REKLAMA

Prezydent w Hajnówce: Mieszkańcy powinni zostać wysłuchani ws. wycinki Puszczy

2016-10-25 17:20
publikacja
2016-10-25 17:20
Prezydent w Hajnówce: Mieszkańcy powinni zostać wysłuchani ws. wycinki Puszczy
Prezydent w Hajnówce: Mieszkańcy powinni zostać wysłuchani ws. wycinki Puszczy
fot. Krystian Maj / / FORUM

W kwestii wycinki Puszczy Białowieskiej to mieszkańcy regionu powinni zostać wysłuchani - powiedział we wtorek w Hajnówce prezydent Andrzej Duda. Podkreślił też, że wielkim zadaniem dla rządu jest rozbudowa infrastruktury drogowej na wschodzie kraju.

Prezydent oświadczył, że w kwestii kontrowersji wokół wycinki Puszczy Białowieskiej to mieszkańcy regionu powinni mieć najwięcej do powiedzenia i powinni zostać wysłuchani. Podkreślił, że to oni są związani z Puszczą Białowieską "z dziada, pradziada" i najlepiej ją znają.

"Oczywiście są eksperci, znawcy, badacze, ludzie, którzy profesjonalnie zajmują się problemami lasów, ich ochrony, utrzymania, rozwoju - także ich ochrony przed szkodnikami takimi jak kornik drukarz - ale (jest) także i państwa zdanie na ten temat" - mówił prezydent na spotkaniu z mieszkańcami Hajnówki.

Wyraził przekonanie, że okoliczni mieszkańcy, "pamiętając choćby poprzez przekaz ustny od swoich pradziadków, dziadków, ojców, wiedzą, jak zaradzić problemom, które są związane z Puszczą i wiedzą także, na ile można eksploatować obszar i samej Puszczy, i jej okolic tak, aby to było dla niej bezpieczne".

Według prezydenta głosy mówiące o tym, że rejon Puszczy "należy zamknąć, że tu jest park narodowy, że to wymaga ochrony" - to "takie głosy, które spychają Hajnówkę i cały powiat do roli swoistego skansenu, tak być nie powinno".

Jak dodał Duda, Puszczę Białowieską trzeba szanować, ale nie cały jej obszar jest pod ochroną i "nie wolno zapominać, że żyją tutaj ludzie, którzy nie zawsze są w stanie utrzymać się z samej tylko turystyki".

Prezydent podkreślił też potrzebę rozbudowy dobrej infrastruktury komunikacyjnej na Podlasiu i na całej tzw. ścianie wschodniej. Jak mówił, jest to wielkie zadanie, które spoczywa na obecnym rządzie.

"Dramatyczny brak dróg, które pozwalają na sprawną komunikację, ograniczają nie tylko możliwości rozwoju gospodarczego i biznesowego, ale także i możliwości rozwoju turystycznego" - powiedział. Jak zaznaczył, bardzo liczy na to, że minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk zwraca uwagę na te kwestie.

"Kwestia budowy drogi Via Carpatia, czyli w praktyce drogi S61 i S19, kwestia ukończenia wreszcie drogi S8, kontynuowania autostrady A2 - to są tematy ogromnie ważne dla tej części Polski" - powiedział prezydent. Jak podkreślił, liczy, że te projekty będą realizowane.

Prezydent wyraził nadzieję, że będzie postępować gazyfikacja Hajnówki, jak również budowa sieci szerokopasmowego internetu.

Prezydent: W ciągu roku załatwiono sprawy, których nikt wcześniej nie załatwił

W ciągu pierwszego roku po wygranych przez PiS wyborach udało się załatwić sprawy, których nikt wcześniej w Polsce nie załatwił, m.in. stworzyć program 500 Plus - powiedział we wtorek w Hajnówce prezydent Andrzej Duda. Dodał, że współpracował z rządem i będzie to czynił nadal.

W swoim wystąpieniu podczas wizyty w Hajnówce prezydent odniósł się m.in. do przypadającej we wtorek rocznicy zwycięstwa PiS w wyborach parlamentarnych, w następstwie którego utworzony został rząd Beaty Szydło.

"Ja, proszę państwa, współpracowałem z tym rządem przez ten pierwszy rok jego pracy i będę z nim współpracował nadal - chcę to jasno i wyraźnie powiedzieć - w realizacji tego programu, z którym najpierw ja poszedłem do wyborów prezydenckich, a potem oni do wyborów parlamentarnych" - oświadczył Andrzej Duda.

"Ktoś powie: tak, ale państwo jeszcze tego programu nie zrealizowaliście. Tak, oczywiście, proszę państwa, jeszcze całego tego programu nie zrealizowaliśmy, bo to jest program, który na pewno obejmuje co najmniej cztery lata kadencji parlamentu, a niektórzy twierdzą, że to jest program znacznie bardziej dalekosiężny. Ale będziemy go realizowali konsekwentnie" - zapewnił.

Jak zaznaczył prezydent, w ciągu pierwszego roku rządów PiS w Polsce "udało się załatwić sprawy, których do tej pory w Polsce nikt jeszcze nie załatwił". "Myślę przede wszystkim o programie 500 Plus, który dzisiaj pomaga przeciętnej polskiej rodzinie" - zaznaczył.

Wśród osiągnięć rządu Szydło prezydent wskazał również m.in. na podniesienie płacy minimalnej, która od 1 stycznia "będzie wynosiła 2 tys. zł - więcej niż chciały związki zawodowe zasiadające w Radzie Dialogu Społecznego", program darmowych leków dla seniorów oraz wprowadzenie minimalnej stawki godzinowej na poziomie 13 zł.

"Ktoś powie - to niewiele. Może niewiele, ale pokażcie mi, kto poprzednio zrobił coś takiego" - podkreślił Andrzej Duda.

Prezydent: przed nami naprawa służby zdrowia i mądra reforma edukacji

Prezydent Andrzej Duda powiedział we wtorek w Hajnówce (woj. podlaskie), że wśród zadań, które rządzący mają jeszcze do wykonania, są: obniżenie wieku emerytalnego, naprawa służby zdrowia i mądra reforma systemu edukacji.

"Są zadania, które mamy jeszcze do wykonania - to obniżenie wieku emerytalnego. W tej chwili w Sejmie trwa praca nad tą ustawą, której projekt ja złożyłem na początku swojej kadencji prezydenckiej. Jestem głęboko przekonany i taka jest też obietnica zarówno premier Beaty Szydło, jak i większości parlamentarnej, że ta ustawa jeszcze w tym roku zostanie uchwalona i że wiek emerytalny w Polsce rzeczywiście zostanie obniżony, tak jak tego oczekiwała większość naszego społeczeństwa" - powiedział prezydent.

"Jest kwestia naprawy służby zdrowia, jest kwestia mądrej reformy systemu edukacji. Jest jeszcze bardzo wiele zadań, które muszą zostać wykonane. One będą wykonywane stopniowo i powoli. Ale dzisiaj stoję przed państwem z dumą, że ludzie, którzy rozpoczęli rządy w Polsce w zeszłym roku, realizują swoje zobowiązania" - zaznaczył Duda.

Podkreślił, że nie jest to łatwe. "Jest ogień krytyki, zwłaszcza tych, którzy są niezadowoleni z tego, że w ogóle da się zrobić jakieś zmiany, a podobno przez osiem (lat) wcześniej się nie dało; że można zrobić jakieś zmiany prospołeczne, że można wreszcie dać ludziom pieniądze bezpośrednio, a nie tylko opowiadać im, że coś się dla nich robi" - powiedział prezydent.

Wyraził nadzieję, że program rodzina 500 Plus dociera do mieszkańców Hajnówki. "I mam nadzieję, że te kolejne działania, które są i będą podejmowane, także i państwo odczujecie" - mówił do mieszkańców Andrzej Duda.

Podziękował im za wszystkie inicjatywy, które realizują, m.in. w obszarze kultury. Prezydent zaznaczył, że objął swoim patronatem Dni Muzyki Cerkiewnej, które odbywają się w Hajnówce.

(PAP)

mzk/ rof/ as/ gma/

Źródło:PAP
Tematy
Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Advertisement

Komentarze (2)

dodaj komentarz
~Samosiej
Popieram ja wycinam lasy koło mojego domu. Każdy wycina najbliższe lasy
~sst
A moze ten pan zostalby gajowym w Hajnowce na stale , nie szkodzilby przynajmniej Polsce.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki