REKLAMA

Prezydent podpisał ustawę o dodatku solidarnościowym

2020-06-20 11:29
publikacja
2020-06-20 11:29
fot. Adam Chełstowski / FORUM

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o dodatku solidarnościowym przyznawanym w celu przeciwdziałania negatywnym skutkom COVID-19 - poinformowało w sobotę biuro prasowe Kancelarii Prezydenta RP. Dodatek solidarnościowy będzie przysługiwał w wysokości 1400 zł za miesiąc kalendarzowy.

"Celem ustawy jest przeciwdziałanie negatywnym skutkom COVID-19, poprzez wsparcie finansowe osób, które straciły źródło przychodu ze względu na sytuację gospodarczą spowodowaną kryzysem wywołanym COVID-19" - czytamy w komunikacie KPRP.

Jak dodano, ustawa określa warunki nabywania prawa, wysokość, tryb przyznawania oraz zasady wypłacania i finansowania dodatku solidarnościowego.

Dodatek solidarnościowy będzie przysługiwał w wysokości 1400 zł za miesiąc kalendarzowy.

"Dodatek będzie przysługiwał za okres nie dłuższy niż od dnia 1 czerwca 2020 r. do dnia 31 sierpnia 2020 r., przy czym nie wcześniej niż za miesiąc kalendarzowy, w którym został złożony wniosek o ustalenie prawa do dodatku solidarnościowego" - czytamy.

Jak dodano, ustawa przewidziała fakultatywne upoważnienie dla Rada Ministrów, która w celu przeciwdziałania COVID-19, będzie mogła w drodze rozporządzenia, określić dłuższy okres przysługiwania dodatku solidarnościowego niż wskazany w ustawie, biorąc pod uwagę sytuację na rynku pracy oraz możliwość znalezienia nowego zatrudnienia przez osoby, które utraciły zatrudnienie w związku z rozprzestrzenianiem się COVID-19.

W komunikacie przekazano, że ustalenie prawa do dodatku solidarnościowego będzie następowało na wniosek osoby uprawnionej złożony do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, nie później niż do dnia 31 sierpnia 2020 r., w formie dokumentu elektronicznego za pomocą profilu informacyjnego utworzonego w systemie teleinformatycznym, udostępnionym przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Informacja o przyznaniu dodatku solidarnościowego będzie udostępniona na profilu informacyjnym osoby uprawnionej. Natomiast odmowa przyznania dodatku solidarnościowego nastąpi w drodze decyzji, od której przysługiwać będzie prawo odwołania do właściwego sądu, w terminie i na zasadach określonych w przepisach ustawy z 17 listopada 1964 r. – Kodeks postępowania cywilnego dla postępowań w sprawach z zakresu ubezpieczeń społecznych.

Z tytułu pobierania dodatku solidarnościowego osoba uprawniona podlegać będzie ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym oraz ubezpieczeniu zdrowotnemu, a podstawą wymiaru składek na te ubezpieczenia będzie wypłacona kwota dodatku solidarnościowego. Składki na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i zdrowotne będą finansowane w całości z budżetu państwa za pośrednictwem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Ustawa przewiduje, że z dodatku solidarnościowego nie dokonuje się potrąceń i egzekucji.

W zmianie do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przewidziane zostało zwolnienie z podatku dochodowego kwoty dodatku solidarnościowego.

Ustawa wprowadza również zmiany w ustawie z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, które mają na celu podwyższenie wysokości zasiłku dla bezrobotnych do 1200 zł w okresie pierwszych 90 dni posiadania prawa do zasiłku, oraz do 942,30 zł w pozostałym okresie posiadania prawa do zasiłku.

"Konsekwencją podwyższenia wysokości kwoty zasiłku dla bezrobotnych będzie podwyższenie wszystkich świadczeń, których wysokość uzależniona jest od wysokości zasiłku dla bezrobotnych np. świadczenia integracyjnego dla uczestników Centrów Integracji Społecznej, dodatku aktywizacyjnego, stypendium przysługującego w okresie odbywania szkolenia, stażu czy przygotowania zawodowego dorosłych" - czytamy.

Ustawa wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia, z wyjątkiem przepisów związanych ze zmianą wysokości zasiłku dla bezrobotnych. Przepisy te wejdą w życie z dniem 1 września 2020 r. (PAP)

autor: Aneta Oksiuta

aop/ je/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Advertisement

Komentarze (50)

dodaj komentarz
miki91
Co z tego, że dają, jak już każdy zdążył znaleźć byle jaką prace, aby się utrzymać? Czy z 500 zł socjalnego da sie wyżyć? Jestem zwolniony po 15 marca, a mi się nie należy nie mogłem znaleźć pracy więc założyłem jednoosobową działalność gospodarczą operuję śmieszną kwotą bo tylko tyle zdążyłem Co z tego, że dają, jak już każdy zdążył znaleźć byle jaką prace, aby się utrzymać? Czy z 500 zł socjalnego da sie wyżyć? Jestem zwolniony po 15 marca, a mi się nie należy nie mogłem znaleźć pracy więc założyłem jednoosobową działalność gospodarczą operuję śmieszną kwotą bo tylko tyle zdążyłem odłożyć... Nic mi się nie należy, ani pożyczka dla firma, ani dodatek solidarnościowy. Kto normalny siedział do lipca na socjalu za 500zł chyba jedynie student. Ile jest takich ludzi, który ten dodatek dostaną? same lenie!!!! To zamiast pomagać osobą, które chcą się jakość podnieść to jeszcze dobijają i nagradzają nierobów!!! Nikt normalny zwolniony w marcu/kwietniu nie siedział, aż 3 miesiące za 500 zł!!! Poszedł do byle jakiej pracy za dużo mniejsze pieniądze, ale pieniądze które pozwoliły chociaż opłacić rachunki. Dlaczego takie osoby są pomijane? Nie zagłosuje na Prezydenta Dudę i mam nadzieję, że większość ludzi też tak zrobi! Niedługo zaczną w TVP się chwalić, ilu to oni osobą pomogli, tak naprawdę pomogą małemu procentowi osób.... Wszystko pod wybory, aby tym starszym obywatelom zryć beret jaka to Polska mlekiem i miodem płynąca! Dlaczego nie obudzili się z dodatkiem już w kwietniu tylko dopiero w czerwcu? Bo wybory.... Duda traci więc jakaś nowa kiełbasa wyborcza musi być.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
przemek_opinia
Proszę Pana po pierwsze wiem, że Pan reprezentując inną opcję polityczną PO-PSL często prowokuje, próbuje zachęcić do "pyskówki" i bezczelnie obraża. Nie dziwi mnie więc, że elektorat PO-PSL jest taki jaki jest i z obserwacji łatwo to wynika - po prostu, swój ciągnie do swego, a patrząc po zagrywkach manipulacyjnych Proszę Pana po pierwsze wiem, że Pan reprezentując inną opcję polityczną PO-PSL często prowokuje, próbuje zachęcić do "pyskówki" i bezczelnie obraża. Nie dziwi mnie więc, że elektorat PO-PSL jest taki jaki jest i z obserwacji łatwo to wynika - po prostu, swój ciągnie do swego, a patrząc po zagrywkach manipulacyjnych PO-PSL i braku merytoryki i logiki ta partia będzie przyciągała właśnie taki elektorat. Tak więc Panie "marianpazdzioch". Zapewne wybrał Pan ten nick ze względu na fascynację tymi serialowymi postaciami "marian" i "pazidzioch". Gratuluje trafnego dopasowania, ponieważ sposób rozmowy i argumentacji jest w Pana komentarzach często taki sam jak owych serialowych postaci. Poziom inteligencji również jest dopasowany do Pana, ponieważ gdyby był inny zauważyłby Pan, że na tamtych portalach to nie ja to wypisuje tylko redaktorzy i dziennikarze tamtych portali. I teraz proszę zdać sobie sprawę w jak trudnym położeniu mnie Pan stawia. Mam tłumaczyć jak dziecku pomimo, że jest Pan dorosłą osobą najprostsze mechanizmy związane z publikowaniem artykułów i prowadzeniem dziennikarstwa.

Więcej nie będę wdawał się w dyskusję z osobami, które bezczelnie obrażają. Ten wasz jad i prowokacje idealnie opisują czym była Polska przez 8 lat rządzenia PO-PSL. I za tym tęsknicie. PiS nie jest idealny, ma swoje słabsze strony, ale w przeciwieństwie do ludzi z PO wykazuje się cechami, których PO nie ma, a które są mi bliskie. Tak uważam i takie jest moje zdanie. I zapewne Państwo idąc za definicją "wolności" PO chcieliby móc mi je odebrać, ponieważ opinia w tej sprawie może być tylko jedna i zgodna ze zdaniem zwolenników PO. W przeciwnym razie jest się trollem, pisowskim putinem (o zgrozo co za oksymoron - tak panie pazdzioch-marian proszę sprawdzić w słowniku), nazywają moherowym beretem (obrażając starszych ludzi), zastraszają (sytuacje w pracy), wyzywają innymi niecenzuralnymi określeniami jakże "godnie" reprezentując swoją partię PO.

I to jest Wasza demokracja w wydaniu zwolenników PO: "jeśli nie myślisz tak jak my to odpowiednio Ciebie oczernimy i zastraszymy". A zrobimy to wszystko ubrani w ładne garnitury i krawaty, pyszniąc się pseudointelektualnym językiem i nowomową, ponieważ zejść w dyskusji głębiej już oznacza dla Państwa porażkę. Ponieważ pustymi frazesami i zmanipulowanym odwracaniem sytuacji operujecie (jak chociażby ostatnio w przypadku wyborów i opóźniania wyznaczenia nowego terminu). Na forum zadawałem Wam już wiele pytań zamiast nich otrzymywałem wyzwiska i spłycenie dyskusji właśnie do takich pyskówek, aż piana Państwu leci z ust. Zamiast pomyśleć najpierw piszecie - nie potraficie się odwołać do żadnych konkretów i faktów które leżą u podstaw dyskusji. Wasz jedyny oręż w rozmowie to używanie jak mantry określenia "pisowski troll" jak Wam nie wstyd. Na żywo z ludźmi też tak rozmawiacie? Cóż za wzór inteligencji, prosto z TVNu: "powtarzaj to co mówią w TVNie, a będąc prostym chłopem możesz uchodzić za inteligenta."

Tak jak pisałem PiS nie jest idealny, ale ma walory, które nadają naszym interesom w świecie znaczenie. Pomimo, że nie jest łatwo. Wystarczy, że mas swoje zdanie odmienne od ideologii lewicowej a banki (JP MOrgan Goldman) będą przeprowadzać ataki spekulacyjne na Twoją walutę, a fundusz walutowy i banki centralne będą tylko pomagać. Jak tak można? To są demokratyczne metody? Dla tak mętnej opozycji, która nie przedstawia żadnych ! rozwiązań na Polskę niech lepiej zrealizują swoją jedną z wielu obietnic bez pokrycia, czyli gdy wygrało PiS oni mieli wyjechać z kraju - wielu celebrytów i polityków to deklarowało. Już 5 lat tej obietnicy nie spełniliście. Zamiast tego wolicie nam tu przyciągnąć multikulti i rozbić społeczeństwo. Nie widzicie tego co dzieje się teraz na zachodzie. TVN Państwu tego nie pokazuje? Doprawdy?

Dlaczego biali nie plądrują sklepów po takich akcjach:
https://www.youtube.com/watch?v=ACPdvckwMS0

Eksperyment społeczny: liczy się życie wszystkich czy tylko czarnych?:
https://www.youtube.com/watch?v=SL8f5iWrzN0

Poczytajcie inną stronę, zanim zaczniecie się wypowiadać i nabierzcie szerszego spojrzenia:
https://independenttrader.pl/chaos-w-usa-trwa-globalne-pranie-mozgow.html

Podsumowując. Wymagam uprzejmości w rozmowie, a nie oszczerstw i prowokowania przez pasjonatów PO. Inaczej przestanę im odpowiadać, ponieważ nie życzę sobie takiej formy rozmowy.
specjalnie_zarejestrowany2
Planami katastru też się pochwalił?
piotr76
Ciekawe czy coś z tego będzie. Jest tajemniczą poliszynela, że związani z nazwijmy to, grupą trzymającą władzę, są jeszcze mocno zapakowani inwestycyjnie w nieruchomości. Teraz powinna była być panika, nadmuchiwanie bańki a ulica miała wycofywać depozyty i kupować mieszkania na szczycie górki jak w 2008. Tyle że Ciekawe czy coś z tego będzie. Jest tajemniczą poliszynela, że związani z nazwijmy to, grupą trzymającą władzę, są jeszcze mocno zapakowani inwestycyjnie w nieruchomości. Teraz powinna była być panika, nadmuchiwanie bańki a ulica miała wycofywać depozyty i kupować mieszkania na szczycie górki jak w 2008. Tyle że przyszedł koronawirus i namieszał.
A techniczne przygotowania do wprowadzenia katastru są mocno zaawansowane.
mansur_selimow
I jak firmy mają walczyć o pracownika z taką konkurencją?
przemek_opinia
Mam okazję stale i licznie współpracować z przedsiębiorcami. Jeżdżą super autami, mają parę kawiarni, restauracji, ale ciągle kombinują:
- tam zatrudniają dziewczynę na czarno,
- tam nie wypłacają tyle co w umowie, obniżając wypłatę o pseudo premie, bo osoba spóźniła się do pracy,
- innym razem
Mam okazję stale i licznie współpracować z przedsiębiorcami. Jeżdżą super autami, mają parę kawiarni, restauracji, ale ciągle kombinują:
- tam zatrudniają dziewczynę na czarno,
- tam nie wypłacają tyle co w umowie, obniżając wypłatę o pseudo premie, bo osoba spóźniła się do pracy,
- innym razem podpisują umowę na niższą stawkę, a resztę wypłacają pod stołem,
- oczekują profesjonalizmu od obsługi klienta i posiadania odpowiednich szkoleń, ubrań, etc. wypłacając jednocześnie najniższą krajową.
A najgorsze jest ich ciągłe biadolenie i stawienie się w roli "wszystkowiedzących" Panów.
marszalek2020
Miejmy nadzieję, ze to nie będzie intensywnie wykorzystywane i wiele firm i pracowników przetrwa tą światową pandemię i szybko wrócimy na dotychczasową ścieżkę rozwoju gospodarczego. Na szczęście ten Prezydent robi wszystko żeby rząd odniósł sukces w pokonaniu skutków pandemii.
Niestety za rogiem czyhają tacy,
Miejmy nadzieję, ze to nie będzie intensywnie wykorzystywane i wiele firm i pracowników przetrwa tą światową pandemię i szybko wrócimy na dotychczasową ścieżkę rozwoju gospodarczego. Na szczęście ten Prezydent robi wszystko żeby rząd odniósł sukces w pokonaniu skutków pandemii.
Niestety za rogiem czyhają tacy, którzy zrobią dużo żeby rządowi coś się nie udało (np. senat opanowany przez PO).
przemek_opinia
Nie rozumiem tych minusów. Czy Senat nie jest PO? Czy senat wykonał sabotaż umyślnie wszystko przedłużając i nie doprowadzając do odbycia się wyborów w podanym wcześniej terminie? Oczywiście, że tak. Czy proponowano Senatowi i opozycji różne alternatywy, wybory w czerwcu, 2 lata pełniącego obowiązki Andrzeja Dudu Nie rozumiem tych minusów. Czy Senat nie jest PO? Czy senat wykonał sabotaż umyślnie wszystko przedłużając i nie doprowadzając do odbycia się wyborów w podanym wcześniej terminie? Oczywiście, że tak. Czy proponowano Senatowi i opozycji różne alternatywy, wybory w czerwcu, 2 lata pełniącego obowiązki Andrzeja Dudu na stanowisku prezydenta i inne. Wszystkie pomysły dla opozycji zgodne z prawem i konstytucją. Co na to opozycja: nie, nie ,nie. A zapytana to co chcecie? To nie potrafią odpowiedzieć, ponieważ trzeba było budować wrażenie, że za całą destabilizacje odpowiada PiS, a nie faktycznie jak było PO.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki