REKLAMA

Problem ze stypendiami dla Ukraińców

2014-09-15 08:40
publikacja
2014-09-15 08:40
Problem ze stypendiami dla Ukraińców
Problem ze stypendiami dla Ukraińców
fot. Hemera/Thinkstock / / Thinkstock

Problemy ze stypendiami dla studentów z Ukrainy. Minister nauki Lena Kolarska-Bobińska mówiła w radiowej Trójce, że trudności w tej sprawie są po stronie naszych sąsiadów.

Źródło: EastNews

Pod koniec sierpnia minister mówiła w Sejmie, że polskie uczelnie zaoferowały 550 stypendiów dla studentów i doktorantów z Ukrainy.

W Trójce Kolarska-Bobińska nie była w stanie powiedzieć czy ten program ruszy w najbliższym czasie. Jak podkreśliła, nasz kraj jest gotowy, ale brakuje odpowiednich struktur na Ukrainie

Polska chce, by komisje decydowały, który student kwalifikuje się do stypendium. Na Ukrainie jest z tym problem - zwłaszcza we wschodniej części kraju, gdzie toczą się działania wojenne.

Lena Kolarska-Bobińska mówiła, że propozycja stypendiów dla Ukraińców to część programu umiędzynarodowienia uczelni. Polska jest pod tym względem na szarym końcu rankingu państw OECD. Dlatego minister przygotowuje plan działań w tej sprawie wspólnie z rektorami uczelni. Szkoły wyższe muszą być do tego odpowiednio przygotowane - między innymi mają zapewniać zajęcia w języku angielskim i odpowiednią opiekę dla obcokrajowców.

Minister przypomniała też, że równolegle jej resort od nowego roku wprowadzi nowe zasady finansowania uczelni. Premiowane będą między innymi te, które będą starały się o granty europejskie.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Trójka/to/buch

Źródło:IAR
Tematy

Otwórz Konto Firmowe Godne Polecenia i zyskaj nawet 1600 zł premii!

Komentarze (1)

dodaj komentarz
~student
Polakom nie chcą dać pieniędzy na naukę ale obcym chcą! Jakim prawem mam płacić za ich naukę?!!!!

Powiązane: Edukacja

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki