REKLAMA

Proces o ropę z Wysp Falklandzkich

2015-04-10 20:27
publikacja
2015-04-10 20:27
Proces o ropę z Wysp Falklandzkich
Proces o ropę z Wysp Falklandzkich
fot. Value Stock Images / / EastNews

Argentyna skarży trzy brytyjskie firmy naftowe, które natrafiły na ropę i gaz ziemny pod dnem Atlantyku na północ Wysp Falklandzkich o naruszenie prawa morza. To kolejny element ponownie zaostrzającego się konfliktu o archipelag, odbity w 1982 roku przez brytyjskie siły ekspedycyjne po inwazji wojsk argentyńskich.

Falklandy (fot. Value Stock Images / EastNews)

Podstawą pozwu jest brak zezwolenia na wiercenia ze strony rządu w Buenos Aires. Argentyna uważa, że firmy nie miały prawa podjąć poszukiwań tylko za zgodą strony brytyjskiej, gdyż rezolucja ONZ zobowiązuje oba państwa do rozwiązania sporu o przynależność wysp. Brytyjczycy byli skłonni do rokowań przed argentyńską inwazją 32 lata temu, teraz powołują się na wynik referendum, w którym niemal 100% mieszkańców Wysp Falklandzkich opowiedziało się za dalszym związkiem z koroną brytyjską, która kontroluje archipelag od 182 lat.

Tymczasem MSZ w w Buenos Aires wezwało ambasadora brytyjskiego po ogłoszeniu przez Londyn o dozbrojeniu garnizonu Falklandów dwoma helikopterami Chinook oraz o rozbudowie stacji radarowej i innych instalacji obronnych na wyspach. Argentyna zaprotestowała też w związku z publikacją dokumentów wykradzionych przez Edwarda Snowdena, które ujawniły, że Brytyjczycy przez 5 lat prowadzili akcję wywiadowczą na jej terytorium.


Informacyjna Agencja Radiowa(IAR)Grzegorz Drymer/Londyn/mcm/

Źródło:IAR
Tematy
Otwórz Konto z Kartą Otwartą na Dzisiaj i ciesz się nią bezpłatnie!

Otwórz Konto z Kartą Otwartą na Dzisiaj i ciesz się nią bezpłatnie!

Advertisement

Komentarze (11)

dodaj komentarz
~endi
to czemu nie zrobią referendum na całej wschodniej Ukrainie ? zakończyli by wojnę w pięć minut . Nastąpiła by wymiana mieszkańców , którzy chcieliby zamieszkać w sąsiednim państwie - byłaby prosta zamiana mieszkań i po problemie
~MacGawer
Referendum pod lufami karabinow nie miałoby mocy wiążącej. Najpierw należałoby powrocić do punktu wyjścia, czyli odłożyć broń. Następnie przedyskutować zasady i warunki. Następnie uświadomić głosującycm jakie konsekwencje będzie miało glosowanie na tak lub nie. Przy 100% dobrej woli po obu stronach najwcześniej Referendum pod lufami karabinow nie miałoby mocy wiążącej. Najpierw należałoby powrocić do punktu wyjścia, czyli odłożyć broń. Następnie przedyskutować zasady i warunki. Następnie uświadomić głosującycm jakie konsekwencje będzie miało glosowanie na tak lub nie. Przy 100% dobrej woli po obu stronach najwcześniej mogłoby się odbyć w 2018r, realnie po 2020r.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~gość
Niech wojna rozstrzygnie do kogo będą należeć Falklandy. A może i przy okazji Anglia zainkasuje część Argentyny. Jak Argentyna chce wojny to powinna ją mieć.
~Dżejms
Dozbrojenie o dwa Chinooki - sprawdźcie sobie co to za sprzęt. Problem może i byłby jakby tam rakiety balistyczne zamontowali ale Chinooki?
~Erazm
Referendum na Falklandach ważne, a na Krymie nieważne. A to dlaczego?
~MacGawer
"teraz powołują się na wynik referendum, w którym niemal 100% mieszkańców Wysp Falklandzkich opowiedziało się za dalszym związkiem z koroną brytyjską, która kontroluje archipelag od 182 lat." - a wcześniej wyspy były niezamieszkałe. Taka drobna różnica między referendum na terytorium "odbitym" "teraz powołują się na wynik referendum, w którym niemal 100% mieszkańców Wysp Falklandzkich opowiedziało się za dalszym związkiem z koroną brytyjską, która kontroluje archipelag od 182 lat." - a wcześniej wyspy były niezamieszkałe. Taka drobna różnica między referendum na terytorium "odbitym" kilka dni wczesniej i przeprowadzonym pod nadzorem uzbrojonych ludzi niewiadomego pochodzenia (slynne zielone ludziki). Gdyby na Krymie zastosowano standardy brytyjskie gdzie referendum w sprawie niepodległości Szkocji odbyło się po kilku latach przygotowań nie byłoby problemu. No i w Szkocji nie było "niebieskich ludzikow" w postaci "Walecznych Serc" z pomalowanymi w tradycyjny sposob twarzami. Właśnie takie "drobiazgi" dzielą cywilizację łacińską i turańską.
~janek
Nakradli na całym świecie łobuzy

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki