REKLAMA

Prezydent: GPW jest symbolem polskiego sukcesu przemian

2016-10-06 20:56
publikacja
2016-10-06 20:56

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie jest symbolem polskiego sukcesu przemian - powiedział w czwartek prezydent Andrzej Duda na uroczystej gali z okazji 25-lecia GPW. Warszawska giełda jest sercem polskiej gospodarki - podkreślała prezes GPW Małgorzata Zaleska.

Prezydent: GPW jest symbolem polskiego sukcesu przemian / fot. Krystian Maj / FORUM

"To był niezwykle symboliczny dzień, kiedy na odnowionym parkiecie warszawskiej giełdy stanęło pierwszych pięć spółek giełdowych i było pierwsze notowanie (...). To był nie tylko dzień, kiedy odnowił się rynek kapitałowy, to był także i wielki symbol" - mówił Andrzej Duda podczas uroczystej gali w Teatrze Narodowym w Warszawie.

Prezydent podkreślał, że historia giełdy papierów wartościowych w Polsce jest historią blisko dwustuletnią, bo w 1817 roku zainaugurowała działalność giełda kupiecka w Warszawie. "Mam nadzieję, że uczcimy tę rocznicę za rok" - zwrócił się do prezes GPW Małgorzaty Zaleskiej.

Jak zaznaczył, pierwsza siedziba odnowionej GPW mieściła się w gmachu dawnego Komitetu Centralnego PZPR. "To taki chichot historii, że w miejscu, gdzie urzędowało centrum władzy ludowej, która niszczyła wolny rynek, która go w Polsce zlikwidowała, odnowił się rynek kapitałowy". "Dziś warszawska giełda jest czwartą co do wielkości giełdą w Europie, a największą bez wątpienia w Europie Środkowo-Wschodniej. Trzeba powiedzieć: GPW jest symbolem polskiego sukcesu przemian" - podkreślił Duda.

"Obecność na giełdzie przyniosło wielkie pieniądze, czasem i fortunę, dużej grupie Polaków" - mówił prezydent.

Przyznał, że dziwne jest to, że główny indeks giełdowy WIG20 spadł w ostatnich latach, choć gospodarka się rozwija. Dodał zarazem, że polski eksport w ostatnim czasie bardzo wzrósł, więc i "na giełdę należy patrzeć z wielką nadzieją". Przekonywał, że obecnie GPW jest godna zaufania dla inwestorów z całego świata i to tu jest możliwość uzyskania dodatkowego kapitału.

Dziękował tym, którzy przyczynili się do rozwoju warszawskiej GPW. "Wierzę w to, że przed warszawską giełdą jest świetlana przyszłość z nowym dzwonem na następne 25 lat" - powiedział prezydent. Giełda od wiosny ma nowy dzwon, jego uroczyste uruchomienie nastąpiło w kwietniu.

Przed prezydentem głos ze sceny Teatru Narodowego zabrała prezes GPW. Małgorzata Zaleska podkreślała, że po 25 latach warszawska GPW jest jedną z najnowocześniejszych giełd na świecie i jest największą giełdą w Europie Środkowej. Jest też jedną z nielicznych giełd, gdzie realnie można pozyskać kapitał.

"Warszawska giełda jest sercem polskiej gospodarki" - mówiła Zaleska.

Zaznaczyła, że to "dobre miejsce do budowania długoterminowych oszczędności". Według niej GPW może też być podstawą do realizacji "Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju" wicepremiera Mateusza Morawieckiego.

"Warszawska giełda jest naszym dobrem, o które musimy wszyscy dbać" - powiedziała Zaleska. "Wierzę, że za 25 lat spotkamy się i będziemy mieli okazję do świętowania kolejnych sukcesów" - dodała.

Po oficjalnych wystąpieniach i życzeniach z telebimu od prezesów spółek giełdowych odbyła się aukcja na rzecz fundacji "Dajemy Dzieciom Siłę" oraz koncert. Podczas aukcji sprzedany został m.in. historyczny dzwonek giełdowy, który służył w latach 1991-2016 oraz m.in. koszulki sportowców Roberta Lewandowskiego i Anity Włodarczyk.

Giełda Papierów Wartościowych powstała 12 kwietnia 1991 roku. 16 kwietnia tego roku w dawnym gmachu KC PZPR odbyła się pierwsza sesja giełdowa z udziałem 7 domów maklerskich, na której notowano akcje 5 spółek: Tonsilu, Próchnika, Krosna, Kabli, i Exbudu.

