Prezydent Ukrainy: Musimy się przygotowywać do drugiej fali epidemii Covid-19

2020-06-30 15:25
publikacja
2020-06-30 15:25
fot. Sergei Chuzavkov / Shutterstock

Biorąc pod uwagę obecną dynamikę zakażeń koronawirusem, Ukraina musi się przygotowywać do drugiej fali epidemii Covid-19 - oświadczył we wtorek prezydent tego kraju Wołodymyr Zełenski. Służba zdrowia musi być gotowa na wszystko - podkreślił.

"W obwodzie zakarpackim ponad 70 proc. łóżek w placówkach medycznych, które były przygotowane do pierwszej fali epidemii, jest zajętych przez chorych. Z taką dynamiką trzeba przygotowywać się do drugiej fali. W dalszym ciągu mam nadzieję, że uda nam się ominąć najgorszy scenariusz. Ale medycyna ma być gotowa na wszystko" - oświadczył Zełenski podczas narady poświęconej sytuacji epidemicznej w kraju. Jego słowa cytuje biuro prezydenta.

Jak czytamy w komunikacie, rząd przygotowuje szpitale do drugiej fali epidemii. Obecnie przygotowanych jest prawie 30 tys. łóżek dla pacjentów z Covid-19. Respiratorów jest wystarczająca liczba i niewiele tych urządzeń jest wykorzystywanych - dodano.

Centrum Zdrowia Publicznego podało wcześniej we wtorek, że w szpitalach jest obecnie leczonych ponad 4,7 tys. pacjentów, a 92 z nich podłączono do respiratorów.

Premier Ukrainy Denys Szmyhal zwrócił uwagę, że od 10 dni na pierwszym miejscu pod kątem wykrywanych zakażeń koronawirusem jest obwód lwowski.

Na Ukrainie w ciągu ostatniej doby wykryto 706 zakażeń koronawirusem, a 12 chorych zmarło. Ogółem w kraju obecność koronawirusa potwierdzono u 44 334 osób, z których 1 159 zmarło, a 19 115 wyzdrowiało. W piątek poinformowano o najwyższej dotychczas dobowej liczbie zakażeń - 1 109. Wskaźnik aktywnych przypadków wynosi 57 na 100 tys. mieszkańców.

Z Kijowa Natalia Dziurdzińska (PAP)

ndz/ kar/

Źródło:PAP
Tematy

Firmy mogą zapłacić nawet 1 mln PLN kary

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Epidemia koronawirusa z Chin

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki