REKLAMA

Program Antykryzysowy: Co z tą energią?

2020-07-21 10:00
publikacja
2020-07-21 10:00
BTV

Ograniczenia w funkcjonowaniu gospodarki, zawieszenie produkcji w wielu branżach, spowodowały zmniejszenie zapotrzebowania na energię elektryczną w przemyśle. W tym samym czasie wzrosło zapotrzebowanie na nią w gospodarstwach domowych i to, jak szacują eksperci, o ok. 20 procent.

Jak jeszcze pandemia COVID-19 wpłynęła na rynek energii w Polsce? Jaki ma wpływ na ceny energii elektrycznej? Czy zatrzymała inwestycje w zieloną energię? O tym wszystkim opowie nam Mariusz Caliński, dyrektor ds. sprzedaży w Fortum.

- Wszystko zaczęło się w marcu - od tego momentu, kiedy w Polsce został wprowadzony lockdown, to faktycznie większość pracowników, przede wszystkim biurowych, zaczęło pracować zdalnie, czyli przeniosło się do domu. I to był ważny czynnik. A drugi czynnik był taki, że część przedsiębiorstw albo zmniejszyła, albo zatrzymała produkcję. Oczywiście zmniejszyło się zapotrzebowanie w całym sektorze gastronomicznym, hotelowym, turystycznym. I z tego tytułu zapotrzebowanie mocno się zmniejszyło - można to zauważyć zarówno w Polsce, jak i w Europie. Ale oczywiście ten drugi czynnik, czyli to przeniesienie się pracowników biurowych do pracy zdalnej, do domu, tam spowodowało to zwiększenie zapotrzebowania. My szacujemy, że konsumpcja gospodarstwa domowego zwiększyła się w tym okresie o około 20 proc. Głównie mówimy o końcówce marca, cały kwiecień, maj. To oczywiście nie jest tak bardzo dużo, bo to na pewno nie rekompensuje tego, co z tej konsumpcji zostało utracone na skutek zmniejszenia zapotrzebowania przez sektor biznesowy - mówi Mariusz Caliński, dyrektor ds. sprzedaży w Fortum.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

Odcinek dostępny jest również w wersji podcastowej.

A wszystkie odcinki Podcastu Antykryzysowego znajdziecie na stronie pb.pl/antykryzysowy i w aplikacjach podcastowych, w tym na SoundCloud, Spotify i Apple Podcasts.

Źródło:
Tematy
Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1200 zł premii!

Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1200 zł premii!

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Program Antykryzysowy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki