REKLAMA

Produkcja przemysłowa przyspieszyła, ale...

Ignacy Morawski2019-10-21 09:18założyciel SpotData.pl
publikacja
2019-10-21 09:18
Produkcja przemysłowa przyspieszyła, ale...
Produkcja przemysłowa przyspieszyła, ale...
fot. Marek Lapis / / FORUM

Dane miesięczne za wrzesień na razie pokazują, że gospodarka znajduje się na ścieżce łagodnego spowolnienia. Zgodnie z trendami z poprzednich miesięcy. Wprawdzie produkcja przemysłowa odbiła we wrześniu po spadku w sierpniu, ale trend wskazuje raczej na hamowanie aktywności w sektorze produkcji dóbr.

GUS podał w piątek, że produkcja przemysłowa wzrosła we wrześniu o 5,6 proc. rok do roku, po spadku o 1,3 proc. w sierpniu. Dane były lepsze od oczekiwań i wśród niektórych analityków zdawało się wyczuwać reakcję „uffff…”.

Ale jest kilka „ale”. W ostatnich miesiącach produkcja podlega bardzo dużej zmienności, w rytm liczby dni roboczych. Widać też dużą zmienność w aktywności branży motoryzacyjnej, jednego z głównych obszarów sektora produkcji. Kiedy spojrzymy na średnią 3-miesięczną, zobaczymy, że produkcja rośnie wyraźnie wolniej niż w pierwszej połowie roku. A nakładając dane o produkcji na PKB, widać przesłanki, by sądzić, że cała gospodarka znajduje się wciąż na ścieżce spowolnienia. Wzrost PKB w drugim kwartale mógł wynieść ok. 4 proc., choć wciąż czekamy na dane z sektora budowlanego i handlowego, by uzyskać lepszy obraz sytuacji. 

fot. / / SpotData

Chcesz samodzielnie analizować dane ekonomiczne? Platforma SpotData to darmowy dostęp do ponad 40 tysięcy danych z polskiej i światowej gospodarki, które można analizować, przetwarzać i pobierać w formie wykresów i tabel do Excela. Sprawdź na: https://spotdata.pl/ogolna.

Źródło:
Ignacy Morawski
Ignacy Morawski
założyciel SpotData.pl

Ignacy Morawski jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych ekonomistów rynkowych. Przez wiele lat pracował w sektorze bankowym (WestLB, Polski Bank Przedsiębiorczości), gdzie pełnił rolę głównego ekonomisty odpowiedzialnego za analizy makroekonomiczne. W latach 2012-16 zdobył wiele wyróżnień w licznych rankingach prognostycznych, zajmując m.in. dwukrotnie miejsce na podium konkursu na najlepszego analityka makroekonomicznego organizowanego przez Narodowy Bank Polski i „Rzeczpospolitą”. Był również członkiem zespołu przygotowującego prognozy makroekonomiczne w Polskiej Akademii Nauk, pracował także w think tanku WiseEuropa. Karierę rozpoczynał jako reporter ekonomiczny „Rzeczpospolitej”. Jest absolwentem ekonomii na Uniwersytecie Bocconi w Mediolanie i nauk politycznych na Uniwersytecie Warszawskim.

Tematy

Otwórz Konto Firmowe Godne Polecenia i zyskaj nawet 1600 zł premii!

Komentarze (2)

dodaj komentarz
cowabunga
Ty Pacyna - proponuję przejrzeć drugiego newsa o spadku sprzedaży dwa razy większym niż "ekonomiści" twojego pokroju zakładali. Idzie zjebka, że hohohohohhhoooooooo!
jacyna2017
Wszystko rośnie, ale... chyba rządzą nie ci co trzeba, bo nic się panom analitykom nie podoba i katastrofalne prognozy za nic nie chcą się spełnić i tak w kółko od paru lat. Ciężki los gdy rzeczywistość nie chce się dopasować do założonej tezy! Kupa śmiechu!

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki