Prezydent Mongolii: Moskwa poparła projekt gazociągu tranzytowego do Chin

Prezydent Mongolii Chaltmaagijn Battulga powiedział w środę podczas forum gospodarczego w rosyjskim Władywostoku, że prezydent Władimir Putin poparł projekt gazociągu, którego trasa wiodłaby przez terytorium Mongolii do Chin.

(fot. Mikhail Metzel / TASS)

Do idei tej mongolski prezydent powrócił po raz kolejny; o magistrali przez terytorium jego kraju mowa była także podczas zeszłorocznego forum we Władywostoku. Battulga w środę przypomniał, że zaproponował wówczas, by powstał mechanizm koordynacji działań na rzecz stworzenia "energetycznej supersieci" w Azji Północno-Wschodniej. "W trakcie zeszłego roku strona mongolska zakończyła opracowanie tej kwestii i przeprowadziła serię spotkań w ramach naszego regionu" - powiedział Battulga.

Poinformował, że Putin "wyraził poparcie" dla projektu gazociągu, a władze Chin obiecały, że przestudiują mongolską propozycję.

Projekt połączeń energetycznych, o których wspomniał Battulga, przewidywałby połączenie systemów energetycznych Rosji, Chin, Mongolii, Korei Południowej i Japonii.

Rosyjski koncern Gazprom buduje obecnie gazociąg Siła Syberii, który ma przesyłać gaz do Chin ze złóż Syberii Wschodniej i Jakucji. Strony rozmawiały też o tzw. wariancie zachodnim, czyli magistrali, która prowadziłaby do północno-zachodnich Chin przez Ałtaj. Propozycja Mongolii oznaczałaby modyfikację tej trasy i - jak się ocenia - może wpłynąć na przebieg rozmów rosyjsko-chińskich. 

awl/ mc/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
11 7 specjalnie_zarejestrowany2

Co teraz przekopiemy w rewanżu?

! Odpowiedz
0 6 drleon

Pewnie wezmą, ale na pewno nie w USD.

! Odpowiedz
19 16 talmud

tak sie robi biznes....na wielka skale

! Odpowiedz
11 10 django

Czy tam aby na pewno jest demokracja w tej Mongolii?

! Odpowiedz
12 15 Raffmo

mam nadzieję, że Mongołowie nie dadzą się wyrolować przez ruskich i wezmą od nich normalne stawki tranzytowe. Tak co najmniej 2-3 mld USD rocznie.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% IX 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 084,56 zł IX 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil