Prezydent Trump opóźnia podwyższenie ceł na chiński eksport

Donald Trump poinformował w środę, że przekłada o dwa tygodnie podwyższenia do 30 procent ceł na chiński eksport do USA o wartości 250 mld dolarów. To "gest dobrej woli" - napisał na Twitterze amerykański prezydent.

(fot. Jonathan Ernst / Reuters)

Trump wyjaśnił, że odroczenie nastąpiło "na prośbę wicepremiera Chin Liu He oraz z uwagi na fakt, że Chińska Republika Ludowa będzie obchodzić 70. rocznicę istnienia".

Cła w wysokości 25 procent no chińskie dobra o wartości 250 mld dolarów nakładane są od ponad roku. 1 października ich wysokość miała wzrosnąć do 30 procent, ale zgodnie z postanowieniem Trumpa nowa stawka będzie obowiązywać od 15 października.

Waszyngton nakłada karne cła na chiński eksport, by przekonać Pekin do zmiany polityki gospodarczej i handlowej. Prezydent Trump oskarża Chiny o wymuszanie transferów technologii od zagranicznych firm w zamian za dostęp do rynku, nieuczciwe dotacje do rodzimego przemysłu i brak wzajemności w barierach rynkowych.

Chińskie władze zaprzeczają tym zarzutom i oskarżają Trumpa o protekcjonizm handlowy, a na karne cła odpowiadają taryfami odwetowymi. Urzędnicy w Pekinie wielokrotnie powtarzali, że Chiny nie chcą wojny handlowej, ale będą walczyć do końca w obronie swoich interesów.

Od 1 września obowiązują dodatkowe 15-procentowe cła na chiński eksport do USA o wartości 300 mld dolarów. Trump podjął tę decyzję, rozczarowany brakiem postępów na lipcowym spotkaniu zespołów negocjacyjnych w Szanghaju, które miały rozmawiać o umowie handlowej między obydwoma krajami.

Także 1 września weszły w życie taryfy odwetowe na 1717 rodzajów sprowadzanych do Chin produktów amerykańskich, w tym ropę naftową, która została przez Pekin oclona po raz pierwszy od czasu rozpoczęcia wojny handlowej. W środę chiński rząd ogłosił, że wyłączy 16 rodzajów towarów z ceł odwetowych, a dotyczyć do ma niektórych leków na raka i lubrykantów, a także serwatki i mączki rybnej.

W połowie września urzędnicy handlowi z Chin mają spotkać ze swoimi amerykańskimi odpowiednikami w Waszyngtonie na spotkaniu roboczym, dotyczącym wznowienia negocjacji handlowych. Kolejne spotkanie wysokiego szczebla z udziałem wicepremiera ChRL Liu He oraz ministra finansów USA Stevena Mnuchina i przedstawiciela USA ds. handlu Roberta Lighthizera planowane jest w tym samym mieście na początek października. 

zm/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
3 3 tristans

kowbojstwo zdało sobie sprawę że nie są konkurencyjni względem chin, i się ratują cłami. Ale to nic nie da. Tylko na chwilę zaszkodzą chinczykom, a ci wykorzystają tą okazję aby sie uniezależnić od kowbojów, i ruszą na podbój świata ze zdwojoną energią. Jankesi tymczasem za murem celnym, będą nadal gnić, dług publiczny wzrośnie dwukrotnie do 200%, nasprowadzają sobie dodatkowe miliony kolorowych emigrantów, którzy specjalizują się w bimbaniu i pobieraniu zasiłków.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 4 grzegorzkubik

Sygnały recesji w Niemczech coraz wyraźniejsze.

! Odpowiedz
2 6 ajwaj

Prez. Trump konsekwentnie robi co zapowiadal. Dalej dla kal-bojów tak byc nie moglo.Wszystko z importu, a u siebie bezrobocie, wydmuszki i drukarki ziielonych ? Na tym polu ma sukcesy, lacznie z kapitalem który uciekl i sie wrócil

Tak samo musial zaplacic glowa Bolton. Za Syrie, Wenezuele, Ukraine, Afganistan. Koree Pln. itd.NEOCON. w szoku > kompradorzy neocona jak Kaczynskie, Blaszaki, Pornoszenki tez.
Bolton dostal doklasnie kopa po "wizycie" w PL. Z powodu huraganu (very strasznego) prez. Trump pojachal grac w golfa. I jeszcze sie pokazal, zeby ktos nie mial watpliwosci. :):):)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 2 ajwaj

Pułkownik Macgregor wyjaśnia, że ​​Trump przyniesie pokój Azji Północno-Wschodniej pomimo neokonów (NEOCON 80+) :)
""Macgregor powiedział, że należy zrobić dwa kroki: po pierwsze, ogłosić koniec wojny, która skutecznie oderwałaby użycie siły od stołu; po drugie, obróć kontrolę operacyjną, która w przypadku wojny spoczywa teraz na siłach USA, na Koreańczyków Południowych. „To znaczy, że Korea Południowa jest suwerenna” i że „decyzje będą podejmowane przez Koreańczyków, a nie nas. W końcu to ich kraj nie jest nasz - podsumował.""

Apropos > 3. raz 2019 Nethenjahu (na dywaniku) :) u prez. Putina, tam tez kombnuja pokój (peace) (Bliski Wscód)

https://larouchepub.com/pr/2019/190702_trump_bring_peace.html

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 2 ekwador15

Muszą się dogadać do 19 września, bo Huawei ma do pokazania nowy telefon Mate 30 w odpowiedź na iPhone 11 pro. Pewnie wszystko jest poinstalowane na tym Huaweiu jak dotychczas z apkami od googla, tylko pytanie czy nie beda musieli systemowo przez update to wyłączyć po premierze telefonu skoro Trump nie pozwoli współpracować Google z Huawei.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
5 4 talmud

pomaranczowy osiol mysli ze to reality tv....chiny go rozjada jak zabe razem z tzw "demokracja" - biedota w ameryce domaga sie WSZYSTKIEGO za free bo ich na nic nie stac.......bernie sanders ( polskiego pochodzenia zyd) wprowadzi socjalizm tak samo jak (indianka) warren.......

! Odpowiedz
2 6 grzegorzkubik

Jeśli nie w tym to w przyszłym tygodniu coś walnie i będzie kolejny etap wojny.

! Odpowiedz
0 1 grzegorzkubik

Opóźnia czyli nie rezygnuje.

! Odpowiedz
6 8 django

Czy w polskich mediach jest jakiś konkurs na najgłupsze zdjęcie trumpa? Kto jest włąścicielem "bankiera"? Chętnie zrobię mu zdjęcie i opublikuję. I gwarantuję że wyjdze na nim jak debil choćby był bradem pitem.

! Odpowiedz
4 6 grzegorzkubik

Bankier chciałby by tam rządziły tuzy intelektu z PO. Wtedy w tri miga USA by zbankrutowały.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,8% VIII 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 125,26 zł VIII 2019
Produkcja przemysłowa rdr -1,3% VIII 2019

Znajdź profil