REKLAMA

Program Inwestycji Strategicznych. Samorządy mają otrzymać 3 mld zł na drogi do terenów inwestycyjnych

2022-06-21 14:59
publikacja
2022-06-21 14:59

Rząd planuje przeznaczyć około 3 mld zł dla samorządów na dofinansowanie rozbudowy sieci dróg do nowych terenów inwestycyjnych i na ich uzbrojenie - poinformował podczas wtorkowej konferencji wiceminister infrastruktury Rafał Weber.

Program Inwestycji Strategicznych. Samorządy mają otrzymać 3 mld zł na drogi do terenów inwestycyjnych
Program Inwestycji Strategicznych. Samorządy mają otrzymać 3 mld zł na drogi do terenów inwestycyjnych
fot. Michał Tuliński / / FORUM

Inwestycje te będą realizowane w ramach Programu Inwestycji Strategicznych "Polski Ład".

"Dzisiaj zostanie ogłoszony kolejny nabór w ramach Programu Inwestycji Strategicznych »Polski Ład«. Tym razem będzie dotyczył infrastruktury dojazdowej do stref ekonomicznych, do stref gospodarczych" - powiedział Weber.

"Chcemy przeznaczyć w ramach dzisiaj ogłoszonego naboru około 3 mld zł i przekazać te środki jednostkom samorządu terytorialnego" - dodał.

Wiceminister podkreślił, że w tym naborze rząd skupia się na inwestycjach drogowych, które polegają na poszerzeniu potencjału gospodarczego.

"Dostrzegamy tutaj duże potrzeby, wiemy, że samorządy chcą otwierać nowe tereny pod inwestycje gospodarcze, muszą w odpowiedni sposób te tereny uzbroić. Muszą doprowadzić drogi i wszelkiego rodzaju media, które są potrzebne do tego, aby działalność gospodarcza była w danym miejscu prowadzona" - dodał Weber.

Wiceminister poinformował, że nabór będzie prowadził Bank Gospodarstwa Krajowego przez trzy tygodnie, a jednostka samorządu terytorialnego będzie mogła złożyć dwa wnioski, jeden do maksymalnej kwoty 250 mln zł, a drugi do maksymalnej kwoty 100 mln zł.

Udział środków jednostki samorządu terytorialnego w tych projektach będzie wynosił 2 proc.

Obecny na konferencji minister rozwoju i technologii Waldemar Buda wyjaśnił, że samorządy będą mogły składać wnioski o dofinansowanie do 12 lipca tego roku, a środki będą mogły być również przeznaczone na uzbrojenie terenu pod inwestycje.

Dodał, że w Polsce jest "pewnego rodzaju niedobór" dużych terenów przemysłowych, przez co inwestorzy znajdowali miejsca na swoje inwestycje poza Polską, w krajach sąsiednich. "Stąd propozycja, żeby znaleźć kilka lub kilkanaście bardzo dużych obszarów w Polsce, które już są przeznczone w planach pod przemysł, i pomóc samorządom je uzbroić" - powiedział Buda.

Weber przypomniał, że rząd Prawa i Sprawiedliwości w ramach różnych programów związanych z infrastrukturą przeznaczył dla samorządów w ciągu ostatnich siedmiu lat ponad 52 mld zł.

Wyjaśnił, że większość z tych pieniędzy zostało przeznaczone na inwestycje poprawiające jakość dróg już istniejących.(PAP)

autor: Łukasz Pawłowski, Longina Grzegórska-Szpyt

pif/ lgs/ ewes/ amac/

Źródło:PAP
Tematy
Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki