REKLAMA

Producent motocykli Harley Davidson wycofuje się z Indii

2020-09-26 02:27
publikacja
2020-09-26 02:27
Producent motocykli Harley Davidson wycofuje się z Indii
Producent motocykli Harley Davidson wycofuje się z Indii
/ Harley Davidson

Amerykańska firma Harley Davidson ogłosiła w czwartek wycofanie się z największego rynku motocyklowego na świecie. W piątek rozpoczęła redukcję personelu. Harley Davidson przegrał rywalizację z indyjskimi producentami tańszych motocykli oraz wysokimi cłami - piszą media.

Agencja PTI informuje, że tylko w salonach Harleya Davidsona pracę straci 2 tys. osób. Amerykanie ogłosili również zamknięcie fabryki w Bawal, w północno indyjskim stanie Harjana.

Zdaniem ekspertów cytowanych przez PTI Harley Davidson nie mógł konkurować z producentami tańszych, rodzimych motocykli oraz wysokimi cłami nałożonymi przez Indie.

O redukcję taryf celnych mocno zabiegał prezydent USA podczas ostatniej wizyty w Indiach. Donald Trump rywalizuje z Demokratami o wyborców w stanie Wisconsin, gdzie produkowane są motocykle Harleya Davidsona. Podczas negocjacji handlowych nazwał cła na motocykle „nie do zaakceptowania”, a Indie ochrzcił mianem „króla taryf”.

Obniżka cła o połowę, po lutowej wizycie Trumpa w Indiach, jednak nie pomogła amerykańskiej firmie. W kraju, gdzie co roku ludzie kupują 17 mln motocykli i skuterów, Harley Davidson sprzedawał średnio tylko 3 tys. sztuk.

Amerykańskie motocykle od dawna były kartą przetargową w negocjacjach handlowych. Indie w zamian za dostęp owoców mango na rynek amerykański, w 2007 r. złagodziły normy emisyjne dla motocykli. Wkrótce Harley Davidson zdecydował się na budowę fabryki w stanie Harjana. Fabryka, która ruszyła w 2011 r., była wtedy dopiero drugim na świecie zakładem produkcyjnym firmy poza USA.

Amerykański producent podzielił los kilku innych światowych marek w tym kraju. General Motors i MAN też wycofały się z Indii, a Toyota we wrześniu br. ogłosiła zawieszenie ekspansji z powodu zbyt wysokich podatków.

Paweł Skawiński (PAP)

pas/wr/

Źródło:PAP
Tematy
Kupuj taniej wszystko, czego potrzebujesz z pożyczką bez prowizji. RRSO 12,08%

Kupuj taniej wszystko, czego potrzebujesz z pożyczką bez prowizji. RRSO 12,08%

Komentarze (2)

dodaj komentarz
ajwaj
Zycie nie znosi pustki,
Rosjanie swoje np. URALe OK sprzedaja

Tansze, silne, wszechstronne, proste w obsludze, 3 osoby
Wezma worki kartofli, tesciowa (nieco ciezsza), mebel, mat. na budowe itd.

https://avto-russia.ru/moto/ural/ural_retro.htmlmirek6504
Harnasie z zachodu myśleli ze gownem świat zasypia

Powiązane: Motoryzacja

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki