu technicznego. "O ile ważniejsze jest nasze zdrowie, o ile ważniejsze zdrowie obywateli, o które, jak wiadomo, z biegiem lat trzeba dbać coraz bardziej" - wskazał szef rządu.

"I dlatego wszystkim obywatelom, którzy ukończyli 40. rok życia, zapewnimy poprzez odpowiednie regulacje przegląd stanu zdrowia z wykorzystaniem tego sprzętów, który zakupiliśmy - to są tomografy, rezonanse, najróżniejsza aparatura medyczna" - powiedział Mateusz Morawiecki.

Premier: przedstawimy konkretny plan co najmniej stu obwodnic

Premier na konferencji w Warszawie wskazał, że w przestrzeni publicznej pojawiają się wątpliwości, czy PiS rzeczywiście zaproponuje 100 obwodnic. "Chcę powiedzieć z pełną odpowiedzialnością: jeżeli wyborcy nas wybiorą, to będzie plan bardzo konkretny co najmniej stu obwodnic zaproponowany wraz z programem finansowania" - zadeklarował.

Szef rządu wyjaśnił, że będzie to program wielomiliardowy. "Nawet według dzisiejszych kalkulacji Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, program na około 20 mld złotych - częściowo z budżetu krajowego, częściowo z budżetu unijnego, w zależności od tego, w jakim ciągu dróg znajdzie się dana obwodnica" - dodał.

Według Morawieckiego program ten jest bardzo ważny zarówno dla miast małej i średniej wielkości, jak i dla większych miast. Wskazał przy tym, że w programie znajdą się obwodnice m.in. dla Bydgoszczy, Białegostoku, Warszawy.

"Obwodnica wbrew pozorom jest tym elementem infrastruktury, który przyciąga. Przyciąga turystów, inwestorów, łatwiej jest dojechać do miasta, łatwiej jest wyprowadzić ruch ciężarówkę poza miasto" - powiedział premier.

Jak zaznaczył, zrealizowanie takiego projektu oznacza m.in. czystsze powietrze, zdrowsi ludzie i lepsze warunki dla przedsiębiorców. "Wszystko to, co oznacza rozwój miast" - dodał.

Premier o "Piątce na sto dni": bardzo mocne zobowiązanie oraz obietnicą

"Niech te pięć punktów będzie takim bardzo mocnym zobowiązaniem, a jednocześnie obietnicą działań na kolejne miesiące, na kolejne kwartały" - zapowiedział premier.

"Chcemy podkreślić, jak ważnym elementem jest wiarygodność. To, co obiecaliśmy, wykonaliśmy. To, do czego się zobowiązaliśmy - wykonaliśmy. I teraz również chcemy zawrzeć taki pakt z obywatelami, w końcu wybory w demokracji są takim odnowieniem umowy społecznej, odnowieniem kontraktu społecznego" - zauważył Morawiecki.

"Co cztery lata wraz ze społeczeństwem chcemy ten kontrakt odnawiać, chcemy pokazywać, co już zrobiliśmy, ale jakie są też plany, jaka jest wizja rozwoju Polski na kolejne 4, 8, 12 lat - po to, żeby Polska była państwem dobrobytu, żeby ten polski model państwa dobrobytu służył wszystkim obywatelom" - powiedział premier. 

Premier: konkretne obietnice i konkretne działania składają się na konkretne państwo

"Konkretne obietnice, konkretne działania składają się na konkretne państwo; państwo, które przedstawia pewien plan działań w bardzo ważnych dla obywateli obszarach, a jednocześnie pokazuje, w jaki sposób w najbliższych dniach - w tym przypadku w stu dniach zaraz po wyborach - chce doprowadzić do uchwalenia odpowiednich ustaw lub odpowiednich programów" – powiedział szef rządu.

autorzy: Sonia Otfinowska, Katarzyna Lechowicz-Dyl, Olga Zakolska, Edyta Roś, Grzegorz Bruszewski, Agnieszka Ziemska, Aneta Oksiuta

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
20 3 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
37 28 grzegorzkubik

PIS coś realizuje ze swych obietnic co widać po ostaniach 4 latach. Można im ufać.

! Odpowiedz
34 23 search

MOrawiecki znacjonalizowal na bezczela 15% moich oszczenosci z OFE. Jest gorszy nisz Donal, bo tamten co do zlotowki przeksiegowal. Wiec nie pisz glupot o jakim zaufani, trolu

! Odpowiedz
17 15 tygztqbq77n5mg9ercmet

Właśnie dlatego nie wolno im ufać. Będą musieli dalej kraść i oszukiwać, żeby się PR zgadzał.

! Odpowiedz
8 5 meryt odpowiada search

search "znacjonalizowal na bezczela 15% moich oszczenosci z OFE."

Podatek z góry.
Gdybyś dostawał z OFE miałbyś podatek z dołu.

! Odpowiedz
13 12 search odpowiada meryt

jak zwal tak zwal ale -15% zabral a w tvpis mowia ze to z mafii paliwowej i vat

! Odpowiedz
7 4 meryt odpowiada search

search "jak zwal tak zwal ale -15% zabral.

Podatek to nie nacjonalizacja.

Jak można zabrać coś co nie jest twoją własnością. Za Szczurka i TUska z OFE 51,5 aktywów OFE przekazano do ZUS.

"Donald Tusk podczas konferencji prasowej powiedział, że pieniądze zgromadzone w OFE i ZUS "nie są własnością Polaków""

"Podczas dzisiejszej konferencji prasowej Szczurek powiedział, że OFE przekazały dziś do ZUS 51,5 procent wartości swoich aktywów na kwotę 153 mld 150 mln zł."

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 5 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
13 37 tristans

ten rząd tak bardzo pragnący szybkiego rozwoju kraju i podnoszenia poziomu technologicznego, o dziwo nie ma żadnego programu do realizacji tych celów. No chyba że to emeryci i rolnicy zostaną przodownikami rozwoju narodowego.

! Odpowiedz
42 34 karbinadel

To już nawet nie jest odgrzewany kotlet, ale raczej przetrawiona cofka. Zwłaszcza, że dwa ostatnie punkty, to tylko zapowiedź napisania planów, a nie ich wykonania :)

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,7% II 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% II 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 330,48 zł II 2020
Produkcja przemysłowa rdr 4,9% II 2020

Znajdź profil