Prezydent odwołał Zdzisława Sokala z KNF, zastąpi go Cezary Kochalski

Prezydent Andrzej Duda odwołał Zdzisława Sokala ze stanowiska przedstawiciela prezydenta RP w Komisji Nadzoru Finansowego i powołał na jego miejsce Cezarego Kochalskiego - poinformowała w poniedziałek Kancelaria Prezydenta.

(fot. Marek Wiśniewski / Puls Biznesu)

Kancelaria tłumaczy, że jest to podyktowane "zmianą ustawy z dnia 21 lipca 2006 r. o nadzorze nad rynkiem finansowym, dokonaną ustawą z dnia 9 listopada 2018 r. o zmianie niektórych ustaw w związku ze wzmocnieniem nadzoru nad rynkiem finansowym oraz ochrony inwestorów na tym rynku (...), która w części weszła w życie w dniu 14 grudnia 2018 r.". Dodano, że nowelizacja ta "w szczególności wprowadza w skład Komisji Nadzoru Finansowego przedstawiciela Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, z głosem doradczym".

Prezydent Andrzej Duda podjął decyzję o zmianie swojego przedstawiciela w KNF na prośbę prezesa BFG Zdzisława Sokala - powiedział w poniedziałek PAP wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha. Jak zaznaczył, Sokal pozostaje w KNF jako przedstawiciel BFG, pozostaje też prezydenckim doradcą.

Prezydencki minister wyjaśnił, że zmiana nastąpiła na prośbę samego Sokala i była związana ze zmianą przepisów o nadzorze na rynku finansowym.

"Według nowej konstrukcji KNF z głosem doradczym w Komisji zasiada przedstawiciel BFG, a wiadomym było, że nie można łączyć tego rodzaju statusu, że z jednej strony pan prezes Sokal zasiada jako przedstawiciel w KNF z głosem doradczym, z drugiej strony miałby być zarazem przedstawicielem prezydenta z głosem stanowiącym - takim, który może się wypowiadać w głosowaniu. Stąd to pan prezes Sokal z tego rodzaju inicjatywą wyszedł" - tłumaczył Mucha.

Zaznaczył również, że prezes Bankowego Funduszu Gwarancyjnego pozostaje na stanowisku doradcy prezydenta.

"Nowym przedstawicielem prezydenta - i we wtorek będzie pierwsze posiedzenie w KNF, podczas którego tę funkcję będzie wykonywał - jest pan profesor Cezary Kochalski, ekonomista, doradca prezydenta RP, a także człowiek, który ma doświadczenie w bankowości" - podkreślił wiceszef KPRP.

Wskazał jednocześnie, że w ramach "poszerzonego KNF" Kochalski będzie miał możliwość współpracy "z innym doradcą prezydenta RP, z Zdzisławem Sokalem, który w KNF-ie pozostaje, ale z głosem doradczym, jako przedstawiciel BFG".

Cezary Kochalski, który od stycznia 2017 r. sprawuje funkcję doradcy Prezydenta RP, jest doktorem habilitowanym nauk ekonomicznych, profesorem nadzwyczajnym Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. Ukończył studia magisterskie w Akademii Ekonomicznej w Poznaniu w zakresie ekonomiki i organizacji produkcji oraz studia podyplomowe w Uniwersytecie w Stirling (Wielka Brytania) w zakresie rachunkowości i finansów.

Kochalski jest autorem ponad stu publikacji z zakresu analizy ekonomicznej, analizy finansowej, controllingu, zarządzania strategicznego, rachunkowości zarządczej oraz zarządzania wartością.

Nazwisko Zdzisława Sokala pojawiło się tekście "Gazety Wyborczej" z 13 listopada. GW napisała, że w marcu 2018 roku ówczesny szef KNF Marek Chrzanowski zaoferował właścicielowi m.in. Getin Noble Banku Leszkowi Czarneckiemu przychylność dla Getin Noble Banku w zamian za około 40 mln zł - miało to być wynagrodzenie dla wskazanego przez szefa KNF prawnika. Czarnecki nagrał rozmowę i złożył w tej sprawie zawiadomienie do prokuratury. W nagraniu nie znalazła się wypowiedź Chrzanowskiego o tej kwocie. Według biznesmena, były szef KNF miał mu pokazać kartkę, na której zapisał 1 proc., co - jak napisała "GW - miało stanowić część wartości Getin Noble Banku "powiązaną z wynikiem banku".

Cała historia, jaka kryje się za aferą KNF [Kalendarium]

Cała historia, jaka kryje się za aferą KNF [Kalendarium]

Burza, jaka rozpętała się po ujawnieniu przez „Gazetę Wyborczą” nagrania rozmowy Marka Chrzanowskiego z Leszkiem Czarneckim, ma swoje korzenie w wydarzeniach, które miały miejsce znacznie wcześniej. Przygotowaliśmy szczegółowe kalendarium wydarzeń, których finałem jest aktualnie obserwowana afera KNF.

Adwokat Czarneckiego mec. Roman Giertych przyznał, że słynnej kartki z jednym procentem nie ma, ale - jak przekonywał - jest inny sposób na udowodnienie tego, że istniała. Oświadczył, że jego klient jest gotowy poddać się badaniu wariograficznemu.

Według publikacji "GW" z nagrania, którego stenogram Czarnecki przekazał prokuraturze wraz z zawiadomieniem o przestępstwie, wynika, że Chrzanowski miał proponować mu następujące przysługi: usunięcie z KNF Zdzisława Sokala - przedstawiciela prezydenta w Komisji i szefa Bankowego Funduszu Gwarancyjnego - bo jest on zwolennikiem przejęcia banków Czarneckiego (Getin Noble Banku i Idea Banku) przez państwo; złagodzenie skutków finansowych zwiększenia tzw. stopy podwyższonego ryzyka (kosztowało to bank ok. 1 mld zł) oraz życzliwe podejście KNF i NBP do planów restrukturyzacji banków Czarneckiego.

Były szef KNF Marek Chrzanowski (wyraził zgodę na publikację nazwiska) został zatrzymany przez CBA 27 listopada. W śląskim wydziale Prokuratury Krajowej usłyszał zarzut przekroczenia uprawnień w związku z marcową rozmową z Leszkiem Czarneckim. 29 listopada został aresztowany na dwa miesiące.

Ustawa o zmianie niektórych ustaw w związku ze wzmocnieniem nadzoru oraz ochrony inwestorów na rynku finansowym ma na celu, w myśl uzasadnienia, "wzmocnienie koordynacji polityki państwa wobec rynku finansowego oraz wcześniejszą identyfikację zagrożeń związanych z jego funkcjonowaniem". W ustawie są zmiany, dotyczące składu KNF i organizacji obsługującego komisję urzędu, zakładające stworzenie Funduszu Edukacji Finansowej oraz dotyczące obligacji.

Ustawa zakłada, że skład Komisji zostanie rozszerzony o przedstawiciela premiera, ministra-koordynatora służb specjalnych, a także prezesów UOKiK i BFG. W ustawie jest też artykuł umożliwiający przejmowanie przez banki innych banków znajdujących się w kłopotach.(PAP)

drag/ maja/ mkr/

Źródło: PAP
Ludzie:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 2 lelo1949

Co nowa informacja .to te same sr...e mądrale odzywają się omnibusy ....na wszystkim znają się najlepiej,na portalu biznesowym ,wtrącają swoje wypociny

! Odpowiedz
2 18 tomma

Zmiana pozorowana.

Czytaj więcej: na stronie Stowarzyszenia Św. Michała: www.swsfsm.pl

Zdzisław Sokal powinien wylecieć w powietrze za swoje przekręty, jako szef BFG, w postępowaniu upadłościowym SKOK Wołomin.
Chce sprzedać z syndykiem Lechosławem Kochańskim Skok w kawałkach przestępcom, tym co brali kredyty!!!
Czarneckiemu chce zakosić bank za złotówkę, a tutaj tego nie robi!
B A N D Z I O R

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 6 search

Za kradziez spolecznych pieniedzy powina byc czapa lub 25 lat jako lagodny wymiar kary.
Ale Maliniak vel zarowka tez pewnie swiety nie jest, to sa przeciez koledzy.

! Odpowiedz
2 23 ajwaj

Level PANIC w PISie :)

kon zawinil, a Kowala powiesili

! Odpowiedz
4 21 marekrz

kowal zawinił, a Cygana powiesili

! Odpowiedz
5 42 search

Ten uczciwy patriota panstwowiec :-) przy prezydencie RP swoje zarobil, niech kupi skok wolomin za 1 pln, jest wystawiony na sprzedaz.

! Odpowiedz

Do rozliczenia PIT 2018 zostało:

WCZYTAJ TWÓJ E-PIT
WIG -0,42% 60 910,11
2019-04-18 17:05:00
WIG20 -0,54% 2 365,36
2019-04-18 17:05:00
WIG30 -0,43% 2 717,60
2019-04-18 17:15:00
MWIG40 -0,05% 4 204,24
2019-04-18 17:15:00
DAX 0,57% 12 222,39
2019-04-18 17:34:00
NASDAQ 0,02% 7 998,06
2019-04-18 22:03:00
SP500 0,16% 2 905,03
2019-04-18 22:08:00

Znajdź profil

Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.