Pierwszym prezesem GPW w Warszawie był Wiesław Rozłucki, który kierował tą instytucją przez 15 lat (1991-2006).

Najważniejszymi indeksami giełdowymi głównego rynku są: WIG, WIG20, WIG30.(PAP)

pś/ mzk/ dym/ itm/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1100 zł premii!

Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1100 zł premii!

Advertisement

Komentarze (45)

dodaj komentarz
~taktak
Możemy sobie psioczyć i śmiać się do rozpuku, bo co innego pozostaje, ale prawda jest taka, że mogą sobie gadać każdą bzdurę i obiektywnie kompromitować do woli, bo jest nas - zainteresowanych rynkiem giełdowym - garstka w skali kraju.
~crocodillo
on sie chyba.... . Sukces i to jeszcze PIS, suweren szczesliwy a z GPW wyparowalo 50 mld.
Pseudo fachowcy zwiekszaja nominaly akcji a rynek kupuje ponizej ceny nominalu.Patrz PGE
Wciskaja kit plebstwu w beretach ze jak zwieksza nominal z 10 na 12 to akcje pojda do gory :-)) i spolka bedzie wiecej wart. jak na razie to kapitalizacja
on sie chyba.... . Sukces i to jeszcze PIS, suweren szczesliwy a z GPW wyparowalo 50 mld.
Pseudo fachowcy zwiekszaja nominaly akcji a rynek kupuje ponizej ceny nominalu.Patrz PGE
Wciskaja kit plebstwu w beretach ze jak zwieksza nominal z 10 na 12 to akcje pojda do gory :-)) i spolka bedzie wiecej wart. jak na razie to kapitalizacja za ich rzadu zlecila o 50% a bedzie jeszcze nizej jak tylko kopacze zwieksza wydobycie wegla
~tr
Gdzie fani PIS? Dlaczego nie bronicie GPW i prezydenta? Zorientowaliście się wreszcie że to jedna wielka ściema/?
~rd
Proszę nie rozśmieszać normalnie myślacych. Giełda to ruina , najpierw prosze sprawdzić ,ostatni rok co sie dzieje na giełdzie, albo nie zabierac głosu w sprawach o których sie ma watpliwą wiedzę.
~miro
jak masz mózg to sprawdź co sie dzieje na giełdzie od 10 lat wtedy przestaniesz bredzić
~wsx
budyń - i kto to mówi ??? weź się palnij w łepetynę
~jan
jestem z elektoratu bohatera artykulu ale tez nie moge tego przelknac- zwyczajne jegomosc nie chce spojrzec na to co sie dzieje na GPW, stad nie moze oczekiwac zrozumienia w tej kwestii chyba od nikogo. nie da sie.
~woocash83
Niemożliwe, a nie powiedział nic że GPW wyrosła na wspaniałą instytucję dopiero przez ostatni rok? Czy to oznacza że jednak ta Polska nie była w ruinie i świadomie okłamywał rodaków w kampanii wyborczej?
~Eskimos
Pomyśleć, że miałem ciągoty, żeby na niego zagłosować, by odciągnąć redbulla od władzy, doszedłem jednak do wniosku, że jeden i drugi to nierob,a nie mąż stanu, tylko ten jest mniej zachłanny i zbojkotowalem drugą ture.
Okazuje się, że słusznie.
~wbka
Panie Prezydencie, czy pan wie o czym pan mówi? Czy Pan gada, żeby gadać?Najpierw PO zaczęło demontaż i kradzież, pierwszy Grad, kt\ory sprzedał ciemnemu ludowi PGE po 23 złote, JSW po 136 złote, póżniej , gdy brakowa\lo kasy na stadiony zaczęli "pożyczać "pieniądze z OFE, podatek kopalniany załatwił KGHM Panie Prezydencie, czy pan wie o czym pan mówi? Czy Pan gada, żeby gadać?Najpierw PO zaczęło demontaż i kradzież, pierwszy Grad, kt\ory sprzedał ciemnemu ludowi PGE po 23 złote, JSW po 136 złote, póżniej , gdy brakowa\lo kasy na stadiony zaczęli "pożyczać "pieniądze z OFE, podatek kopalniany załatwił KGHM ( pogwałcenie praw akcjonariuszy- wielkie oszustwo), a teraz PiS kończy ten wielki sukces, załatwia po kolei spółki energetyczne, banki i ciągle im mało na pińcet plus. Słyszałam , Panie Prezydencie Duda, że drugi raz się nie uda.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki