REKLAMA

Prezydent przyleciał do Strasburga, złoży wizytę w siedzibie Rady Europy

2016-11-16 11:43
publikacja
2016-11-16 11:43

Prezydent Andrzej Duda przyleciał w środę do Strasburga, gdzie złoży wizytę w siedzibie Rady Europy w związku z 25-leciem członkostwa Polski. Duda spotka się z sekretarzem generalnym Rady Thorbjoernem Jaglandem i wystąpi przed Komitetem Delegatów Ministrów RE.

fot. Łukasz Gagulski / / FORUM

Po spotkaniu z Komitetem Delegatów Ministrów Rady odbędzie się ceremonia wręczenia daru Polski dla RE. Prezydent przekaże replikę tablic z 21 postulatami robotników strajkujących w Gdańsku w sierpniu 1980 roku. Planowane jest jego wystąpienie.

Na zakończenie wizyty w Radzie Europy Duda spotka się z prezesem Europejskiego Trybunału Praw Człowieka Guido Raimondim.

Prezydencki minister Krzysztof Szczerski powiedział PAP, że wizyta prezydenta w Strasburgu jest związana z 25. rocznicą członkostwa Polski w Radzie Europy. "W listopadzie 1991 roku Komitet Ministrów Rady Europy podjął decyzję o przyjęciu Polski do tej organizacji w efekcie uznania za w pełni demokratyczne wolnych wyborów w Polsce w 1991 roku" - zaznaczył.

Jak dodał, wystąpienie prezydenta przed Komitetem Delegatów Ministrów będzie dotyczyło porównania stanu spraw europejskich z 1991 roku z obecnym stanem Europy.

Minister zauważył, że 25 lat temu, kiedy Polska wstępowała do RE, "wszyscy mieli nadzieję na nową erę pokoju stabilizacji, demokracji, współpracy państw, globalizacji, tego wszystkiego, co po okresie zimnej wojny miało stanowić nadzieję na świat bez konfliktów".

Jak dodał, dzisiejsza Europa "ma w sobie wiele znaków zapytania, jest targana wieloma kryzysami i wymaga jasnego pokazania, jakie są główne przyczyny europejskiego kryzysu związanego z imigracją, z bezpieczeństwem, z konfliktami w otoczeniu Europy i w samej Europie".

"Prezydent w trakcie wystąpienia przedstawi polską i swoją wizję tego, na jakich wartościach, celach powinna się dzisiaj opierać Rada Europy" - powiedział Szczerski.

Poinformował, że Duda podczas wizyty przekaże jako dar na stałą wystawę w siedzibie RE replikę tablic z 21 postulatami sierpniowymi "jako świadectwo wkładu Polski i Solidarności w wizję demokracji europejskiej".

Polska została przyjęta w poczet członków Rady Europy w 1991 r. Statut Rady Europy podpisał 26 listopada ówczesny szef MSZ Krzysztof Skubiszewski.

Komitet Ministrów (Committee of Ministers) jest najważniejszym organem decyzyjnym Rady Europy. W jego skład wchodzą ministrowie spraw zagranicznych wszystkich krajów członkowskich RE. Polskę reprezentuje w Komitecie Ministrów szef MSZ Witold Waszczykowski. Ministrowie spotykają się z reguły raz do roku na sesjach ministerialnych w maju.

Codzienną aktywnością zajmuje się natomiast Komitet Delegatów Ministrów (KDM), w którego skład wchodzą ambasadorowie, stali przedstawiciele akredytowani przy Radzie Europy, działający w imieniu ministrów. Z ramienia Polski w Komitecie Delegatów Ministrów zasiada obecnie ambasador Janusz Stańczyk. KDM jest wspierany przez dodatkowe grupy robocze, które przygotowują projekty decyzji.

Rada Europy zajmuje się przede wszystkim promocją i ochroną praw człowieka, demokracji i współpracą państw członkowskich w dziedzinie kultury; organizacja przyjmuje konwencje mające charakter traktatów międzynarodowych. Skupia prawie wszystkie państwa Europy oraz kilka państw spoza kontynentu.

Ze Strasburga Marzena Kozłowska (PAP)

mzk/ ksaj/ mal/ itm/

Źródło:PAP
Tematy
MINI pełne przygód.

MINI pełne przygód.

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki