REKLAMA

Próby podbijania kursu eurodolara idą tak sobie

2016-11-22 17:35
publikacja
2016-11-22 17:35
Próby podbijania kursu eurodolara idą tak sobie

Co z tą parą?

Eurodolar dochodził dziś do okolic 1,0655-60. Wyglądało to całkiem ładnie z perspektywy tych, którzy liczyli na korektę procesu umocnienia amerykańskiej waluty - i zresztą dzięki temu można było tanio nabywać dolary za złotówki.

Z drugiej strony, zbliża się godzina 18:00 i eurodolar jest przy 1,06 - 1,0610. A zatem widać, że korekta wygląda na razie tak sobie. Inna rzecz, że w stronę 'zero piątki' też nie brniemy. Czyżby zaczynała się sprawdzać nasza luźna, wstępna hipoteza o tym, że okres do decyzji Fed może okazać się czasem konsolidacji, z grubsza gdzieś w rejonie 1,06?

Co do danych makro, to o 16:00 pojawiły się dobre informacje ze Stanów, które być może pomogły dolarowi. Sprzedaż domów na rynku wtórnym w październiku. miała wynieść 5,42 mln, faktycznie transakcji było 5,60 mln. Z kolei indeks Fed z Richmond z -4 pkt przeskoczył nie na +1 pkt, jak zakładano, ale na +4 pkt.

Polskie sprawy

Na parze dolar-złoty można dziś było chwytać poziom 4,1460 - a więc jak na ostatnie dni waluta USA była tania. W porównaniu z maksimami z ubiegłego tygodnia zeszliśmy w dół o ok. 6 groszy. Aktualnie jednak mamy już fazę powrotu i jest 4,1685.

EUR/PLN pozycjonuje się przy 4,4240 - szczęśliwcy mogli łapać kupno euro po ok. 4,4080. Na GBP/PLN mamy 5,1810. Tak naprawdę złoty nadal jest słaby, a to, co widzieliśmy, to jedynie korekta. Podwyżka stóp w USA jest mocno wyceniona, ale jednak nie na tyle, by jej wizja zatraciła swój wpływ. Tym niemniej po faktycznym dokonaniu takiego ruchu złoty może odzyskać kilkanaście groszy, co wpisywałoby się też w pewną sezonowość naszej waluty. To jednak temat na drugą połowę grudnia. A jeśli chodzi o lokalne fundamenty, to niedawno się one pogorszyły (PKB, przemysł, sprzedaż, agencja Moody's i jej sugestie na temat ratingu etc.).

Jutro poznamy odczyty PMI dla przemysłu i usług Niemiec, Francji i Strefy Euro, a także dla przemysłu USA. Podane będą również wskaźniki koniunktury gospodarczej dla Polski, choć one na ogół nie wpływają na walutę.

Tomasz Witczak

FMC Management
Źródło:
Tematy
Przekonaj się, dlaczego warto wziąć kredyt gotówkowy w mBanku (RRSO 20,53%)

Przekonaj się, dlaczego warto wziąć kredyt gotówkowy w mBanku (RRSO 20,53%)

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki