Prezydent podpisał tzw. ustawę dezubekizacyjną

Prezydent Andrzej Duda podpisał tzw. ustawę dezubekizacyjną obniżającą emerytury i renty b. funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa PRL oraz ich rodzin. Od 2017 r. świadczenia dla nich nie będą mogły być wyższe niż średnie emerytury i renty wypłacane przez ZUS.

(fot. JERZY DUDEK / FORUM)

O podpisaniu w czwartek przez Andrzeja Dudę ustawy poinformowano w piątek na stronie internetowej prezydenta.

Nowelizacja zmienia ustawę o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej oraz ich rodzin.

Ustawa obniża emerytury i renty "za służbę na rzecz totalitarnego państwa" od 22 lipca 1944 r. do 31 lipca 1990 r. (w połowie 1990 r. powstał UOP). Od 1 października 2017 r. maksymalna emerytura dla tych osób nie będzie mogła być wyższa niż średnie świadczenie w ZUS (emerytura - ok. 2 tys. zł, renta - ok. 1,5 tys. zł, renta rodzinna - ok. 1,7 tys. zł).

Według szacunków MSWiA obniżonych zostanie ponad 18 tys. emerytur policyjnych, ponad 4 tys. policyjnych rent inwalidzkich i ponad 9 tys. rent rodzinnych. Informacje o przebiegu służby funkcjonariuszy będzie sprawdzać IPN, który informował, że dotyczy to ponad 240 tys. osób. Od decyzji obniżającej świadczenia będzie przysługiwało odwołanie do sądu.

Zdecydowano, że szef MSWiA będzie mógł wyłączyć z przepisów ustawy "w szczególnie uzasadnionych przypadkach" osoby pełniące służbę na rzecz totalitarnego państwa, ze względu na "krótkotrwałą służbę przed 31 lipca 1990 r. oraz rzetelnie wykonywanie zadań i obowiązków po 12 września 1989 r., w szczególności z narażeniem życia".(PAP)

gdyj/ krm/ wkt/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~Gościówa

Wszyscy będą mieć równo, czyli każdy GÓWNO!

! Odpowiedz
2 1 ~onn

brawo!!!

! Odpowiedz
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
1 3 ~oburzony

Moim zdanoiem ubeki powinny dostać jeśli wogóle jakąś emeryturę to minimalną..

! Odpowiedz
1 3 ~caritas

jak widac nie wiesz o czym piszesz:) UB nie istnieje od 1956 roku. Ci, którzy słuzyli w tej formacji urodzili się w latach 30 ubiegłego wieku. Oczywiście możesz 80 letnich staruszków pozbawić emerytury i wtedy weźmiesz ich na utrzymanie z opieki społecznej.

! Odpowiedz
0 4 ~tindala

Należałoby jeszcze symbolicznie usunąć ciało Bolesława Bieruta z "Mauzoleum" z Powązek Wojskowych w Warszawie i przenieść na Pole Garncarza.

! Odpowiedz
1 2 ~LILI

Widać trole z sejmu się uaktywniły

! Odpowiedz
3 8 ~autor

Powinni zabrać jeszcze byłym członkom PZPR i TW. O przepraszam, cały PiS i w zasadzie Sejm pozbawiłbym emerytur.

! Odpowiedz
4 6 ~xyz

janczarów pozbawili przywilejów po 27-latach! to były ręce a co z głowami? jak tacy mocni niech się wezmą za komunistycznych sędziów, prokuratorów, towarzyszy sekretarzy z KC i wsioków. to była realna władza. sb-ecja utraciła realną władzę jeszcze za junty jaruzelskiego.

! Odpowiedz
Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl