Prezydent o Janie Kulczyku: Był wizjonerem polskiej przedsiębiorczości

Jednym z największych wizjonerów polskiej przedsiębiorczości, hojnym mecenasem kultury i ambasadorem sukcesu polskich przemian nazwał Jana Kulczyka w liście do bliskich prezydent Bronisław Komorowski. W środę w Poznaniu trwają uroczystości pogrzebowe zmarłego przedsiębiorcy.

(fot. Marek Wiśniewski / Puls Biznesu)

Jan Kulczyk zmarł 29 lipca w Wiedniu w wieku 65 lat. List do dzieci Jana Kulczyka: Dominiki i Sebastiana odczytał na początku mszy św. pogrzebowej w kościele pw. św. Józefa na Wzgórzu św. Wojciecha szef Kancelarii Prezydenta RP Jacek Michałowski.Nagłe odejście jednego z największych wizjonerów polskiej przedsiębiorczości, człowieka ogromnie zasłużonego dla jej rozwoju, hojnego mecenasa kultury i światowego ambasadora sukcesu polskich przemian jest bolesną stratą dla nas wszystkich. Jestem pewien, że jego zdolność do podejmowania wyzwań ekonomicznych pełnych rozmachu, a zarazem społecznie odpowiedzialnych, znajdzie godnych naśladowców i kontynuatorów przede wszystkim w państwa osobach - napisał Bronisław Komorowski.

Zawsze z satysfakcją obserwowałem, że sukcesy, jakie odniósł i sława, która go otaczała nie pozbawiły go ujmującej skromności, dobroci i empatii - cech, jakże rzadkich, a jakże cennych. Jestem pewien, że państwa ojciec zostanie zapamiętany jako osoba wielkiego formatu; przedsiębiorca gotowy pomagać innym i angażujący się w promowanie ważnych celów i idei - dodał prezydent.Uroczystości pogrzebowe, zgodnie z wolą rodziny, mają charakter prywatny - wyłącznie dla bliskich i zaproszonych gości. W wydarzeniu, według szacunków policji, uczestniczy ok. tysiąca osób. Po mszy św. Jan Kulczyk spocznie w rodzinnym grobowcu na Cmentarzu Jeżyckim. W uroczystościach pogrzebowych biorą udział przedstawiciele świata polityki, kultury, nauki i biznesu. Wśród nich są m.in. Anna Komorowska, Aleksander Kwaśniewski i Lech Wałęsa. Część zaproszonych gości ogląda transmisję mszy pogrzebowej na telebimach ustawionych przed kościołem na Wzgórzu św. Wojciecha.Okolice świątyni zostały zamknięte dla osób postronnych, za barierkami transmisję mszy pogrzebowej śledzą grupy poznaniaków.W siedzibie Kulczyk Holding w Warszawie i w Starym Browarze w Poznaniu wystawione zostały księgi kondolencyjne pamięci Jana Kulczyka.
Jan Kulczyk urodził się w 1950 r., pochodził z Bydgoszczy, był najbardziej aktywnym na arenie międzynarodowej polskim biznesmenem. Według najnowszej listy tygodnika "Wprost" był najbogatszym Polakiem z majątkiem wycenianym na 15,1 mld zł.Brał udział w największych transakcjach oraz przekształceniach własnościowych w Polsce, inicjował i realizował duże projekty z zakresu partnerstwa publiczno-prywatnego. Był przedsiębiorcą działającym w sektorze energetyki, ropy naftowej i gazu, surowców mineralnych, infrastruktury i nieruchomości. Był też filantropem, mecenasem kultury i sportu. Kulczyk Holding podał, że przedsiębiorca zmarł w wyniku powikłań pooperacyjnych. W szpitalu w Wiedniu przebywał w związku z leczeniem onkologicznym.(PAP)

rpo/ ajw/ pil/ mhr/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 4 ~asd

"Jednym z największych wizjonerów polskiej przedsiębiorczości" a jaką przedsiębiorczość on prowadził w Polsce? chyba złodziejską tylko. przekręt za przekrętem...

! Odpowiedz
2 3 ~Dżordż

Pan Prezydent ciągle jeszcze jest w szoku po ostatnich wyborach...

! Odpowiedz
1 2 ~wizjonerBronek

Ten wizjoner teraz leży metr pod ziemią i myśli jak do tego mogło dojść,że wyciągnął kitę w jakimś miejskim szpitalu.

! Odpowiedz
0 4 ~CytatNaDziś

Marek Król, dawny naczelny "Wprost", powiedział nieco inaczej: "Ceniłem go nie za to co robił, lecz za to, że nigdy przede mną nie ukrywał swoich prawdziwych zamiarów biznesowych. Polskę, choć otwarcie tego nie deklarował, traktował jako kolonię, a polityków z którymi robił interesy postrzegał jako sprzedajnych pajaców".

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 5 ~ccc

miał "wizje" jak robić cwaniackie interesy ze skarbem państwa ... kosztem wszystkich ludzi ... ha ha ha ... z niego taki wizjoner jak z koziej d. trąba ...

! Odpowiedz
1 6 ~poznaniak

Wizjoner ? Bill Gates to Microsoft, Charls Bronson to Virgin a Kulczyk to ??

! Odpowiedz
1 4 ~grabarz

A Kulczyk to paser i spekulant.

! Odpowiedz
1 6 ~bambi

najbogatszy czlowiek na cmentarzu

! Odpowiedz
4 9 ~krzysiek

cwaniaczek z układami panie bronek na szczescie ex prezydencie

! Odpowiedz
2 4 ~czesio

Oglądałem w telewizji mszę. Z tych co pokazywali nikt nie zapłakał.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil