Produkcja opium w Afganistanie zmniejszyła się pierwszy raz od 3 lat

Produkcja opium w Afganistanie spadła w 2018 roku po raz pierwszy od trzech lat - wynika z opublikowanego w poniedziałek raportu oenzetowskiego Biura ds. Narkotyków i Przestępczości (UNODC). W porównaniu z ubiegłym rokiem produkcja zmniejszyła się o 29 proc.

"W tym roku odnotowano znaczny spadek produkcji opium; wyprodukowano w kraju 6,4 tys. ton, co daje 29-procentowy spadek w porównaniu z zeszłorocznymi 9 tys. ton" - mówił podczas prezentacji raportu w Kabulu afgański minister ds. narkotyków Salamat Azimi.

Jak wyjaśniono w dokumencie, spadek produkcji tej substancji w Afganistanie, który jest największym na świecie producentem opium, wynika głównie ze zmniejszenia się o prawie 20 proc. z powodu suszy obszaru uprawy maku, z którego opium się wytwarza, oraz ze spadku cen tego narkotyku.

Ceny opium spadają drugi rok z rzędu, tym razem zmniejszyły się o 39 procent, osiągając średnio poziom 94 dol. za kilogram, co jest zgodnie z raportem najniższą ceną od 2004 roku.

Jednocześnie w ciągu ostatniego roku susza zniszczyła w Afganistanie około 65 tys. z 328 tys. hektarów upraw maku.

Agencja EFE zaznacza z kolei, że 2017 rok był okresem, w którym produkcja opium bardzo wzrosła - w porównaniu z rokiem poprzednim aż o 87 procent.

W produkcję i handel opium mocno zaangażowani są talibowie, walczący od 2001 roku z rządem Afganistanu. Według USA ze sprzedaży narkotyków zarabiają oni około 200 mln dolarów rocznie. (PAP)

ulb/ kar/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% IX 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 125,26 zł VIII 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil