REKLAMA

Prezydent podpisał ustawę o zakazie propagowania komunizmu

2016-05-20 15:48
publikacja
2016-05-20 15:48
Prezydent podpisał ustawę o zakazie propagowania komunizmu
Prezydent podpisał ustawę o zakazie propagowania komunizmu
fot. Łukasz Dejnarowicz / / FORUM

Prezydent Andrzej Duda podpisał w piątek ustawę o zakazie propagowania komunizmu. Samorządy będą miały rok na usunięcie z przestrzeni publicznej nazw upamiętniających osoby, organizacje, wydarzenia i daty symbolizujące komunizm lub propagujące go.

Projekt ustawy o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej przygotowali senatorowie PiS. W lutym Senat podjął inicjatywę legislacyjną w tej sprawie.

Zgodnie z ustawą nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej, w tym dróg, ulic, mostów i placów, nadawane przez jednostki samorządu terytorialnego nie mogą upamiętniać osób, organizacji, wydarzeń lub dat symbolizujących komunizm lub inny ustrój totalitarny, ani w inny sposób takiego ustroju propagować. W ustawie określono, że "za propagujące komunizm uważa się także nazwy odwołujące się do osób, organizacji, wydarzeń lub dat symbolizujących represyjny, autorytarny i niesuwerenny system władzy w Polsce w latach 1944-1989".

Oznacza to, że nie można nadawać takich nazw. Decyzję o stwierdzeniu nieważności uchwały nadającej nazwę budowli, obiektowi lub urządzeniu użyteczności publicznej - jeśli nosiłyby nazwę niezgodną z ustawą o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego - będzie podejmował wojewoda.

Przed wydaniem takiej decyzji jest zobowiązany do zasięgnięcia opinii Instytutu Pamięci Narodowej - Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu. W razie zakwestionowania nazwy władze samorządowe mają trzy miesiące na to, by nadać danemu obiektowi nową nazwę.

Jednocześnie samorządy mają obowiązek zmiany dawniej nadanych nazw, jeśli związane są one z osobami, wydarzeniami i datami, które będą zakazane według ustawy. Zgodnie z nią, jeśli samorząd nie zmieni w wyznaczonym czasie dawniej nadanej nazwy, z mocy ustawy uznanej za zakazaną, wojewoda wyda w terminie trzech miesięcy zarządzenie zastępcze, po zasięgnięciu opinii IPN.

W ustawie zapisano, że zmiana nazwy dokonana na podstawie ustawy nie będzie miała wpływu na ważność dokumentów zawierających nazwę dotychczasową. Oznacza to, że np. dowód osobisty, mimo zmiany nazwy ulicy, przy której mieszka osoba legitymująca się nim będzie ważny, dopóki nie upłynie jego termin ważności.

Zdecydowano też, że pisma oraz postępowania sądowe i administracyjne w sprawach dotyczących zmiany nazwy dokonanej na mocy ustawy, w księgach wieczystych, rejestrach, ewidencjach i dokumentach urzędowych będą wolne od opłat.

Jak zaznaczono w uzasadnieniu do projektu ustawy, jej wejście w życie będzie wiązało się z kosztami dla budżetu państwa w postaci zmniejszenia dochodów, spowodowanego zwolnieniem z opłat oraz zwiększeniem wydatków związanych z wymianą dokumentów. Również samorządy poniosą koszty związane z wymianą dokumentów, a ponadto wydatki na zmianę tablic z nazwami ulic.

"Należy pamiętać, że obywatele będą ponosić koszty związane z wymianą dokumentów (inne niż opłaty - np. koszty fotografii zamieszczanej w dokumentach, koszty przejazdów, utracony zarobek), tabliczek oznaczających posesje oraz takie koszty jak wymiana szyldów, wizytówek, papieru firmowego, koszty poinformowania nadawców korespondencji, koszty zmiany ogłoszeń i reklam" - napisano w uzasadnieniu.

Według autorów projektu ustawy, w Polsce jest ok. 1200-1400 nazw miejsc, upamiętniających system komunistyczny. (PAP)

akn/ gma/

Źródło:PAP
Tematy
Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Komentarze (6)

dodaj komentarz
~Anna
Totalitaryzm a la Thalibaner. Wstyd! I tak histori nie da sie wymazać. Nigdy Polacy nie będą mieli poważania, gdy z takim oporem i głupota chcą wymazać wszelki ślad po komunizmie, zamiast dać spokój i zostawić historie poza sobą. Rozwlekanie, pamiętliwość i ciagle narzekanie charakteryzuje niestety większość Polaków.Totalitaryzm a la Thalibaner. Wstyd! I tak histori nie da sie wymazać. Nigdy Polacy nie będą mieli poważania, gdy z takim oporem i głupota chcą wymazać wszelki ślad po komunizmie, zamiast dać spokój i zostawić historie poza sobą. Rozwlekanie, pamiętliwość i ciagle narzekanie charakteryzuje niestety większość Polaków. Kiedy ten naród zmądrzeje, chyba nigdy!
~Piada
Czy podnoszenie podatków i zasiłków jest komunizmem czy kapitalizmem?
~silvio_gesell
To zależy na co są wydawane. Jedli na biednych to komunizm, jeśli na armie to kapitalizm, jeśli na dzieci to socjalizm.
~Rafał
No w końcu!!!
Po raz kolejny jestem dumny z tego ze zagłosowałem na PiS. Nie żałuje swojego głosu :-) Teraz komuchy i ich ideologiczne dzieci bedą jeszcze bardziej skomlic, jak to zle w Polsce
~Malwoid
DZsiejszy totalitaryzm nie znosi konkurencji?

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki