REKLAMA

Problemy spółki z sWIG-u. Gwałtowne spadki

2016-07-22 12:27
publikacja
2016-07-22 12:27

Ponad 40% - o tyle w ciągu ostatnich czterech sesji spadła giełdowa wycena notowanej w ramach sWIG-u spółki Action. Firmę w dół ciągną m.in. problemy z VAT-em.

Problemy spółki z sWIG-u. Gwałtowne spadki
Problemy spółki z sWIG-u. Gwałtowne spadki
fot. Borys Skrzyński / / FORUM

Jeszcze na zamknięciu sesji 18 lipca za każdy papier Action płacono 15,15 zł. Potem spółka zanotowała lekki spadek, by na sesji 21 lipca stracić blisko 30% swojej wartości. Dziś Action kontynuuje przecenę. Wczesnym popołudniem papiery spółki tanieją o przeszło 9%.

fot. / / Bankier.pl

Powodem czwartkowego wstrząsu była informacja o podatkowych problemach spółki. - Action może utworzyć rezerwę w wysokości 23,45 mln zł na płatność zaległego podatku VAT za styczeń i luty 2013 roku. Spółka otrzymała z Urzędu Skarbowego decyzję, w której nadwyżka podatku należnego za te miesiące nad podatkiem zapłaconym wynosi 35,96 mln zł - donosił wówczas PAP.

- Zdaniem zarządu, opisane zdarzenia mogące stanowić podstawę utworzenia rezerwy wymagają analizy pod kątem ich wpływu na sytuację i funkcjonowanie Emitenta. W związku z tym Emitent, uwzględniając wyniki takiej analizy i sytuacji rynkowej, a także stanowisk kontrahentów rozważy dalsze czynności mające na celu niezakłócone funkcjonowanie spółki - dodawała spółka w komunikacie

Kolejny problem - spadające przychody

W I kwartale 2015 roku przychody spółki przekroczyły 1 mld zł. Zysk netto wyniósł jednak ledwie 0,4 mln zł. Niewiele lepiej było kwartał wcześniej, gdy spółka zarobiła 0,7 mln zł. Sprawozdanie za II kwartał ujrzy światło dzienne 29 sierpnia, a więc pod koniec sezonu wynikowego. Zdążono już jednak podać, że przychody w tym okresie wyniosły 750 mln zł. W analogicznym okresie poprzedniego roku sprzedaż wyniosła 1,15 mld zł. Spółka tłumaczy, że głównym powodem spadku było zmniejszenie poziomu zakupów, w związku z wprowadzoną polityką poprawy parametrów stanów magazynowych. 

W poniedziałkowym komunikacie spółka poinformowała również, że możliwe jest utworzenie rezerwy w wysokości 16,5 mln zł związanej z płatnościami podatków w latach 2011-2012. To były główne przyczyny spadków obserwowanych 18 lipca. Warto dodać, że we wrześniu spółka wypłaci akcjonariuszom złotówkę dywidendy na każdą akcję. Po ostatnich spadkach potencjalna stopa dywidendy przekracza więc 10%.

Action działa na rynku dystrybucji sprzętu IT i RTV/AGD w Polsce. W swej ofercie posiada produkty największych dostawców na świecie takich jak Samsung, Hewlett-Packard, Apple, Toshiba, Intel, Asus czy Lenovo. Action jest również producentem sprzętu IT pod własnymi markami: Actina (komputery stacjonarne, serwery), ActiveJet (materiały eksploatacyjne, produkty oświetleniowe i zasilające) oraz Actis.

Adam Torchała

Źródło:
Tematy
MINI pełne przygód.

MINI pełne przygód.

Komentarze (7)

dodaj komentarz
~Motorola
Co kwartał prezentują gorsze wyniki.
Mnóstwo dobrych ludzi już uciekło stamtąd, potracili znaczacych dystrybucji. Also sie mocno rozpycha. Pseudo innowacyjne i niby efektywne zarządzanie korporacja, tak naprawdę amatorskim rekoma (bo w spółce jest masa rodziny prezesa) skutkuje źle napisanymi procedurami zakupów, sprzedażowymi,
Co kwartał prezentują gorsze wyniki.
Mnóstwo dobrych ludzi już uciekło stamtąd, potracili znaczacych dystrybucji. Also sie mocno rozpycha. Pseudo innowacyjne i niby efektywne zarządzanie korporacja, tak naprawdę amatorskim rekoma (bo w spółce jest masa rodziny prezesa) skutkuje źle napisanymi procedurami zakupów, sprzedażowymi, zarządzania ludźmi. Ta firma to jest amatorka od A do Z.
ActionEU, wpadka.
Sferis, wpadka
Action labs, porażka
Tak samo się skończy action med i action-piechociński china venture
Bielinski się wypalił albo jego sposób działania już się nie sprawdza.
~andrzej
Wszystkie spółki branży musiały uczestniczyc w wyłudzaniu VATu inaczej nie utrzymałyby się na rynku .Towar kupiony u posrednika jest o 10% tanszy niz u producenta .Odwrócony Vat na niektóre towary trochę sytuacje poprawił ale jest jeszcze dużo do zrobienia .Odwrocony Vat chroni dużych przed kłopotami z podatkiem .Oczywiście same Wszystkie spółki branży musiały uczestniczyc w wyłudzaniu VATu inaczej nie utrzymałyby się na rynku .Towar kupiony u posrednika jest o 10% tanszy niz u producenta .Odwrócony Vat na niektóre towary trochę sytuacje poprawił ale jest jeszcze dużo do zrobienia .Odwrocony Vat chroni dużych przed kłopotami z podatkiem .Oczywiście same oszustwa nie znikaja tylko zmienia sie ich struktura teraz zajmuja sie tym detalisci którzy sprzedają towar bez ksiegowania
~fdfff
Action zawsze kręciło już od powstania spółki.
~Zonk
Pomyłka , łykne po 8zł , 10 to sprzedam
~Zonk
Zachęcasz leszczy? Łykne ten papier po 10zł
~anonimus
tu jest dokładne opisanie sytuacji art. z marca 2016
http://www.crn.pl/news/wydarzenia/wyniki-finansowe/2016/03/action-szuka-wyjscia-z-dolka
wchodzenie w sieć detaliczną raczej spółkę dobije
~asam
piepszyc action to wszyscy mamy jechac na spadkach z tego powodu

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki