REKLAMA

Profesor Oksfordu: Następna pandemia może być bardziej śmiertelna

2021-12-11 09:13
publikacja
2021-12-11 09:13

Kolejna pandemia może być bardziej zaraźliwa, bardziej śmiertelna lub spełniać oba te warunki - ostrzega w poniedziałek w stacji BBC prof. Uniwersytetu Oksfordzkiego Sarah Gilbert, która jest jedną z twórczyń szczepionki przeciw COVID-19 firmy AstraZeneca.

Profesor Oksfordu: Następna pandemia może być bardziej śmiertelna
Profesor Oksfordu: Następna pandemia może być bardziej śmiertelna
fot. Anna Stowe/LOOP IMAGES / / FORUM

"To nie jest ostatni raz, gdy wirus zagraża naszemu życiu i źródłom naszego utrzymania. Prawda jest taka, że kolejny może być gorszy" - mówi badaczka.

"Nie możemy pozwolić na to, byśmy, po przejściu tego wszystkiego, co nas spotkało, stwierdzili, że ogromne straty gospodarcze, które ponieśliśmy oznaczają, że nadal nie mamy środków, by przygotować się przed kolejną pandemią" - podkreśla Gilbert.

Ekspertka zaznacza, że aby utrzymać zdobycze postępu naukowego, który został dokonany przy okazji pandemii Covid-19 należy zwiększyć nakłady na przeciwdziałania chorobom, które w przyszłości mogą masowo dotknąć ludzkość.

Towarzyszące obecnej pandemii szybkie zwiększenie tempa dystrybucji szczepionek i lekarstw na świecie powinno stać się normą i zostać utrzymane również po jej zakończeniu - uzupełnia.

Nowo wykryty wariant Omikron koronawirusa ma w białku kolca mutacje znane z tego, że zwiększają zaraźliwość SARS-CoV-2 - mówi Gilbert.

Ostrzega również, że nowy wariant zawiera inne zmiany, które mogą oznaczać, że przeciwciała wywoływane przez szczepionki lub przez poprzednie zakażenie innym wariantem tego wirusa mogą być mniej skuteczne w zapobieganiu infekcją Omikronem.

"Dopóki nie będziemy wiedzieli więcej, musimy zachowywać ostrożność i podejmować działania mające zahamować rozprzestrzenianie się nowego wariantu" - tłumaczy badaczka. (PAP)

adj/ tebe/

Źródło:PAP
Tematy
MINI pełne przygód.

MINI pełne przygód.

Komentarze (1)

dodaj komentarz
endes
Taaaa… już zaplanowane… teraz powolutku tu i tam zacząć medialne zagrywki aby powoli oswajać z tematem!
Tfffuu!… Tych naganiaczy trzeba osadzić i powsadzać na dożywocia plus ciężka ręczna praca w kamueniołomach!

Powiązane: Epidemia koronawirusa z Chin

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki